08 Aralık 2021, 20:16:39

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

İlk çıkımım hüsran oldu..

Başlatan Uzman UYSAL, 22 Mayıs 2012, 00:55:31

« önceki - sonraki »
22 Mayıs 2012, 00:55:31 Son düzenlenme: 22 Mayıs 2012, 00:58:03 meto can
Arkadaşlar ilk makinem Brinsea Miniye Muhammet Ali arkadaşımdan aldığım fizan yumurtalarını koymuştum geçtiğimiz zamanlarda. Yumurta döl kontrolünü malesef yapmamıştım zamanında. Son günlere doğru yaptım ve 6 yumurtadan 3ünde embriyo gelişimi-hareket vardı amatörce kontrollerimde.
18-19uncu gün sabah 3 yumurtamda kontrol ettiğim gibi doğru çıktı ve hareketlenmeler farkettim. Yumurtalar baya kıpırdıyordu.
Ben 1 çıkım almaya bile razıydım Muhammet arkadaşıma da söyledim zaten, gerisi hiç önemli değildi.
2 gece önce yumurtanın biri çatladı. Sabah başladı gece çıktı.. Diğerlerini de rahat bırakmadı ama makineden çıkarmadım.
Onu 12 saat orda bıraktıktan sonra kutuya aldım ve diğerlerini bekledim. Ufak tefek hareketler vardı yine onlarda.
Ama malesef günü doldu ve yinede makineyi kapatmadım. Yumurtalardan hiç hareket yok ve çıkımda olmadı. Nedenini bilmediğim birşekilde çıkmadılar ve öldüler sanırım. Bu beni baya çöküntüye uğrattı. Tek çıkım almaya razıydım ama 3 hareketli yumurta görüpte tekinin çıkması beni hayli üzdü..
Böyle olacağını bilsem kendim çıkarırdım hareketli zamanlarında.. Bir ihtimal yaşatabilirdim..
Nemden boğuldular desem öbürü de çıkamazdı öyle birşey olsa. Aklıma hiçbirşey gelmiyor.
Gerçekten kötü etkiledi bu olay beni. Bu işe devam edecek miyim onuda bilmiyorum şuan. Tekrar aynı şeyler olursa çok üzülürüm. Çünkü emek ve vakit harcıyorsunuz, ümit bağlıyorsunuz, heyecanla 21 gün ve daha fazla bekliyorsunuz ama sonucu hüsran olunca kötü oluyor.
Muhammet arkadaşım çok anlayışlı ve daha önce de çıkmayanları telafi edeceğini söylemişti ama benim için yumurta telafisi hiç önemli değil. Çünkü onun elinde olan birşey değil ve benim derdim yumurta değil zaten..
Çok üzgünüm ve umarım benim yaşadıklarımı kimse yaşamaz, herkes bol bol yavru alır.
İşin profesyonel tarafına gelecek olursak; insanların saklama kabından yaptıkları derme çatma kabinlerde bile birçok çıkım alması ve benim Brinsea gibi bir makinede 6 yumurtada tek çıkım almam çok çok düşük ve üzücü bir durum..
Sadece üzücü durumu dile getirmek istedim, başka gaye aranmasın mesajımda. Herkese iyi akşamlar..

Not. Çıkan yavru malesef yemek ve suyu hala öğrenemedi. Saatlerce uğarştım 1 su kabına 1 yemek kabına tıklıyorum, elimle gösteriyorum, yanına getiriyorum ama nafile. Anca suya parmağımı batırıyorum o da parmağımı didiklerken suyu mecburen, şans eseri içebiliyor. Yemeğide o şekilde yedirmeye çalışıyorum ama pek başarı gösteremiyorum..
Önerisi olan var mı bu konuda. Bunu da açlıktan ya da susuzluktan kaybedersem ne yaparım bilmiyorum. Mesajı Paylaş


Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...
  • Gösterim 6,113 
  • Tavuk
  • 10 Yanıt
22 Mayıs 2012, 01:45:36 #1 Son düzenlenme: 22 Mayıs 2012, 01:50:14 Muhammet Ali TEMEL
Öncelikle Geçmiş Olsun. şimdi bu durumu kendimce yorumlamak istiyorum. makina sanırsam mini tarzı. çatlayan yumurtadan civciv çıkmasıyla civcideki islaklıkda neme etki yapıp nem oranını yükseltmiş olabilir. yada çıkarken diger yumurtalarıda karıştırıp cıkım yonunu sasırmasına sebep olabılır. nem yetersiz geldiğinden dolayıda yumurtayı çatlatamamıs olabılır. bunların hepsi bir ihtimaldir. bu şekilde hemen pes etmeyin. bilirizki biz olanı Yaparız Taktir Allaha kalır.. o ol derse olur olma derse olmaz. bu size bir tecrübe kazandırdı. bende dehata var size civcv cıkınca makınada kalsın demıstım. hıc aklıma gelmedı makınanın mini oldugu. birdaki sefere cıkımını tamamlayan cıvcıvı ayrı yere alırsanız problem olmaz. birde makınayı calıstırmadaniçindeki sıcaklık ve nem degerını baska nem olcer ve termometreyle bi olcun kalıbre yapın derım.Civciv 2gün yem yemeden durabilir. hiç yemezse yanına bir civcv alın koyun çözüm bu. tekrar diyorum hemen vazgecmeyin Biz Nekadar ugrasırsak ugrasalım Yaradan ol demeyınce olmaz.İstediğiniz zaman yumurta gönderimi yapabilirim. Mesajı Paylaş

çıkan civcivin yanına bir civciv alın yanlız kalmasın:( üzüldüm ama makinelerde böyle sorunlar olabiliyor. Mesajı Paylaş


Kuluçkacılıkta malesef böyle üzücü sonuçlar yaşanıyor. Lakin illa bir yerlerde kusur arama alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Neticede can vermeyi dileyen rabbim bir şekilde yaşatıyor. Biz her şeyini kusursuz yapsak bile çıkım alamadığımız zamanlar mutlaka olacaktır. Neticede çoğumuzun makineleri fabrika malı bile olsa amatörler için üretilmiş ve profesyoneller kadar verim alamamamız doğal geliyor bana. Ben termostatsız derecesiz kapalı cam kutuda sadece ampul ile civciv çıkaranları gördüm. Neticede üzülmemenizi öneririm. Her tohuma can verilememesi sizin suçunuz olamaz.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

  cıkamayan civcivler de catlama varmıydı yumurtalar makinaya nasıl dösenmişdi nemin artmasıyla kabuk fazla yumusar ve kıramaz hava kesesi ndeki hava bitmeden catlama olmazsa hava alamayıp bogulmus olabilir catlak varsa baska sebeple olmalı yumurtalar sivri tarafı asa gelecek sekilde makinada durmalı ki gelişimlerinde hava kesesine dogru olsun buna ragmen ters sekilde de gelişmiş olabilirler buda cıkıma engeldir hemen pes etmek bence yanlıs ve 3 döllü yumurtadan 1 i cıkdıgında %33 demekdir bence iyi rakam ben kendi yapdıgım makinamda 63 yumurtadan 15 cıkım aldım 1 tanesi cıkamadı sıkısmıs iki cıta arasına onunla 16 eder 3 ü ben uyanıncaya kadar su kabında bogulmus uyanınca su kabını degişdirdim cay tabağı koydum cenazemiz cıkdı oraya gittim geldiğimde 1 ide cay tabagında bogulmusdu 4 ü bogularak öldü 1 i catlattı ama sıkısmıs cıkamamıs ben basında olsaydım cıkartırdım ama nasip isde cenazeye gittim neyse 11 civcivim vardı 1 taneside ertesi sabah öldü kalan 10 tanesi saglıklı gelelim döllü dölsüz yumurtaya 70 yumurtadan 8 10 tane dölsüz anca cıkdı ki 10 dişiye 4 erkek vardı kalan döllü yumurtalar da tam gelişimini tamamlayamamıs dı makinaya 25 nisanda koymusdum yumurtaları saat aksam üzeri 4 gibi gece yarısı 2 ye kadar daha yumurta koymaya devam ettim toplamda 63 yumurta koymusdum makinayı da eczacıların ilaç tasıma köpügünden yapdım içinde 1 termostat 2 tane 40 watt ampul elek telinden 1 kasa pilic cevirme motoru 2 swic ve 3 kontaklı timer ile otamatik cevirme sistemli yumurtalar her saat bası 45 derece acı yapıyordu makinamda fan yokdu simdi 1 adet pc fanı koydum bakalım simdide 65 civarı yumurta var makinada cıkım sepetim bile yok rafda cıkıyorlar keratalar zaten cıkım sepeti koyacak yerde yok makinada hastaydım yeni iyleşiyorum buro tipi buzdolabından daha güzel bir makina yapacagım bu işi cözecegim sitedeki arkadaslardan yardım alacagım baska yerden yardım alacagım okuyacagım ama illa cözecegim ama ben sadece tedbir alabilirim Takdir ise ALLAH ın dır ben ne yapsam ne etsem ne 1 yumurta yapabilirim ne o yumurtayı dölleyebilirim nede o yumurtadan civ civ cıkarabilirim ben sadece tedbir alırım takdiri ise MEVLA verir vermeyince MABUT ne yapsın mahmut misali sizede tavsiyem pes etmeyin . Mesajı Paylaş

22 Mayıs 2012, 11:30:04 #5 Son düzenlenme: 22 Mayıs 2012, 12:22:34 Serhat BEYAZ
Gecmiş olsun,Üzülmeyin herkez yaşıyor bunları tecrübe oluyor,Nasip değilmiş demekki, Makinenin iç ısısını ölctünüzmü hiç termometreler ile?  kalibresi felan bozuktur belki..? Mesajı Paylaş

Teşekkür ederim ilgileriniz için. Dediğim gibi 1 çıkıma razıydım ama 3 yumurtanın oynayıp çıkmaya çalışması ve bu durumdasadece birinin çıkması üzülmeme neden oldu.. Diğerleri neden çıkamadı, öldü bilmiyorum. Birsürü nedeni olabilir. Nem veya ısı neyse.. Makine mini evet, 12 saat içinde bıraktım çıkan civcivi. Kalktığımda biri çatlaktı. Sanırım içerde gezerken hasar vermiş ama yinede hareket vardı onlarda. Sonradan kesildi hareketlenmeler..
Şuan civcivim iyi durumda. Bugün kutuda 5inci günü. Isıtıcı ampul ısıtmada pek işe yaramadı, watt değeri düşük olduğu için. Ama kutunun üzerini battaniyeyle örttüğümde olması gereken değerler tam olmasada küçük civcive yetiyor sanırım.. Floresan da takılıydı kutuya onuda çalıştırdım. O da az birşey ısıtıyor battaniye sayesinde..
Bugün Bir tarafı hafif açıkta bıraktım. Gittikçe ısı düşeceği için biraz serin olsun dedim.

Şuan eksiklerim;
1- Yem(Etlik civciv,piliç vs..), yem kabı(Hasan Mızrakçı kardeşimden yem kabı, suluk sipariş etmiştim ama resimlerden ve acemiliğimden dolayı yanılmışım. Civciv için dev gibi geldi bu malzemeler. Artık büyüyünce kullanır kısmetse..)
2- Vitamin ilaçları(maddi durumlardan dolayı ayarlayamadım)
3- Tuvalet sorunu. Çok dışkıladığı için temizlemeye yetişemiyorum. Ayağına bulaşmasın, o ayaklarla yemin içine girmesin vs.. diye uğraşıyorum ama yetişemiyorum malesef. Kutunun tabana birşeyler koysam, hayvanda o üstten ayağına bulaşmayacak şekilde tabana dışkılasa diyorum ama nasıl birşey yapabilirim bilemiyorum..
4- Yanına bir yoldaş..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Herkese teşekkürler. Mesajı Paylaş
Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

bu konuma bir bak istersen yardımcı olabilir sana Mesajı Paylaş

Evet baktım tam bana göre aslında ama bu konularda çok beceriksizimdir. Elim yatkın değildir.  / :  Yaptıracağım birşekilde. Mesajı Paylaş
Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...

Çıkan Rahibe Fizanmı Cucko Fizanmı?  Birde Fotoğraf Koyarsanız Sevindirmiş Olursunuz Beni :) Mesajı Paylaş

   Meto bey üzüntünüzü tüm site olarak paylaşıyoruz. Genel olarak söylemek istediğim bir konu var: ısı kontrol,nem kontrol, çevirme bunlar makinede önemli şeyler fakat birde bunlar kadar önemli dezenfeksiyon işlemi var zaman zaman hepimiz bunları unutuyoruz. Makineyi dezenfete etmek benim için en önemli olgu. Mesajı Paylaş
İzmir/Bayraklı/Çaymahalle
0 507 763 99 97


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter