21 Eylül 2020, 02:22:34

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiMakina Yapmak İstiyorum

Başlatan H.Aydın ONCEL, 11 Kasım 2014, 02:21:37

« önceki - sonraki »

Makinanın testleri devam ediyor.Şimdilik her şey yolunda gibi. ( termostat 37,6 C'da kapama yaptıktan sonra ısının 37,7 C'a yükselmesi dışında )

Bakalım hayırlısı. Mesajı Paylaş

Bir haftadır, aralıklarla makinayı test ediyorum.

Herşey yolunda gibi.Termostat dahil altı adet ısı-nem ölçer ile 37,5 C ısı makinanın en üstü ile ortasında ( İki adet çevirme sisteminin bulunduğu bölümler ) sabit kalıyor.Gelişimde  % 50-55  ve çıkımda %65-70 nem oranını elde etmek için yaptığım denemelerde / iki adet küçük plastik tatlı kasesinin 1/2'sini doldurunca %50-55 nemi yakalıyorum. % 65-70 nemi elde etmek için aynı kaseden bir adet daha ekleyip üçünü de tam doldurunca nem %65-70 aralığında geziniyor.

Denemeler başarılı olduğuna göre sıra geldi yumurta yüklemesine.

Hayırlısı ile bu hafta sonu yumurta yüklemesi yapacağım. Mesajı Paylaş

hayırlı olsun aydın bey bol çıkımlar alirsiniz insallah Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Bol çıkımlar dilerim aydın bey Mesajı Paylaş

Teşekkür ederim, Görkem Bey.

İnşallah emeklerimin karşılığını alırım.Üstadım bu arada size bir şey sormak istiyorum.
Bu mevsimde kuluçka makinası çalıştırılır mı ? İlkbahar mevsimini mi beklemeliyim ?

Saygılarımla. Mesajı Paylaş


Teşekkür ederim İlhan Bey. Mesajı Paylaş

Hayırlısı olsun 1 haftalık deneme süresinden sonra ilk parti yumurtalarınızı yükleme yapabilirsiniz.  ;) Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma

Recep üstadım teşekkür ederim.

Bu makina da sizin de çok emeğiniz var.Makinayı yaklaşık 1 haftadır çalıştırıyorum.Şimdilik her şey yolunda gibi.

Tek endişem, soğuklar başlıyor.Bu mevsim de civcivlerin gelişimi olumsuz etkilenmez mi ?

Yumurta yüklemesini ilkbahara mı ertelemeliyim ?

Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Soguk hava ince cidarlı makinalar için sorun teşkil eder Aydın bey kalın cidarlı makinelerde uygun olan oda sıcaklıklarında tercihen 21 22 derece de herhangi bir sorun oluşturmaz
İçiniz rahat olsun.Soğuk hava civciv yumurtadan çıktıktan sonra sorun oluşturabilir onun içinde 12. haftaya kadar uygun kafeslerde ısıtma yaparak sıcaklığı stabil halde tutmanız gerekmektedir.Bunlara uygun olarak hareket edildiği sürece civcivleriniz sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkıp gelisecektir. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK


Görkem Bey,

Bu durumda yumurta yüklemesini ilkbahar'da yapmam gerekecek.Apartman dairesinde oturduğum için çıkacak civcivlere 21 hafta bu ortamı sağlayamam.

Civcivleri köyde ki kümese götürecektim ancak kümes kış aylarında soğuk olacağından sanırım en sağlıklısı İlkbahar mevsimini beklemek olacaktır.

Mesajı Paylaş

Eğer öyle bir durumunuz var ise en mantıklisı geç baharı beklemek.yaza yakın bir zaman sizin için en iyisi olacaktır. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK


Minibar buzdolabının hacminin küçük olması nedeniyle iki tane çevirme sistemi yaptım.( Kırmızı renkli olanı Çin'den satın aldım, çevirme açısı yetersiz kalınca modifiye ettim.Diğeri kendi imalatım. )

Isı-nem stabil, çevirme sistemi hazır vaziyette.Bir haftadır testlerini yapıyorum, problem gözlemlemedim.

