Google

Saklama Kabından Yapacağım Kuluçka Makinam Yardım(RESİMLİ)

Başlatan ENİS EKİNCİ, 23 Nisan 2014, 21:05:39

« önceki - sonraki »
Öncelikle herkese selamlar, aylardır formu takip ediyorum ve bende bir kuluçka makinası yapmak istiyordum sonunda düşünceden kurtulup işi pratiğe dökme vakti geldi diye düşündüm ve işe 70 litrelik saklama kabı alarak başladım, daha sonra dijital termostat ve çevirme motoru aldım, dijital termostatı aldığım yerdeki adam motoruda çevireceğini söyledi elektrik işlerinden anlamadığım için anlıyan birine 4 adet duyu seri şekilde bağlattım ancak termostata nasıl bağlanacağını bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz motorun da nasıl bağlanacağı hakkında fikrim yok kısacası elektrik aksamı nasıl bağlanır ekstra birşey gereklemi bilen birisi varsa sevinirim.Resimler aşağıdadır
Mesajı Paylaş

• Gösterim 8,146 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 13 Yanıtlar

kimse bilmiyo galiba o zman şöyle yapayım 6ve 7 ye pirize girecek fişi bağlııyayım, 1ve2 ye ampülleri 9 ve 10 a propu??? Mesajı Paylaş

Kullanım klavuzu yok mu?Değişik bir termostat.
dediğiniz üzerindeki bağlantı şemesına bakılırsa doğru ama 9-10-11nedir onu tam anlayamadım. nts bir prob çeşiti 9-10 a prob bağlasanız 11 nedir onu bilmiyorum.Kullanım klavuzu varsa ondan birşeyler anlamaya bakmak lazım. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

Öncelikle cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim Ali bey, 9 ve 10 a prob bağlanacak zaten üzerindede yazmış ,11 i manuel anahtar olarak söyledi bi kaç kişi ama tam olarak bende bilmiyorum ne olduğunu. Mesajı Paylaş

Bir de resimdeki motoru kullanan varsa direk prize taksam onu iki saatte birmi çalışır yoksa timer vb. bir alet kullanmakmı gerekir? Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Bir de resimdeki motoru kullanan varsa direk prize taksam onu iki saatte birmi çalışır yoksa timer vb. bir alet kullanmakmı gerekir?
motor cevirmesi var demiştiniz.onu iyice bir öğrenirseniz timere gerek kalmaz oyle bir ozellik yoksa timer gerekir .elinizdeki motor direk elektrikte dk 2tur döner. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

www.kuluckadunyasi.com

evet o motora elektrik verdiğin sürece döner.zorlandığında ise ters yöne dönmeye başlar. Mesajı Paylaş

termostata bakılırsa.(benim şemadan anladığım kadarıyla)   6-7 şebeke bağlantı(220)uçları.  1-2 ise röle uçlarıdır.

buna göre bağlantı şöyle olacak. 6 ve 7 ye fişli kablo bağlayıp pirize takılacak. 6 dan bir kablo ucu alıp 1 e bağlayacaksın.lambaların bir ucu.2 ye bağlanacak.lambaların diğer ucu da 7 ye gelen fiş ucuna bağlanacak. resimlerden anladığım kadarıyla.ama elektirik bilgin yoksa bilen birinden yardım almanı tavsiye ederim.çünkü elektirik hata kabul etmez. ve de hata yaparsan affetmez. Mesajı Paylaş

İsmail bey öncelikle cevap verdiğiniz için tesekkur ederim benim anlamadigim 1 ve 2 ye direk ampullerin kablosunu baglasam bi skinti olurmu neden 6 dan 1 e kablo çekip ampullerin bir ucunu 2 ye  diğer ucunu 7 te bagladik? Mesajı Paylaş

Enis bey İsmail arkadaşın dediği doğru 1 ve 2'yi anahtar gibi düşünün 1 e ne verirseniz 2 den kontak çıkışı olarak onu alırsınız. 12 V veya 220 gibi.
6-7 şebeke
9-10-11 ise prob için ayrılmış 9 sabit ısıtma veya soğutma için 10 veya 11 numaraya prob bağlanmalı
[IMG]http://i60.tinypic.com/hwk374.png[/img] Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Öncelikle herkese selamlar, aylardır formu takip ediyorum ve bende bir kuluçka makinası yapmak istiyordum sonunda düşünceden kurtulup işi pratiğe dökme vakti geldi diye düşündüm ve işe 70 litrelik saklama kabı alarak başladım, daha sonra dijital termostat ve çevirme motoru aldım, dijital termostatı aldığım yerdeki adam motoruda çevireceğini söyledi elektrik işlerinden anlamadığım için anlıyan birine 4 adet duyu seri şekilde bağlattım ancak termostata nasıl bağlanacağını bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz motorun da nasıl bağlanacağı hakkında fikrim yok kısacası elektrik aksamı nasıl bağlanır ekstra birşey gereklemi bilen birisi varsa sevinirim.
Bu ürünün motor çevirebileceğini sanmıyorum. Ayrıyeten tek faz çitf kontak timer almanız gerekecek ve 45 derecede durması için 2 adet limit siviç. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

Abilerim elektrik bağlantısını sonunda yaptırdım nasıl yapıldığını daha sonra detaylı bir şekilde çizip yüklerim. Şimdi raf sistemini yaptım ama doğru yeremi koydum emin değilim resimler aşağıda bu raf sistemine göre ampülleri nerelere yerlestireyim 2 adet 40 lık 2 adet 25 lik.

Mesajı Paylaş

Isı konusunda kullandıgınız  kullanacagınız ampüller çok fazla, bence size 35 wat ısı yeterli. Mesajı Paylaş

Ynt: El Yapımı Makinem
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2014, Pazartesi - 12:04 »

Alıntı

Hakkı bey benim bir hesap yöntemim varsizinde aklınızda bulunsun.

-kabin hacmi < seçilecek ısıtıcını toplam wat'ı < 2 x kabin hacmi

makine yapımında bu değer en alt sınırda olursa;

1-Geç ısınır.
2-Termostat yeniden açtığında mesela 37,3 de 0,1 ile 0,3 arasında ısıda düşüş yaşanabilir.

en üst değerde olursa da;

1-Erken ısınır
2-Termostat kapattıktan sonra ısı yükselmeye devam eder (helede elektrik kesintisinden sonra)

ısıtıcı noktasal olduğu için yumurtalardan mümkün olduğunca uzak tutulmalı ve fan direk ısıtıcıya üflemeli ki hızlı bir şekilde ısıtma olsun ve hızlı bir şekilde de termostat kapandıktan sonra ısıtıcı kendisini soğutabilsin. Kolay gelsin.
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.