KÜMES HAYVANLARI FORUMU > Tavuk

Etcil tavuk Yardım

<< < (3/3)

murat bahadır:


 Piyasada 3,5 ayda yumurtlamaya gelen hibritler var onlar ne oluyo acaba


--- Alıntı yapılan: murat bahadır - 27 Ocak 2013, 19:34:30 ---


 Siz heralde hiç ligorin beslemediniz. Bence salma tavukçuluk için en uygun tavuklardan birisidir
Bende şuan kümesteki en yaşlı tavuk ligorin diğer tavuklardan  daha çok etrafta geziniyo

--- Alıntı sonu ---


müdürüm çok baktım lıgorın..
 değil Türkiyede dünyanın hiç bir yerınde 3.5 ayda yumurtaya gelebılen bır hıbrıt yok bu 1. varsa ayrıntıları cinsi ve elle tutulur kaynaklarıyla yayınlayın bu 2..

ligorin  tüy yapısı itibariyle çok çabuk pire bit e yakalanır ,tüy yapısı hızlı bozulur çabuk deforme olur hızlı yaşlanır, renginden dolayı çok kirlenir.narin bi yapıya sahiptir.. kafes ortamında çok yüksek randuman verırken salman ortamda dış etkenlerden olumsuz etkılenır..


safkan ligorinler için soyluyorum ve umarım sizdekıler kırma eıldırde ona gore yorum yapmışınızdır

Sercan MADEN:
 Ben 3,5 ayda yumurtlayan tavuklar hakkında kapsamlı bir araştırma yapmadım sadece bir kaç yerde okudum.Ama bendeki attaks tavuklar 5 - 5,5 aylıkken yumurtlamaya başlamışlardı ve golden cometlerin 4 - 4,5 aylık yumurtlamaya başladıklarını da duydum ve sitemizin eski üyelerinden biri tavuğunun 135 günlükken yumurtlamaya başladığını yazmıştı ve daha sonra bu rekorunu 129 güne düşürmüştu.

 Bendeki ligorinler kırma değildi şuan elimde sadece bir tane var o da beş yaşında ve gayat sağlıklı yağmur çamur demeden bahçede giziniyo ve ligorin tavuklar acayip araştırmacıdır.Hiç bit konusunda sıkıntı yaşamadım sadece sizin söylediklerinizle örtüşen renginden dolayı çabuk kirlenmesidir bu krıter değildir beyaz olan bütün tavuklar kışın kirlenir ve tabiki bir yumurta çiftliğindeki verimiyle bahçe ortamındaki verimi bir tutulamaz.Belki bu ırk yüzünden zıt düşmemizin sebebi bölgesel farklılıktır.Eğer siz kışın sıcaklığın -20 lere düştüğü yerlere göre yazıyosanız haklısınızdır.Ben Marmara bölgesine göre konuşuyorum. Umarım beni yanlış anlamazsınız.

murat bahadır:
yok  müdürüm neden yanlış anlayayım estağfirullah ne guzel gözlemlerımızı paylaşıyoruz..

bu arada bende marmaradayım..

benım elımde şuan atak-s  ,red star ve ligorin var.. en erken lıgorınlerım yumurtladı sanırım 5.5 aylıktı sonra ataklarım ve red starlarım 6 ayının sonunda olması lazım.. lıgorın lerım 1.5 yaşında olmasına rağmen bır karış ıbık çirkiinlıkte rakıp tanımaz sankı koca karı :)
red starlarımda yaşlandı gıbı .. ama atak-s lerım  1.5 yaşındalar fakat hala 6 aylık ferık gibi duruyolar hıç yaşlanmıyolar dipçik gibiler :)

bi çok o adı ingilizce olan cınslerden besledım bı suru negatif ızlenımlerım oldu gereklı platformlarda onlarıda paylaşıcam elbet..
şuan ıçın gerek yumurta verımınden gerek yem tuketımlerınden çok memnun olduğum cinslere sahıbım  ..saygılar..

hasan kervan:
Kombine ırk olan tavuk yazılarını hep takip ettim. merak da var ya bir yerde 2 aylık olan piliçlerine denk geldim ve uygun fiyata 5 adet satın aldım. İnternette inceleme  yaptım, kimi red broiler, kimi saso kimide new hampshile tavuk diyorlar. Aldığım yer ısrarla new hampshile tavuk dedi. Amerikada rır horozla melezlenip oluşturulan bir tavuk ırkıymış. Kafam iyice allak bullak oldu. Benim için hibrit veya saf olması hiç önemli değil. Takip ettiğim kadarı ile normal tavuklara nazaran büyüme hızları 2-3 katı diyebilirim. Dediklerine göre yumurtaya erken başlıyor ve iri yumurta yapıyorlarmış. Nasip olursa yumurtladıkları zaman onuda görücem.
Renk ve yapısı itibari ile çok hoşuma giden bir tavuk. 2 tavuk 1 horoz sussexlerin yanında bence çok da güzel durdular. en çok hoşuma giden tarafıda ürkek olmamaları,sanki ev köpeği gibi yanıma geliyorlar ve tutup sevebiliyorum.

emre bodur:
tae den alsana

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git