İlkbahar da yumurta yüklemesi yapacağımdan makinayı depoya kaldırdım.

Çevirme sisteminin kısa bir videosunu aşağıda ki linke ekledim.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş


Arkadaşlar,merhaba.
2016 Yılında yapımını tamamladığım ancak kış mevsimi nedeniyle yumurta yüklemesi yapamadığım, minibar buzdolabından kuluçka makinasını depodan çıkardım ve tekrardan montajına başladım.
Yarın ( Pazar günü ) montajını tamamlayıp tekrardan 2-3 gün teste tabi tutacağım.
Hayırlısı ile haftaya cumartesi günü yumurta yüklemesi yaparım. ( Avustrolop ve sussex tavukları olan bir akrabamdan hafta sonuna kadar 20 adet yumurta alacağım )
Makinanın önce ki testlerinde ısı ve nem de problem yoktu.Umarım bu seferde her şey yolunda gider.
Bakalım, hayırlısı.

Mesajı Paylaş


Merhaba, arkadaşlar.

Makinanın testleri tamam.Kabinin içini ve viyolleri sirkeli su ile dezenfekte ettim.

Susex, avustrolop ve köy tavuğu olmak üzere toplam 32 adet yumurtalar da hazır.

Susex ve avustrolop yumurtalarını bugün temin ettiğim için  bir gün beklettikten sonra , yarın akşam (16.04.2017 ) makinayı çalıştıracağım.

Bakalım, hayırlısı, 21 gün boyunca inşallah her şey yolunda gider.
Mesajı Paylaş

Hava giriş ve çıkış deliklerini resimde göremedim?Yeterince hava girip çıkıyor mu? Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Hava giriş ve çıkış deliklerini resimde göremedim?Yeterince hava girip çıkıyor mu?


Hakan Bey,merhaba.

Kabinin sağ ve sol alt tarafında ( fanin hizasında kapıya yakın tarafta ) 2'şer adet ve makinanın yan tarafının ( Tek tarafta ) en üstünde 2 olmak üzere 4'ü temiz hava girişi ve 2'si kirli hava çıkışı olmak üzere toplam 6 adet hava delikleri mevcuttur. ( Her bir deliği kurşun kalem girecek şekilde 8'lik matkap ile deldim. )

Pazar günü saat 18:30'da toplam 33 yumurta ile makinayı çalıştırmaya başladım. ( 11 adet susex, 17 adet köy tavuğu ve 5 adet avustrolop ) Çevirme sistemi otomatik.Çift katlı conturn sistemi şeklinde kendim yaptım. Üst katta ki viyollerde 18, alt katta 15 yumurta olmak üzere 33 tavuk yumurtası kapasiteli.Çift kontaklı zaman rölesini 2 saatte 25 sn. çalışacak şekilde programladım.Yumurtalar günde toplam da 12 defa çevrilmiş olacak.
Makinada digital termostatın dışında 2 adet digital ısı-nem ölçer ve 1 adet cam termometre ile 1 adet manuel nem ölçer mevcut.

1 gün tamamlandı.Termostat 37,4 C'de lambaları açıyor, 37,6 C'da kapatıyor. Nem % 52-57 arasında ( Metal bir kaba 2 bardak su koydum.Bu şekilde nem %50-57 arasında kalıyor.Son 3 günde metal kabı full doldurup yanına 1 adet plastik yoğurt kabına 2 bardak su koyduğumda nem %65-75 aralığında sabitleniyor )

Bakalım hayırlısı.Geride kaldı 20 gün umarım her şey yolunda gider.
Mesajı Paylaş


Merhaba arkadaşlar.

Bugün 3.gün tamamlandı.Geriye kaldı 18 gün.Her şey yolunda gibi.

Resimler de göründüğü gibi ısı 37,5 C, nem ölçerler de % 51-55 aralığında. ( Resimlerin birisini sabah 08:20'de, diğerini de akşam 19:00'da çektim.)

Makinanın boşta çalışırken nem değerleri ile yumurta yükledikten sonra ki nem değerleri değişiklik gösteriyor. Boşta çalışırken metal kaba 2 su bardağı ile %50-55 nem oranını yakalıyordum.Yumurta yükledikten sonra 1,25 su bardağı ile %50-55 nem oranını sağlıyorum. Kapta ki su seviyesi 2 gün idare ediyor.2.günde takviye Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap ikmali için dolabın kapısını 5-10 sn.açmam gerekiyor, bu sırada nem %38-40'lara kadar düşüyor, 2 dk.içersinde tekrardan %50-55 seviyesine geliyor. ( altta ki havalandırma deliklerinden su takviyesi yapayım dedim ancak bu şekilde lambaya ve fana çarpma tehlikesi olduğu için zor oluyor ) Gelişim süresince bu şekilde çok kısa süreli kapının açılması olumsuzluk yaratır mı ?

Otomatik çevirme sistemi 2 saatte bir 25 sn. periyodik olarak çalışıyor.Limit siviç kullanmadım.Bu nedenle yumurta rafları sağa veya sola yatık, bazen de tam paralel şekilde kaliyor.

Termostatı 0,2 referans aralığına getirip üst sıcaklığı 37,6 C'e göre ayarlamıştım.Sanıyorum 220v'lık metal fanın etkisi ile termostat 37,6C da devreyi kapattığında ısı 37,7 C a kadar yükseliyordu. Üst sıcaklığı 37,5'e ayarladım.37,3 C' da devreyi açıyor , 37,5 C'da kapatıyor.Bu şekilde ısı azami 37,6 C a kadar yükseliyor.

Buzdolabının kapısına pencere açarken raf aralıklarını hesap etmeden kesim yapmıştım.Üstte kalan çevirme sistemini pencereden göremiyorum.Aşağıdan bakıldığında rafların konumu görünüyor, ancak son 3 gün çıkımda
çıkım sepetinin içini ancak üst tarafta ki kirli hava çıkış deliklerinden kısıtlı olarak görebileceğim.

Son güne kadar umarım her şey yolunda gider.


Mesajı Paylaş

Merhaba arkadaşlar.

16.04.2017 Pazar günü 33 adet tavuk yumurtası yüklemesi yaparak makinayı çalıştırmaya başladım.Bugün 8.gün tamamlandı.

Termostatı 37,6 C'da kapanacak şekilde ayarladım.Referans aralığını 0,2 yaptım.Termostat 37,3 C'de devreyi açıyor, 37,5 C'de kapatıyor.Kapandıktan sonra ısı azami 37,6 C'ye kadar çıkıyor.( Önceden 37,6 C'ye ayarlamıştım. Kapandıntan sonra 1 C yükseldiği için ayarı 37,5 C'a düşürdüm. ) 
Nem, %50-55 aralığında sabit kalıyor. ( 5.günde suyu biraz fazla kaçırmışım yarım gün %60'a kadar yükseldi, bu durum sanırım sorun teşkil etmeyecektir. )

Gelişim  süreci 18 gün olduğuna ve makina 16.04.2017 tarihinde saat 18:20'de çalışmaya başladığına göre yumurtaları, çıkım sepetlerine 03.05.2017 Tarihinde saat 20:00 gibi alsam doğru olur mu ? Yoksa 04.05.2017 Tarihinde saat 16:30'da mı almam gerekiyor ? Bu konuda üstadlar tecrübelerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Makinanın kısa bir videosunu ekledim:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mesajı Paylaş

merhaba arkadaşlar bende kuluçka hazırlıyorum, herşey tamam fakat elektrik kesintisinde aküyle kullanabilmek için 12 v luk ısıtıcı aradım aşağıdaki ürünü buldum saklama kabını ısıtmaya yetermi bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş


Merhaba arkadaşlar.

Bar tipi mini buzdolabından yaptığım 32-33 tavuk yumurtası kapasiteli ( Çift katlı ) kuluçka makinasına 16.04.2017 Tarihinde saat 18:20'de 33 adet susex ve köy tavuğu yumurtası yüklemesi yapmıştım.( Daha önce hiç yumurta yüklemesi yapmamıştım.Bu ilk makinam ve ilk deneyimim ) 19.günde yumurtaları ( 05.05.2017 ) çıkım sepetlerine aldım.21.günde yani bugün seri şekilde çıkımlar başladı,an itibarıyle 13 adet civciv yumurtalardan sorunsuz çıktılar.Çıkım sonuna kadar kapağı açmamaya söz vermiştim, ancak çıkım sepetleri küçük olduğu için çıkanlar birbirlerini ezmeye başlayınca dayanamayıp 8 tanesini 25w'lık lamba ile  ısıtma yaptığım karton koliye Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap önce çıkan 3 tanesini makinada bıraktım.( Nem kapağı açınca %40'a kadar düştü ancak 1,5-2 dk'da yine %75-80'lere ulaştı.Şu anda 6-7 tane daha kabuğunu kıranlar var.

1 adet termostat ve 3 adet ısı-nem ölçerim varü,4'ü de ayrı ısı ve nem değerini gösteriyor.Mecburen ortalamalarını alıp ısı ve nemi ayarlıyorum.Gelişim döneminde nemi %50-55'de tutmayı başardım.Son üç gün %70'e ayarlamıştımç.Cumartesi günü yatmadan önce ( Gece 12:30'da ) çıkım olmadığını görünce nemi %80'e çıkarıp yattım.Sabah kalktığımda 3 tanesini makinada gezinirken buldum.Gün içersinde de arka arkaya çıkımlar devam etti.

Döl kontrolü yapmadığım için Çarşamba gününe kadar bekleyeceğim.Bakalım hayırlısı.Bu arada bu makinanın yapımında yardımlarını esirgemeyen Recep Keleşler üstadıma çok teşekkür ediyorum.

Bakalım hayırlısı ile inşallah bütün yumurtalardan çıkımlar gerçekleşir. Mesajı Paylaş

Hayırlı olsun aydın bey. Yumurtalar döllü ise diğerleride yarın çıkacaktır dolap kapısını çok fazla açmamakla iyi yapmışsınız çatlayan yumurtaların kabukları nem düşüklüğünden etkilenip kuruduğundan civcivin sıkışmasına ve içeride ölmesine sebeb vermektedir. Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma


Teşekkür ederim, Recep Bey.

Makinanın yapımında sizin de büyük emeğiniz var.

İnşaallah kayıpsız olarak çıkımlar tamamlanır. Mesajı Paylaş

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle Kuluçka Dünyası Üyelerinin ve Tüm Müslüman Aleminin Berat Kandilini Kutlar, Hayırlara Vesile Olmasını Dilerim.

16.04.2017 tarihinde 33 adet yumurta yüklemesi yaptığım bar tipi mini buzdolabı kuluçka makinamdan 22 tane çıkım elde ettim. ( Resimde görünen canavarlar ) Yumurtalara döl kontrolü yapmamıştım.Çıkım bitiminde çıkmayan yumurtaların kontrolünde 5 adet yumurtanın dölsüz olduğunu gördüm.5 tanesi yumurtanın içersinde oluşuBu hesapla 33-5= 28 adet dolu yumurtadan 22 çıkım %78'e tekabül eder.Makinayı tamamladıktan sonra ilk defa yumurta yüklemesi yapmama karşılık bu çıkım oranı açıkçası beni mutlu etmedi.Daha yüksek bir oran bekliyordum.munu sağlamalarına karşılık yumurtayı kıramamışlar, 1 taneside yumurtayı kırmasına rağmen çıkamamış.( Çıkan civicivlerin yumurtaları çevirmeleri nedeniyle farkedemedim, farkına varsaydım müdahale ederdim.)

Kuluçka makinası yapımı için bar tipi kuluçka makinasını tercih etmiştim ancak iç hacminin çok küçük olması 33 adet yumurta için problem oluşturdu.Çevirme sistemini çift katlı yapmıştım.Altta ki viyole 15, üstteki viyole 18 adet yumurta yerleştirdim.Çıkım sepetlerine aldığımda yumurtalar arasında fazla boşluk kalmıyor.

Çevirme sistemini 25 adet yumurta kapasiteli olarak yeniden düzenleyeceğim.
Mesajı Paylaş


Merhaba arkadaşlar.

Makinadan çıkmayan 10 adet yumurtayı saklamıştım.Bugüne kadar inceleme fırsatım olmamıştı.Bugün tek tek kırarak,baktım.6 tane yumurta cılk çıktı, dölsüzmüş.2 tanesinde civciv tam olarak oluşmuş ancak yumurtayı kırıp çıkamamış.1 tanesinde embriyonun gelişimi durmuş, son yumurta da ise embriyonun gelişimi sanırım birinci haftada sona ermiş çünkü fasulye tanesi kadardı.

Bu durum da 33 yumurta yüklemiştim.6 tane dölsüz yumurtayı çıkarınca geriye 27 yumurta kalır.22 tane sağlıklı civciv çıktı.22/27 = %81 çıkım oranı. Makinanın yumurta yüklü olarak ilk denemesinde fena bir oran sayılmaz.
3 adet ısı ve nem ölçerim ayrı ayrı telden çalıyorlardı.Ortalama değerlerini alarak ısı ve nemi stabil tutmaya çaıştım.lMakinanın eksik gördüğüm yanlarını tekrardan elden geçirerek yenileyeceğim.Isı ve nem ölçerlerimi arkadaşımın Çimuka makinasında test edeceğim.Amacım, %100 çıkım elde etmek.

Civcilerin ilk 1 haftası dolmak üzere.2 adet büyük karton kutuyu birleştirdim geniş bir alanları oldu.1 adet 40w'lık ampul devamlı yanıyor.Isı 33,5-34 C arasında. Önümüzde ki hafta sonu 2'li karma Newcastle ve Bronşist Aşılarını yapacağım.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş

Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin. bir de bol çıkım alırsınız inşallah. Ben Ankaradan Şevket. bu işe geçen  sene başladım. plastik saklama kabından analog termostatla çıkım alınca umutlanarak buzdolabından yaptım. güzel çıkım aldım.
Bizimkiler ikinci dolabı sora üçüncü dolabı yaptırdılar. civciv satmaya başladır. Az da olsa kazanç sağladılar.
Bu sene makinayı sirkeli su sabunlu su ve sıcak buharla temizlememe rağman aynı çıkımı yakalayamıyorum. Yumurtaları geçen yıl da pazardan alıyordum bu senede pazardan alıyorum. Şimdi gelelim asıl konuya ben işin makina kısmındayım. Makina yapmak hoşuma gidiyor. youtubede bi sitede ticari makinanın ayrıntılı üç boyutlu sunumunu yapmışlar. Isıtıcı,fan, havalandırma, ve nemlendirme ayrı bölüm içerisinde en üstte yer alıyor. hava sirkülesi için yol yapmışlar. hava üstten yolla alta iniyor. tüm kabini dolaşıyor. mart gibi yapmayı denicem. bu sistem hakkında fikri olan var mı Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle Kuluçka Dünyası Üyelerinin ve Tüm Müslüman Aleminin Berat Kandilini Kutlar, Hayırlara Vesile Olmasını Dilerim.

16.04.2017 tarihinde 33 adet yumurta yüklemesi yaptığım bar tipi mini buzdolabı kuluçka makinamdan 22 tane çıkım elde ettim. ( Resimde görünen canavarlar ) Yumurtalara döl kontrolü yapmamıştım.Çıkım bitiminde çıkmayan yumurtaların kontrolünde 5 adet yumurtanın dölsüz olduğunu gördüm.5 tanesi yumurtanın içersinde oluşuBu hesapla 33-5= 28 adet dolu yumurtadan 22 çıkım %78'e tekabül eder.Makinayı tamamladıktan sonra ilk defa yumurta yüklemesi yapmama karşılık bu çıkım oranı açıkçası beni mutlu etmedi.Daha yüksek bir oran bekliyordum.munu sağlamalarına karşılık yumurtayı kıramamışlar, 1 taneside yumurtayı kırmasına rağmen çıkamamış.( Çıkan civicivlerin yumurtaları çevirmeleri nedeniyle farkedemedim, farkına varsaydım müdahale ederdim.)

Kuluçka makinası yapımı için bar tipi kuluçka makinasını tercih etmiştim ancak iç hacminin çok küçük olması 33 adet yumurta için problem oluşturdu.Çevirme sistemini çift katlı yapmıştım.Altta ki viyole 15, üstteki viyole 18 adet yumurta yerleştirdim.Çıkım sepetlerine aldığımda yumurtalar arasında fazla boşluk kalmıyor.

Çevirme sistemini 25 adet yumurta kapasiteli olarak yeniden düzenleyeceğim.


Merhaba, arkadaşlar.

Minibar tipi buzdolabindan yaptığım 32-33 tavuk yumurtası kapasiteli kuluçka makinasına geçen sene  bir kez deneme amaçlı yumurta yüklemesi yapmıştım.Başarılı sayılabilecek bir çıkım oranı elde etmiş ve makinayı depoya kaldırmıştım.

Hayırlısı ile bu hafta sonu 2. kez yumurta yüklemesi yapacağım.Makinaya,tavus kuşu, hindi ,susex ve köy tavuğu yumurtası koyacağım.Bildiğim kadarıyla tavus kuşu ve hindinin kuluçka süresi 29 gün, tavuğun 21 gün olduğuna göre arada 8 gün fark var.Bu durumda tavus+hindi yumurtalarını makinaya koyduktan 8 gün sonra da tavuk yumurtalarını yüklemeliyim ki bütün yumurtaları aynı gün çıkıma alabileyim.

Tavus kuşu+hindi yumurtası çıkaran arkadaşlar var mıdır ? Deneyimlerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Saygılarımla. Mesajı Paylaş

TÜM KULUÇKA MAKİNESİ PARÇALARINI BULABİLECEĞİN SİTE
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş

Merhaba arkadaşlar.
Daha önce minibar tipi buzdolabından yaptığım kuluçka makinasının çok küçük olması nedeniyle ( Çift katlı çevirme sistemi ile 32-33 tavuk yumurtası kapasiteli )büro tipi küçük buzdolabından yeni bir kuluçka makinası yapmak istiyorum.Daha önce ki makinayı da sitede ki arkadaşların da desteği ile ( Özellikle site yöneticisi Recep Keleşler Bey sağolsun hemen hemen her aşamada yardımcı olmuştu ) yapmış ve çıkım yüzdesi yüksek sonuçlar almıştım.( %81 çıkım yüzdesi ) İlk makinamdan elde ettiğim tecrübe ile aşağı yukarı bu makinayı da kafamda tasarladım.Ancak ilk makinamın kabini ile bunun arasında hacim farkı olduğu için bazı hususlarda büro tipi buzdolabından kuluçka makinası yapan arkadaşların bilgi birikimine ihtiyacım var.
Büro tipi dolabın ölçüleri / Derinlik 53 cm,Genişlik 47.5 cm,Yükseklik 81 cm şeklinde.
Isıtma sistemi için yine ampul kullanacağım ve ısıtma sistemini makinanın tabanına yapacağım.Ampullerin önüne 220v'lık 12x12cm'lik kare fan monteleyip hafif açı vererek rüzgarının kapıya çarpıp kabine dağılmasını istiyorum.
Temiz hava girişlerini ampullerin hizasında olmak üzere dolabın her iki tarafına ( yanlara ) 2'şer adet,pis hava çıkışınını da dolabın yan tarafının üstüne ( Tek tarafa ) 8'lik matkap ucu ile açmayı,
Nem için yine tabana ampullerin altına metal kaplarla deneme yanılma yoluyla nemi sağlamayı düşünüyorum.

Kafama takılan hususlar;
1-) Bu hacimde ki buzdolabına 2 tane 40'ar watt'lık ampul taksam yeterli midir ?
2-) Ampulleri tabandan ne kadar yüksekliğe monte etmeliyim ve 2 duyun arasında ki mesafe ne olmalıdır ?
3-) Temiz ve pis hava giriş ve çıkışlarının büyüklüğü ve adedi ne olmalıdır ?
4-) Otomatik çevirme sistemini yine kendim yapacağım.Conturn sistemi ile 2 katlı yapacağım sistemde katlar arasında ne kadar mesafe bırakmalıyım ? ( Diğer makinamda 12 cm idi )
5-) Çevirme sisteminin tabana yüksekliği ne kadar olmalıdır ? ( 1.katın tabana olan yüksekliği )

Büro tipi buzdolabından kuluçka makinası yapan arkadaşların sitede bir çok paylaşımı mevcut  ancak resimlerde yukarıda bahsettiğim hususlar hakkında detay olmadığı için dolabı deneme yanılma yoluyla delik deşik etmemek için :)) deneyimli arkadaşlar bilgi paylaşımı yapabilirlerse çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

31 Aralık 2018, 23:20:06 #358 Son düzenlenme: 31 Aralık 2018, 23:22:04 Recep KELEŞLER
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapKafama takılan hususlar;
1-) Bu hacimde ki buzdolabına 2 tane 40'ar watt'lık ampul taksam yeterli midir ?
2-) Ampulleri tabandan ne kadar yüksekliğe monte etmeliyim ve 2 duyun arasında ki mesafe ne olmalıdır ?
3-) Temiz ve pis hava giriş ve çıkışlarının büyüklüğü ve adedi ne olmalıdır ?
4-) Otomatik çevirme sistemini yine kendim yapacağım.Conturn sistemi ile 2 katlı yapacağım sistemde katlar arasında ne kadar mesafe bırakmalıyım ? ( Diğer makinamda 12 cm idi )
5-) Çevirme sisteminin tabana yüksekliği ne kadar olmalıdır ? ( 1.katın tabana olan yüksekliği )

Büro tipi buzdolabından kuluçka makinası yapan arkadaşların sitede bir çok paylaşımı mevcut  ancak resimlerde yukarıda bahsettiğim hususlar hakkında detay olmadığı için dolabı deneme yanılma yoluyla delik deşik etmemek için :)) deneyimli arkadaşlar bilgi paylaşımı yapabilirlerse çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

Aydın bey merhaba,
1- Büro tipi dolaplara yazın 42 wat, kışın ise 60 ve ya 75 wat 2 adet ısıtıcı ampül takabilirsiniz.
2- Dolabın alt kısmında bulunan iç çıkıntı kısmına ampülleri takmanız gerekecektir. Fotoğrafları aşağıya yükleyeceğim daha önceki yaptığım makineye bakabilirsiniz. Ara mesefaleri unuttum iç çıkıntılı kısmı ölçerek eşit olarak hesaplayabilirsiniz.
3- Temiz hava çıkışları ampül hizasında yine fotoğrafa bakabilirsiniz delikleri deldikten sonra siyah hortum ile maskeledim güzel gözükmesi için 2 adet sağ tarafa 1 adet sol tarafa açabilirsiniz.
4- Katlar arası yumurtayı rahat bir şekilde koyabilmeniz için 1 karış mesafe yeterli olacaktır 20 - 25 cm civarı.
5- Ampülleri iç kısımdaki çıkıntıya sabitledikten sonra dolabın 1 ve ya 2 .ci kızaklı kısmına viyolleri koymaya başlayabilirsiniz. Yine örnekte ki fotoğrafa bakabilirsiniz.,
6- Pis hava çıkışını ben yine üst sağ tarafa panç ile açıp bilgisayar masalarında kullanılan kablo daraltma (ayarlı plastik aksam) kullanarak hem güzel gözükmesini hemde oda sıcaklığına göre nem ayarını kolayca yapabilirsiniz.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma


Recep Bey, bilgi paylaşımınız ve yardımınız için çok teşekkür ederim.
Makinanın boş haliyle eklediğiniz resminden de makinanın iç yerleşim planı net olarak anlaşılıyor.
Benim gibi büro tipi buzdolabından kuluçka makinası yapmak isteyen arkadaşlar içinde aydınlatıcı bir paylaşım olmuş.Saygılarımla.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter