Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

BAL ÜRETMEK İSTİYORUM

Başlatan atila aydın, 25 Ocak 2012, 15:07:38

« önceki - sonraki »
Degerli arkadaşlar benim bu başlık altında ögrenmek istedigim pratik arıcılık hiç kovan görmemiş biri bu işe nerden başlar ve ne yapması gerekir sizlerden ricam bu bölümün dagılmadan pratik bilgilerle akışkanlıgını saglaması ve her hevesli kardeşimize klavuz olmasıdır Mesajı Paylaş

• Gösterim 46,339 
  • Arı Ve Arıcılık
  • 80 Yanıtlar

Atilla bey,
Öncelikle internet ortamından arı ve arıcılık ekipmanlarını tanımanız faydalı olacaktır. Etrafınızda arısı olan birileri var ise daha iyi olur.İşin inceliklerini öğrenmekte çok faydalı olur. Arıların sesi bile ilk kez karşılaştığınızda insanı ürkütür.Alışmak,sakin olmak çok önemli.
Arı alerji durumunuz var ise hiç başlamamak gerekir.Çok tehlikeli.
Kovanları koyacağınız yerin yakınlarında insanlar var ise düşünmekte fayda var.Zira ben 2 kere şikayet edildim.Yer bulamasaydım bırakmak zorunda kalıyordum. İnsanlardan uzak bir yere koyacam derseniz, her hafta gitmeniz gerekir.Arı başı boş bırakılmaz.
Şimdilik aklıma gelen bunlar.
Saygılarımla, Mesajı Paylaş
Deve yavaş gider, ama hep gider!

Teşekkürler salih bey daha başlamadan dikkat edilmesi durumları yazmışsınız sizden ricam tüm bu koşullar eger kişi için uygunsa
1-alması gereken malzeme 2 kovan için
2-egede hangi arı
3-hangi mevsim başlangıç için uygun
zamanınız oldukça ...acemi birine nasıl start verebiliriz yazarsanız sevinirim Mesajı Paylaş

3,5 dönümlük bahçemde 2 kovan arım olsun kendi yiyeceğimiz balı üretebiliriz diye düşünüyorum ama ben cesaret edip de o arıların yanına gidemem diye kaygılanıyorum :) Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
3,5 dönümlük bahçemde 2 kovan arım olsun kendi yiyeceğimiz balı üretebiliriz diye düşünüyorum ama ben cesaret edip de o arıların yanına gidemem diye kaygılanıyorum :)
Ramazan bey sanırım bahçenin büyük olmasından ziyade arının bal getirecegi doga lazım bu yüzden arıcılar mevsime göre göç ediyorlar sanırım bu uygulanmazsa arıyı şeker vererek hayatta tutup mevcut çevrede şartların oluşmasını beklemek gerekiyor...benim ögrendigim şeker vermek oldukça masraflı Mesajı Paylaş

Yerleşim yerinde değilim, imara kapalı bir yerde ovanın ortasındayım. Bana en yakın olan komşuma en yakın olacak şekilde koyayım desem bile aramızda 20 metre yol var. Ağaçlar çiçekler her taraf yeşillik, tam arıların seveceği ortam ama ben korkarım diye korkuyorum :) Mesajı Paylaş

Bahsettiğim şartlar uygun kabul ederek neler yapabilirize bakalım.

Öncelikle bu mevsimde arı alınmaz.Zira tüm arılar salkımdadır. Yani uyku modunda.Bugün yaşıyor dediğiniz koloni mart ayında sönebilir.Sönme konusu ayrı bir zamanda anlatırım.Güney bölgeleri benim bulunduğum bölgeye göre daha erken ısındığı için Mart ortalarında arılar hareketlenmeye başlar.En güzel alma zamanı Nisan ayıdır.Arılar havaların ısınması ile etraftaki çiçeklerden ,arıcının verdiği kek yada koyu şerbetle bal stoklarını tamamlamaya ve yavru atımına başlar.15 Martta atılan yavrunun çıkım süresini 21 gün sonra olduğu için 5-6 Nisan' a denk gelir.Yani arı kadrosu 20 Nisan gibi koloni durumuna göre epey çoğalmış olur.
İşte bu zamanlar arı alımı için uygundur.Zayıf ve kuvvetli koloni anlaşılabilir..Zayıf kuvvetli koloni nasıl anlaşılır ? Kovanda çerçeveleri sarmış arıların miktarına bakarak anlarız.Ana arının yaş durumu da burda önemlidir.Zira ana arının yumurta atma kapasitesi düşüş gösterirse kovan yeni ana yapmaya gider ve boşuna o kovanla zaman kaybederiz.Ana arının petekte yavru atma düzeni düzgün ise genç ana arı diyebiliriz.Tabii koloni ileriki zamanlarda arıcının hataları da var ise ana değişimine bile gidebilir.
Genelde arıcılar 5-7 çerçeve arıyı kovanı ile satarlar.Aldığınız kovanlar ahşap olacaktır.Patlak,çatlak,çürümüş olmamasına dikkat edilmelidir.Ön kapatma kapağı tam oturmalı,tutacaklar sağlam olmalıdır.Aksi takdirde nakilde sorunlar yaşarsınız.
Bazı kovanlar kendinden polen tuzaklıdır.Bu kovanlarda alınabilir.Hem polen toplar hemde yazın balından istifade etmiş oluruz.
Benim kullandığım kovanlar özel plastikten imal edilmiş termokovanlardır.Maliyet olarak ahşaba göre pahalıdır.Hangisini tercih edeceği arıcıya aittir.Farklarını ilerki yazılarımda bahsederim.
Şunu açıkça söylemek isterim ki, arıcılığa başlayan bırakamaz.Yazın o sıcakta ter dökerken arıları kontrol etmek,bazen ummadığınız yerden sokulmak gibi zorlukları varsa da ben bırakamadım.Bırakanı da şimdiye kadar görmedim. Mesajı Paylaş

Atilla beyin hangi arı diye sorduğu soruyu atlamışım.
Hangi bölgede iseniz o bölgenin arısı ile bu işi yapın.Her arı cinsinin bölgesine uyum sağlamıştır.Kendi düşüncem başka bölgelerden arı alıp boşuna denemeyin.Sonuçta bir koloni kaybı hem maddi olarak hemde yıl yönünden kayıp demektir. Mesajı Paylaş

Ramazan bey,
Korkmanızı anlıyorum.Birkaç kez bu işi yapan birinin yanında neler yaptığını,nasıl hareket edilmesini görerek uygulayarak öğrenirseniz eminimki bahçenize hemen kovan koyarsınız. Mesajı Paylaş

Atilla bey arı beslemesinde şekerden bahsetmiş.Kısaca açıklamak isterim.

Arılar ilkbahar başında ve sonbahar hasattan sonra beslenir.İlkbaharda beslemenin amacı,daha çiçekler açmadan kovan içindeki stok bal miktarında azalma var ise telafi etmek ve ana arıyı nektar akımı var gibi gösterip yumurta atmasına teşvik etmektir.Böylelikle tam çiçekler açtığında koloni gücü kuvvetli olursa bahar balı alma imkanı doğmuş olur.Aksi takdirde bahar geçer ve yazın o çevrede ne var ise ( burda ayçiçek,kestane,diken vs. ) arı onu alır ve stoklar.Sizde Ağustos sonu gibi bu balları hasat edersiniz.

Arının kış için biriktirdiği balları aldığımızdan dolayı kışın yiyeceği balı kalmamıştır.Bu yüzden sonbahardan kışa kadar şekerle besleme yapılarak arının stok yapmasını sağlamış oluruz.

Birde yazın şekerle besleme vardır.Bu yöntemde arı çiçeklerden nektar taşıma yerine yapmış olduğumuz şekerli su karışımını alarak bal yapmasıdır.Bu bal da hasat edilerek insanlara satılır.Ben yapanı görmedim ama çevremdeki arıcılar hep bahseder.  Mesajı Paylaş

Salih bey gerçekten çok açıklayıcı olmuş bu yazdıklarınızdan esinlenerek kagıt üstünde bir çalışma yapıp sonra içinden çıkamadıgım soruları size tekrar yöneltirim Mesajı Paylaş

Eskiden bal ucuz olmazdı diye hatırlıyorum, pahalı lüks bir yiyecekti ama şimdi 1 litrelik cam kavanozdaki bal (sanırım 1,5 kg falan gelir) 15 TL'na satılıyor. Bizim gördüğümüz bu ballar büyük olasılıkla doğal olmayan çok kolay yollardan elde edilmiş ballardır diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Atilla bey siz sorun bende yanıtlamaya çalışırım.Bilmediğim bir yer ise sorar öğrenir yine burdan yazarım.Sonuçta arıcılık bir okyanus ve bende gemiyi karaya oturtmadan seyir halinde olmaya çalışıyorum. Mesajı Paylaş

Ramazan bey bu balların ucuz olmasının nedeni emegin Türkiyede hiç karşılıgı yok ben bu olayı bizzat canlı yaşıyorum bizim burda arıyı çama getiriyorlar tamamı ile dogal bir ortam arı busene çok güzel bal yaptı ...fakat üretici bugün itibari ile tenekesini 180 tl ye ancak tüccara verebiliyor bir teneke 27kg geldigi düşünülürse kgram fiyatı nerdeyse 7 tl ye geliyor Mesajı Paylaş

Ramazan bey,
Kendi ürettiğiniz balı satarken eminim fiyat konusunda çok zorlanacaksınız.Zira yazın güneş altında çalışmak,her hafta gidip gelmek,ummadığınız yerden sokulmak,ekipman giderlerini hesapladığınızda 15 TL yetmediğini görürsünüz.Ama insanlar bunun çok kolay olduğunu düşünürek istediğiniz değeri çok bulur birde üstüne balınıza şekerli derler.İşte o zaman insan kopuyor.Bedava verdiğiniz insanlar bile şekerli der.Ben artık yakın aile dışında kimseye vermiyorum.Yaşayınca daha iyi anlaşılır dediklerim. Mesajı Paylaş

Dün yazımda,arı alırken çerçevelerin arı kaplı olmasına,ana arının düzgün yumurta atmasının genç ana olma ihtimalini artırdığını yazmıştır.Bu iki resim ne demek istediğimi daha iyi anlatır sanırım.
[IMG]http://img560.imageshack.us/img560/5809/dsc01274cb.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/560/dsc01274cb.jpg/)

[IMG]http://img546.imageshack.us/img546/2686/dsc01262a.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/546/dsc01262a.jpg/)

Mesajı Paylaş

Kovanlarımın termo kovan olduğunu söylemiştim.Fikir vermesi için resimlerini yayınlıyorum.
[IMG]http://img202.imageshack.us/img202/9153/dsc02539cm.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/202/dsc02539cm.jpg/)
Katlı halleri...
[IMG]http://img804.imageshack.us/img804/9731/dsc02990e.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/804/dsc02990e.jpg/)

Mesajı Paylaş

elinize saglık çok açıklayıcı resimler salih bey Mesajı Paylaş

Vallahi Salıh bey cok acıklayıcı bılgıler vermiş resimlerle de harika gorsellemiş elinize emeğinize saglık. Bu forumun en cok sewdiğim özelliği : tüm değerli dostlardan hep guzel seyler öğrenıyoruz. Mesajı Paylaş

Bende ilk satın almaya gittiğimde arılardan korkar,kovan iç düzenin ne olduğunu anlamazdım.Hele arı sokmasına hemen tepki verirdim.Şimdi arı sokmaya çalşıyor koruyucu elbiseden bakalım sokabilecekmi diyiyorum  ;D
Kendi balımızı üretiriz.2 kovan başlamak için yeterlidir.Yer sorunu ve korkuyu halletmeniz şart. Mesajı Paylaş

İlkoğretime gidiyordum yalan olmasın kacıncı sınıf hatırlamıyorm 7 kovanımız vardı ıkı uç yıl arıcılık yaptık. ozamanlar cocuktuk neyı nıcın yaptığımızı Salıh bey sayesınde oğrenıyoruz. Salıh beyciğim bir ıkı sorum olacaktı:
bizim buralarda yağmacı geldi denır baska surunun arılarının kovana saldırması olayı nedenı nedır acaba. Bir de bır kovanın bal miktarı sağim zamanında bal mevsimi iyi gecmişse ortalama ne kadardır. Mesajı Paylaş

Arkadaşlar sanırım yanlış anlaşıldım. Balın fiyatının pahalı olduğunu söylemedim, tam tersine ucuz olduğunu söyledim. Balın kalitesini anlayacak bilgiye sahip değilim o yüzden "bu kadar ucuz ise kaliteli değil, sıradan baldır" diye düşünüyordum ki meğer piyasa böyleymiş. Üretilirken çekilen zorlukları bilmiyorum ama bal bir çok duruma iyi gelen önemli bir yiyecek... Mesajı Paylaş

Erol bey,
Sorunlarınızı hemen cevaplayayım.
Yağmacılık arıcılıkta en istenmeyen şeylerden biridir.Zira o sene hem ürettiğiniz balları hemde koloniyi kaybedersiniz.Benim başıma 2 kere geldi.Tabii bundan benim hatalarım vardı.

Nektar akımı bittikten veya azaldıktan sonra tarlacı işçi arılar zayıf kovanları yoklarlar.Zayıf kovan nasıl olur ? Nüfus sayısı az, kendisini savunamayacak olan kovan diye biliriz.Tarlacılar dan biri kovana girmesi ve  diğerlerine savunmasız bal olan kovan bilgisini iletmesi yeterlidir.

Ben ne gibi hatalar yaptım bundan bahsedeyim. Temmuz ayı sonlarında kovanda ne kadar bal olduğunu bakmak için açtım ve uzun süre kontroller yaptım.Tabii bu zaman içinde diğer arılar tespiti yapmıştı.Tatil dönüşü 1 gr bal bile kalmamıştı ve koloni yok olmuştu.

Diğer yağmacılık olayında ise hatam, Kolonin zayıf olduğunu tespit etmiştim.Mümkün olduğunca açmadan kontrol ediyordum.Savunmalarını güçlendirmek için giriş deliklerini de tahta parçası ile daraltarak bıraktım.Ertesi hafta kontrol ettiğimde tahtaların yerlerinden çıktığını ve diğer arıların yağmaladığını gördüm.Hala nasıl çıktığını çözebilmiş değilim.Bende bu olaydan sonra doğalgaz bandı ile giriş deliklerini kapatıyorum. En kuvvetli kovanda bile bunu yapmak zorundasınız.Zira bir yağmacılık tetiklenirse durdurmak zordur.

Yapılan diğer bir hata da, şerbetle beslemede şerbetin etrafa dökülmesi,kovana bulaşmasıdır.Zaten tüm arılar nektar ararken gel burda bal demek gibi bir olaydır.Tüm arıcılar beslerken hep dikkatli olur.Yoksa tüm sermaye gider bir anda.

Kuvvetli bir koloni ise 2.kat full bal olur ise tahmini 22 -28 kg civarında olur.Ben daha bu rakkamlara ulaşamadım.2010 yazında kovan başı 15kg civarında idi.Katlarım tam dolmamıştı.Buna en büyük etken nektara olan mesafe,arının gücü,mevsim şartları.2011 Mayıs ayında kanola tarlasının yanına koymuştum kolonileri.2. kattı kovanlar çalınır diye atmadım.Atsam full kanola balı doldururum.Biraz cesaret ve tecrübe denen şey burda ortaya çıkıyor.
Mesajı Paylaş

Ramazan bey,
Türkiye gerçeklerinde malasef üreten değil pazarlayan kazanıyor. Balda,zeytinyağında da böyle.

Bu işi yapan büyük üreticiler size 15 TL der gider tüccara 5 TL den verir.Bunu da anlamak mümkün değil.Tüketici de bilinçsiz.Market rafından 13-15 TL 960 gr ne olduğu belli olmayan balı alırken ,15 TL dediğim ayçiçek balını pahalı dediler.
Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Erol bey,
Sorunlarınızı hemen cevaplayayım.
Yağmacılık arıcılıkta en istenmeyen şeylerden biridir.Zira o sene hem ürettiğiniz balları hemde koloniyi kaybedersiniz.Benim başıma 2 kere geldi.Tabii bundan benim hatalarım vardı.

Nektar akımı bittikten veya azaldıktan sonra tarlacı işçi arılar zayıf kovanları yoklarlar.Zayıf kovan nasıl olur ? Nüfus sayısı az, kendisini savunamayacak olan kovan diye biliriz.Tarlacılar dan biri kovana girmesi ve  diğerlerine savunmasız bal olan kovan bilgisini iletmesi yeterlidir.

Ben ne gibi hatalar yaptım bundan bahsedeyim. Temmuz ayı sonlarında kovanda ne kadar bal olduğunu bakmak için açtım ve uzun süre kontroller yaptım.Tabii bu zaman içinde diğer arılar tespiti yapmıştı.Tatil dönüşü 1 gr bal bile kalmamıştı ve koloni yok olmuştu.

Diğer yağmacılık olayında ise hatam, Kolonin zayıf olduğunu tespit etmiştim.Mümkün olduğunca açmadan kontrol ediyordum.Savunmalarını güçlendirmek için giriş deliklerini de tahta parçası ile daraltarak bıraktım.Ertesi hafta kontrol ettiğimde tahtaların yerlerinden çıktığını ve diğer arıların yağmaladığını gördüm.Hala nasıl çıktığını çözebilmiş değilim.Bende bu olaydan sonra doğalgaz bandı ile giriş deliklerini kapatıyorum. En kuvvetli kovanda bile bunu yapmak zorundasınız.Zira bir yağmacılık tetiklenirse durdurmak zordur.

Yapılan diğer bir hata da, şerbetle beslemede şerbetin etrafa dökülmesi,kovana bulaşmasıdır.Zaten tüm arılar nektar ararken gel burda bal demek gibi bir olaydır.Tüm arıcılar beslerken hep dikkatli olur.Yoksa tüm sermaye gider bir anda.

Kuvvetli bir koloni ise 2.kat full bal olur ise tahmini 22 -28 kg civarında olur.Ben daha bu rakkamlara ulaşamadım.2010 yazında kovan başı 15kg civarında idi.Katlarım tam dolmamıştı.Buna en büyük etken nektara olan mesafe,arının gücü,mevsim şartları.2011 Mayıs ayında kanola tarlasının yanına koymuştum kolonileri.2. kattı kovanlar çalınır diye atmadım.Atsam full kanola balı doldururum.Biraz cesaret ve tecrübe denen şey burda ortaya çıkıyor.
Değerli bilgileriniz için cok tesekkur edıyorum Salıh bey. Sormamdakı amacım yagmacılık yuzunden kaybettım sondu tum kovanlar. sebep bu tur seyler mıs demekkı. bızde yanlış hatırlamıyorsam 140kg kadar bal almıştık asagı yukarı. Tekrar cok tesekkur ederım. Mesajı Paylaş

Arı kolonisi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.Koloni ana arı - erkek arı - işçi arıdan oluşur.Ana arı kolonin düzeni ve neslin devamı için yumurtlar,işçi arı temizlik,ana arı ile yavruların bakımı,kovan savunması ve tarladan nektar,su getirme görevi vardır. Erkek arılar kovanda ana arının ölümü yada değişimi,oğul vermeye karar verildiğinde çıkacak yeni ananın döllenmesi görevi vardır.Bunun dışında hiç bir iş yapmaz.
Ana arıyı gördünüz mü ?
[IMG]http://img707.imageshack.us/img707/8285/dsc01267tv.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/707/dsc01267tv.jpg/)
İşçi arının yaşam döngüsü epey ilginçtir.Eklediğim resimde yaşam döngüsünü görebilirsiniz.
[IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6074/iarnnyaamdngs.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/3/iarnnyaamdngs.jpg/)

Mesajı Paylaş

Salih bey ana arı alırken yaşlı olup olmadıgını anlama şansımız varmı? Mesajı Paylaş

Atilla bey,
Ananın genç yada yaşlı olduğunu yavru atımında düzgünlük ve yoğunluktan ve anayı görebilirseniz biçiminde sakat,sağlıklı olup olmadığını görebilirsiniz. Bu söylediklerim bir kriter ama kovanın zaman içinde ne karar verebileceğini bilemezsiniz.

Siz koloninizi temin edin.İlk sene kendi ana arınızı bölme şeklinde üretip gelecek sene büyük koloniye veririp anayı yenilemiş olursunuz. Ana arı üretmek aynen civciv üretmek gibi zevklidir.Bu sene kısmetse bende yoğun bir ana arı üretimine girmek istiyorum.Koloni sayısı satın almakla artırmak büyük mali külfet. Ayrıca elinizde yedek ana olacak ki bal kolonisinde bir terslik olursa (ana arı kaybı gibi )hemen yedek devreye girer. Mesajı Paylaş

Ana arıyı görüyormusunuz diye sorduğum soruya kimse geri dönüş yapmadı ! Ana arıyı görmeden de kolonide varmı yokmu anlaşılabilir.Ama sakat,kopuk kanatlı gibi görsel inceleme içinde ana arıyı bulmamız gerekir.Neye benzediğini kırmızı çizgi içinde görenbilirsiniz.
[IMG]http://img861.imageshack.us/img861/8868/dsc01267te.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/861/dsc01267te.jpg/)

Mesajı Paylaş

Atilla bey,

Ana arıyı en basitinden bölerek kendimiz üretebileceğimizi yazmıştım.2011 baharında kuvvetli bir koloniden aldığım çerçevelerden kendi ana arımı ürettim.5 çerçevelik strafordan yaptığım ruşette gelişimlerini tamamladı.2012 de termokovana aktarım yapıp bala çalıştıracağım kısmetse.Bölme işleminde yapılacak işleri daha ileriki zamanda yazarım.
[IMG]http://img861.imageshack.us/img861/9871/dsc01296o.jpg[/img] (http://imageshack.us/photo/my-images/861/dsc01296o.jpg/)
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.