Google

Kümes Hayvanı İçin Antibiyotikler (MEDIFLOR Oral Çözelti)

Başlatan Metin Uçar, 24 Mart 2012, 23:05:34

« önceki - sonraki »
 

%30 Florfenikol
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI
MEDIFLOR %30 Oral Çözelti, etlik piliçlerde E.coli nin neden olduğu solunum yolu hastalıklarının (E.coli solunum hastalığı, sakkulit veya koliseptisemi) ve Ornithobacterium rhinotracheale enfeksiyonlarının tedavisi amacı ile kullanılır.

AMBALAJ
200 ml, 500 ml, 1 lt ve 5 lt.

 FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Florfenikol, yapı yönünden kloramfenikole benzeyen, p-nitro yerine p-metilsülfonil ve 3'üncü karbon atomunda primer alkol yerine de flor taşınmasıyla ondan ayrılan antibakteriyel özellikte bir bileşiktir. Florfenikol bakteriyostatik etkilidir ve ribozomal düzeyde bakterinin protein sentezini inhibe ederek bakterilerin gelişmesini durdurur. Geniş bir etki spektrumuna ve sistemik antibakteriyel etkiye sahiptir. Gram negatif bakterilere karşı güçlü antibakteriyel etkisi vardır. Florfenikol kimyasal yapısında yer alan flor grubu nedeniyle enzimatik deaktivasyona uğramaz, bu nedenle aynı grupta bulunan ve diğer antibakteriyellere direnç kazanmış olan gram negatif bakterilere etkisi fazladır. Florfenikol, özellikle kanatlılarda kolibasilloza neden olan Escherichia coli üzerine güçlü antibakteriyel üstünlüğe sahiptir. In vitro laboratuar testlerinde Florfenikolun, kanatlı ve diğer hayvanlardan izole edilen gram pozitif (Coryneobacterium pyogenes, Streptococcus spp, Staphylococcus spp, Clostridium spp) ve gram negatif (E.coli, Pasteurella haemolytica, P.multocida, Haemophilus somnus, Actinobacillus pleuropneumonia) patojen mikroorganizmalara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. İlaç oral yolla uygulandığında sindirim kanalından hızla emilir, kan dolaşımı ile vücut dokularına yayılır, 20 mg/kg dozla uygulama sonrası idrar ve dışkıda yapılan ölçümleri sonucunda; Florfenikol 24 saat içerisinde başlıca %97 oranında idrar ve geri kalanı dışkı ile atılıp, idrarla değişmemiş olarak (%52) ve oksamik asit halinde (%25) Florfenikol baz (%7,5) olarak atılmıştır. Bu metabolitlerin, antibakteriyel etkinliğe yakın bir etkiye sahip olduğu bildirilmektedir.


Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,891 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.