07 Aralık 2021, 06:55:52

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Bıldırcın İçin Yaptığım Kuluçka Makinası

Başlatan Burak UZEL, 20 Şubat 2015, 16:10:14

« önceki - sonraki »
20 Şubat 2015, 16:10:14 Son düzenlenme: 21 Şubat 2015, 15:46:55 admin
Merhaba Arkadaşlar,

Epeydir üzerinde çalıştığım amatör kuluçka makinami sonunda bugün tamamladım. Ve Bismillah deyip 13 adet bıldırcın yumurtasını koydum.

Aşağıdaya çektiğim video var.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,780 
  • Bıldırcın
  • 15 Yanıt
20 Şubat 2015, 16:12:13 #1 Son düzenlenme: 20 Şubat 2015, 16:40:43 Ali Alsay
Video linki kaybolmuş, tekrar ekliyorum.
Mesajı Paylaş

Burak bey fanın direk yumurtalara üflemesi sıkıntılı olacaktır.Sonra fanın tavana alın derin ve lambaları etrafına koyun.Isı daha hızlı ve eşit Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap kabını yukarıya bir yere alın. çıkımda bıldırcınlar çok hareketli olduğu içiniçine düşerler.Viyol olarak daha sağlam olan plastik bir malzemeden yapılmış bir şey kullanabilirsiniz.Hava delikleri yumurta sayısına göre yeterli gibi görünüyor.
Bu kontrol panaline ilave edeceğiniz nem konrollü röle ile bir adet hava motoru veya nem nüzülü ile içerideki nemi net sağlayabilirsiniz.ısı farkının değişik olmasını da yetersiz hava sirkülasyonuna bağlıyorum. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

20 Şubat 2015, 17:05:42 #3 Son düzenlenme: 17 Eylül 2015, 18:20:56 Recep KELEŞLER
Bu makinada sadece bıldırcın çıkaracaksanız iş görebilir fakat aynı şey tavuk yumurtasında olmayacaktır...

1-) Ampüller hem küçük hem de yer sıkıntısından rastgele konulmuş
2-) Viyol kartona yumurtalar yüklendiğinde bir süre sonra deforme olacaktır
3-) Çevirme motoru bana pek sağlıklı gelmedi ne kadar kuvvete,ağırlığa dayanabilir ölçülmesi gerek
4-) Fan yetersiz notebook fanı sanırım Powersub fanı olsa daha iyi olacakmış
5-) Delikler çok küçük ve yetersiz 5 krş büyüklüğünde 1 er adet temiz hava giriş deliği ve aynı şekilde pis hava çıkış deliği açılırsa 25 lt kabin için yeterli olacaktır.

NOT : Termostat el yapımı beğendim,videoyu izlerken az daha uyuyacaktım  ;D ;D
Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma  Ben fan için yeterli olacağı kanaatindeyim. Makine dizaynı çok kötü değil.
  Bunu neden söylüyorum ; hiç içerisinde fan olmayan havabatorlar da bile çıkım yapılıyor. Termostat ın prob u yumurtalara yakın bir noktada durduğu zaman çok hafif bir esinti verecek fan bile yeterli olacaktır.
Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Yorumlarınız için öncelikle teşekkürler arkadaşlar. Video biraz uzun sıkıcı ve/veya kötü olmuş olabilir, kusuruma bakmayın :)

Öncelike ben bu işin programlama tarafıyla fazla ilgilendim. Kutunun içerisini okuduğum bilgiler ve elimdeki malzemeler doğrultusunda yaptım, biraz da aceleci davrandım. Viyol'ü kartondan 1 kuluçkalık idare etmesi için o şekilde yaptım. Daha iyi tasarlanabilirdi, kabul ediyorum ama sizlerin de yardımı ile iyileştirmeler yapacağım inşallah.

Sizin yazdığınız konulara değinecek olursam; gördüğünüz gibi ampüller küçük ama iyi ısı veriyor, her biri 20W. (Philips G4 halojen ampül)  Ampülü ilk denerken kartonun üzerine koymuştum, 10-15 saniye geçmedi kartondan duman çıkmaya başladı. 20 saniye sonra el değdiremiyorsunuz ampüle.
Fakat daha iyi yerlere konulabilirdi kabul ediyorum.

Çevirme motoru görüldüğünden daha güçlü. 1.2 kg torku var. Deneme amaçlı 1 kiloluk eşya taktım, kaldırdı indirdi hiç sorun olmadı :)


Hava giriş deliklerinin önüne fanı bilerek taktım,  okuduğum birkaç yazıda bu şekilde yapılması tavsiye edilmişti. Bana da mantıklı geldi, böylece dışarıdan temiz hava çekecek.
Fan aslında 12V, ama 5V ile sakin sakin çalışıyor. Zaten kab küçük, yeterli olur diye düşündüm.

3 adet ısı değeri aldığım araç var;

DS18B20 sensörü --> 0.1 C hassasiyetinde, bu sensöre göre ışıkları açıp kapatıyorum.
DHT11 sensörü --> nem ve ısı değerini aynı anda alıyorum. +-%5 doğruluk ile nem ve ısı ölçüyor. Isı değerinde hassasiyet düşük. 
ve Cimuka termometre

Bu sensörleri kalibre etmek lazım diye düşünüyorum.Bu sebeple, başta 37.5 olarak ayarladığım kuluçka ısısını 38.8 olarak değiştirdim. 
Bu ayar ile 
1. sensör 37.75 ile 38.81 arasında değer gösteriyor. 
2. sensör garip bir şekilde 35 C  gösteriyor.
Cimuka ise 36,5 gösteriyor.

Bıldırcın için sıcaklık 36.5-38.0 arasında olması gerekiyormuş. Bu sebepten benim şuandaki ayarlamam ile bu ısı aralığını tutturmuşumdur diye düşünüyorum.

Nem ise ilk 14 gün %50-%60 arası,  14-18 günleri arasında ise %65-85 arasında olmalıymış.

Fakat nem konusunda sıkıntılıyım, nem sensörü %65-68 civarında gösteriyor. 
Hava giriş deliklerinden birini birazcık daha büyüttüm. Belki hava akışı artınca nem biraz düşer.
2 tane su kabı koymuştum, birinin ağzı açık, diğerinde delikli kapak var. Olmadı diğerini kaptan çıkaracam veya ona da kapak takacam.


Mesajı Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

2 saat içinde 16. gün bitmiş olacak. Kutuya yaklaşıp dinliyorum, arada cik cik sesleri geliyor :) Allahım ne kadar güzel birşey. Allah bir kez daha yaratıcılığını gösteriyor, minicik yumurtaya nasıl da can veriyor.
Hayırlısıyla bu gece yarın çıkımlar olur diye düşünüyorum.  Henüz hiç çatlama vs. yok.

Çıkımdan sonra 8-10 saat makineden çıkarmayıp kurumalarını bekleyeceğim. Sonra açıp şekerli su verecem.  Şekerli sudan 5-6 saat sonra da civciv yemi verecem.   Makinede çıkım sepetlerinde 2 hafta bu şekilde beslemeyi düşünüyorum. Bu şekilde uygun olur mu? Sizlerin tavsiyeleri nedir? nelere dikkat etmeliyim? Mesajı Paylaş

Hayırlısıyla çıkım tamamlanınca en önemlisi,
Suluk içine düşüp bogulmasınlar küçük suluk kullanın muhabbet kuşu suluğu tavsiye ederim ama bi köşeye sabitleyin.
Dışkıları ayaklarına kesinlikle degmesin. Mesajı Paylaş
Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.

Aşağıdaki linkteki civciv başlangıç suluğu almıştım, suyu bununla koyacağım.   2-3 gün sepette kalsa sorun olur mu? Sonra olmadı bir tel ızgara ayarlarım altına.  Aslında ben dibine biraz talaş parçaları mı sersem diyordum, ya da civcim yemini mi biraz sersem diyordum. Olmaz mı diyorsunuz?


Mesajı Paylaş

2 adet bıldırcınım çıktı arkadaşlar :) Sepetin ağzını kapatmamıştım, ondan ikisi de atlamış nasıl yapmışlarsa. İçine koydum, sepetin ağzını da kapattım.  Biraz kurusunlar, şekerli su vereceğim. Bu arada 2 yere kaka bile yapmışlar :) Mesajı Paylaş

2 adetten başka çıkmadı. 4 yumurtanın kabuğu kırık fakat çıkmadılar bir türlü. Müdahele etmeli mi sizce arkadaşlar?Özellikle bir tanesinin bir kısmı sabahtan beri kırık, zarı görünüyor ama içinden çıkmadı daha. Acaba çabalayıp enerjilerinin bitmesi gibi bir durum olabilir mi? Müdahele doğru olur mu?  2-3 saat içinde  17.gün bitmiş olacak. Mesajı Paylaş

Bıldırcın 18. Gün çıkmazmı Sizinkiler biraz erken davaranmış Mesajı Paylaş

16.gün çıkmaya başlıyorlarmış. 18.gün sonuna kadar sürüyormuş.

3 bıldırcın çıktı, 2 yumurtanın kabuğu kırık olmasına rağmen çıkmadı, ben de müdahale edip baktım, 2si de içinde ölmüş çıkamamış...  Dün sabah saatlerinde bu iki yumurta da kıpırdıyordu, hatta birinden tüyü çıkmıştı... keşke erken müdahale edip çıkarsaydım onları... çok üzüldüm yazık oldu hayvancağızlara... Mesajı Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

An itibariyle durum şu şekilde; 3 adet yavru bıldırcınım var. Şimdilik sağlıklı görünüyorlar. Civciv yemi veriyorum, güzel güzel yiyorlar maşallah.   2 adet yumurtadan çıkamamış ölmüştü.  Geriye kalan 8 yumurtada hiç bir hareket yoktu. Bugün 19. gün.   Sabah bir tanesini aldım, kenarından hafif hafif kırıp açtım, içinde civciv var, baktım yaşıyor ama tam gelişimini tamamlayamamış sanırım. Ama tüyü falan herşeyi var. o şekilde sabah bıraktım, akşam geldim hala yaşıyor ama herhangi bir çıkma girişiminde bulunmamış.  İçinde çıkamamıştır belki diye   biraz önce yavaş yavaş kabuğu kırdım, zarı kaldı sadece, onu da kestim, o şekilde bıraktım.  Birazdan kendine gelir sanırım. güzel güzel nefes alıyor ama kalkmadı ayağa daha. İnşallah kendine gelir ve sağlıklı yaşar.

Sanırım bu makinenin dediğiniz gibi fanı yetersiz geldi, ısı dağılımı iyi olmadı ve tüm yumurtalarda gelişim aynı olmadı.  Bu kalan yumurtalar sanırım arkadan geliyor.  Ama bugün 19.gün...   yarın inşallah hepsi çıkar. Bu şekilde uzaması normal değil biliyorum ama diğer yumurtalardan çıkım olma ihtimali nedir sizce? 


İyi ki 13 adet yumurta koymuşum, ilk denemem ve epey bu işin tecrübe gerektirdiğini, göründüğü gibi pek kolay olmadığını anladım.  Ama bu sayede makinenin eksiklerini iyice analiz ettim.  Bu çıkımdan artık ne olursa. Bunları biraz büyütüp nisan gibi makineyi daha iyi bir hale getirmiş olarak ikinci bir kuluçka düşünüyorum.

Kalan yumurtalar hakkında ne diyorsunuz? çıkma ihtimalleri nedir? Mesajı Paylaş

Geriye kalan yumurtalarıda hafiften cımbız ile kırıp kontröl edin,aynı şekılde civciv var ise makina içerisine tekrar bırakın. Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma

Dün akşam kalan 8 yumurtayı arkasından hafifce açıp baktım, 2 tanesi dölsüzmüş. Diğerlerinde de malesef çıkamamış ölmüşler. :( Çıkımın ilk günü makineyi  biraz fazla açıp kapattım sanırım... 

13 bıldırcın yumurtasından 3 yavru aldım. sağlıklı görünüyorlar maşallah. 5.günleri bugün.  Makinenin içinde çıkım sepetini düzenledim,  sıcaklığı da 35,5 derece yaptım, 2 hafta bu şekilde büyüsünler. Yavaş yavaş sıcaklığı düşüreceğim. Sonra güzel bir yer yapmayı düşünüyorum.

Şimdilik sadece civciv yemi veriyorum, başka ne verebilirim, yeşillik vs. versem sorun olur mu arkadaşlar? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter