07 Aralık 2021, 07:05:05

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

MAVİ AYRIK

Başlatan Sercan MADEN, 17 Nisan 2012, 19:00:44

« önceki - sonraki »
 Otlak ayrığı kadar olmasa da sert iklim koşullarına ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklıdır. Çok yıllık bir yem bitkisi olup, orta boyludur ve kök-saplarla gelişir. Yeşilliğini, otlak ayrığına nazaran daha uzun süre korumaktadır. Mavi ayrık, kuru ot elde etmek için yetiştirilebildiği gibi, hayvan otlatmak için de yetiştirilebilmektedir. Dayanıklılığı, otlak ayrığına nazaran daha az olduğundan, daha taban arazilerde yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

<a href="Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap src="Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap; /></a>

Mavi Ayrık'ta Ekim ve Bakım :

Mavi ayrık, oldukça iri tohumlara sahip olması sebebiyle yetiştirilmesi nispeten kolay bir bitkidir. Ekimi de mibzerle yapılabilmektedir. Özellikle ekimi yapılan ilk yılda, yabancı ot mücadelesine gereken hassasiyet gösterilmelidir. Her tip toprakta yetişebilirse de geçirgen ve zengin topraklarda daha verimli olmaktadır. Kıraç şartlarda yalnız veya yonca ve korunga ile karışık olarak ekilerek kuru ot üretiminde kullanılmaktadır. Ekim ve ekim zamanı otlak ayrığı ile aynıdır.

Ekim Derinliği : 3 - 4 cm.

Ekim Miktarı : Dekara 2 - 2,5 kg.

Sıra Aralığı : Kıraç topraklarda 50 - 60 cm. Mavi ayrık, kök-saplı bir yem bitkisi olması nedeniyle sıra aralarını kapatmaktadır.

Gübreleme :  Kurak arazilerde, dekar başı 5 kg. fosfor ve 10 kg. saf azot uygulanmalıdır. Sulu arazilerde ise dekara 15 kg. saf azot yeterlidir.

Mavi Ayrık'ta Hasat, Harman ve Verim :

Mavi Ayrık, ot elde etmek için ekildiyse, hasat için en uygun dönem,  başaklanma evresidir. Geç kalınması durumunda verim artışı görülür ancak otun kalitesi düşer. Kaliteli kuru ot elde edebilmek için zamanında biçilmelidir.

Tohum elde etmek isteniyorsa, en uygun hasat zamanı, mavi ayrık başaklarının sararmaya başladığı dönemdir.

Mavi Ayrık'ın kuru ot verimi, kıraç koşullar altında 200 - 300 kg. arasında değişiklik göstermektedir. Tohum verimi ise dekara 30 - 50 kg. arasındadır.

<a href="Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap src="Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap; /></a> Mesajı Paylaş


77 Yalova
  • Gösterim 2,479 
  • Yem, Yemleme Ve Yem Bitkileri
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter