07 Haziran 2020, 12:53:14

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiŞu Rasyon Işi Geriyor Beni. Yardım Rica

Başlatan Yücel TÜRKMEN, 15 Nisan 2015, 12:20:06

« önceki - sonraki »
Merhaba arkadaşlar. Tuzla tepeören de 10 dönüm yer kiraladım. içinde elektrik suyu mevcut. kısmetse bu hafta çadırlarım geliyor ay sonuna kadarda görünen o eve ailecek taşınacağız. İşin başında olacağım yani. Yapacağım işe gelirsek
ilk etapta 700 adet tavuk ile başlayacağım ilk üç ayda içinde 1000 ve işler elverirse yıl sonuna 1400 tavuğa ulaşıp durmak istiyorum. Bu yeterli bana. Bu oran bana masrafları+maaşımı+karımı bırakıyor.
Tavuklar iki çadır halinde 70*70 =140 metrelik iki çadırda kalacak. Ayrı ayrı alanlara kuracağım ama alt tarafında olacak evin.
Evin hizalarından telle arsayı böleceğim. üst tarafa bahçe ekip sebze yetiştireceğim. hayvan gübresi ile.Artık ne çıakrsa. Az çıksın değerli olsun. Evin ön tarafında ki 1-15 dönüm kısma ise salaş bir mekan yapmak istiyorum. taze yumurta taze sebze taze günlük keçi sütü (sonraki mevzu) falan sunabileceğim. tamamen ahşaptan banklar, salıncaklar verandalarla. Bana asıl parayı kazandıracak kısımda burası zaten. Ne kadar insanları oraya çekip hizmet verirsem üretimini yaptığım ürünler o derece iyi fiyattan satılacak. Sonra davetler piknikler falan. Küçük gruplar için.
vs.vs. böyle bir plan yaptım.
Çevrede böyle salaş bir mekan yok. çevrem ise tamamen villa sitelerinden oluşuyor yola 300 metre mesafedeyim ve az ilerimde koç özel lisesi ile çevremde 5 özel üniversite mevcut. Muazzam derecede organize firmalar var.

Özetten sonra şunu sormak istiyorum. Bu yem rasyonu mevzusunu ne yapacağız. Böyle bir yerde yumurta ymi vermek istemiyorum. Vermeden de verim alabilirmiyim bilmiyorum.
Şunu yapmak istiyorum ama uygun yolmudur bilmiyorum.
İncir küspesi
Keçiboynuzu küspesi
Kayısı küspesi
Dut küspesi
Üzüm Küspesi
Mısır küspesi
Arpa küspesi (sıkıldığı için yağ kısmı gitmiş oluyor. Tavuklarda yağlanma sorunu da kalmaz)

ilave olarak mermer kırığı ve bir iki vitamin minaral verecek ürün.
+
un kurdu yetiştiriyorum. günlük tavuk başı 15-20 gr verecek duruma geldiğimde vermeye başlayacağım.
bunlardan ulaşabildiklerimi karıştırıp mesala
700 kg bunlardan ise 300 kg buğday gibi
yada
bir kısım yumurta vemi katarak falan falan denemeler yapmak istiyorum.10 ar grupluk 6 kümes yapıp 10 gün verimleri test ederek birbirine katarken ki oranların ne olması gerektiğini verime göre belirleyerek bir yem yapmak istiyorum. Bu sözünü ettiğim küspeler kullanılırsa yem maliyeti ciddi azalıyor.
Ne dersiniz bu işe. Bular hakkında bilgisi oaln var mı.
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 8,970 
  • Kümes Hayvanları Genel
  • 28 Yanıt


Çok güzel bir proje üretmişsiniz öncelikle sizi tebrik etmek isterim. İnşallah rabbim umduklarınıza nail eylesin.
Yem rasyonu olarak yazdıklarınız makul ve mantıklı. Lakin yılın her dönemi bu yazdıklarınızı bulmanız pek kolay değil gibi geliyor bana. Bunun yanında her ne kadar vermek istemiyorum deseniz de yumurta yemini ambarınızda bulundurun. Mevcut rasyona ilave olarak % 15-20 kadar vermeniz faydalı olacaktır. En nihayetinde yumurta yemi yumurtayı kokutmaz kötü tat da vermez. Çünkü siz taze yumurta satacaksınız. Bayatlayan yumurta eğer yumurta yemi ile üretilmişse olumsuz kokular ve tatlar verir. Ama bu yem mevcut rasyon içinde % 20 miktarda kalırsa etkilemez. Bunun yanında mutlaka yonca vermenizi öneririm.Mesajı Paylaş
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap[/URL][/img]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap[/URL][/img]
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap[/URL][/img]

resimleri eklemeyi unuttum

ilyas abi güzel proje geliştirdim. Projeyi geliştirirken bütün kazancımı tavuk üzerine kurmak istemedim hele hele çok üreteyim çok satayım şeklinde de değil. Az üreteyim kaliteli olsun katma değerli satayım şeklinde düşündüm.
yukarıda sözünü ettiğim maddeleri kamyon bazında almam lazım zaten. nakliyede doalyı. bir kamyon doldursam 20 ton alır ki bana 6 ay gider zaten. Ancak burdaki sıkıntım
1. 20 ton 50 kg lık çuvallardan 400 torba yapar ki depolayacak alanım yok.
2. bu malzemeler nemli oalrak veriliyor. öyleki içinde %70 nemli oalnda var %20 olanda. satıcı torbalarda 4 ay saklanabilir dedi ama ben pancar posasından ve ekinlerden biliyorum ki ıslak olursa kızışır küf yapar. yağmur yağdığında ekinleri dağıtmazsak küfleniyordu. yazın sıkıntı yapabilir bu. üstelik koku salar ki koku benim hiç işime gelmez.
bu kısımları çözmeliyim. hele hele asıl sorunda bu maddeleri denemelerle yumurta verimine göre oranlayacağım ama içerik olarak hayvanlara ne vereceğim bilmeyeceğim. proteğin az mı çok mu falan filan orda tereddütlerim var.


Çok güzel bir proje üretmişsiniz öncelikle sizi tebrik etmek isterim. İnşallah rabbim umduklarınıza nail eylesin.
Yem rasyonu olarak yazdıklarınız makul ve mantıklı. Lakin yılın her dönemi bu yazdıklarınızı bulmanız pek kolay değil gibi geliyor bana. Bunun yanında her ne kadar vermek istemiyorum deseniz de yumurta yemini ambarınızda bulundurun. Mevcut rasyona ilave olarak % 15-20 kadar vermeniz faydalı olacaktır. En nihayetinde yumurta yemi yumurtayı kokutmaz kötü tat da vermez. Çünkü siz taze yumurta satacaksınız. Bayatlayan yumurta eğer yumurta yemi ile üretilmişse olumsuz kokular ve tatlar verir. Ama bu yem mevcut rasyon içinde % 20 miktarda kalırsa etkilemez. Bunun yanında mutlaka yonca vermenizi öneririm.
Mesajı Paylaş

iç içe yazmayı nasıl başardıysam bi garip oldu.
yerin resimleri de bunlar
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap[/URL][/img]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş

oraları cok ıyı bılırım yucel bey , 14sene tepeoren de teknık plastık sealed aır  ambalas fabrıkasında calısdım duz ıscı olarak basladım, usta yardımcısı ve ustabası olarak calısdım ve kendı ıstedımle ayrıldım , suan konya aksehır deyım.  sız koc lısesı dıye yazmısınız  arabamla aksam karanlıgında ıse gıderken ısıklarda elfrenını cekmısdım unutmusum araba gıdıyor devır dusuk balatalar ısınmıs frenler tutmuyor  bayır asagı ınerken koç lısesının tel orgulu duvarından gırıyordum , arabayı fabrıknın onune park ettım, bır hafta elımı surmedım  uzerımdekı elektrık bosalana kadar. =) .  dusuncelerınız cok guzel   tepeoren merkez  mezarlık ıle  okul arası bır ey zaten ,  2/3  pastane  bır lokanta 2/3 kıraathane bır eczane   ıkıde fırın var  sızın tarzınızda  bır yer yok . organızasyonu cozdugunuzde , yakındakı fabrıkaların kı cok fabrıka var , ınsan kaynakları bırımıyle ıletısıme gecın , brosur bastırın gıdemedınız fabrıkalara posta ıle gonderın guvenlıge bırakın bır gelen bır daha gelır. rabbbım yolunu acık etsın YÜCEL bey. Mesajı Paylaş
+905444234318

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapBende işte tam bu yüzden yılın her zamanı bulamazsınız demek istedim. Çünkü tüketim miktarınız az olacağı için kamyonla aldığınızda çabuk bozulabilecek maddeler bu saydıklarınız. Bence rasyonunuzun içinde kırık buğday , % 15 i geçmemek üzere kırık mısır ilave olarak % 15-20 yumurta yemi. Bir de bozulmadan saklayabileceğiniz kadar bu posalardan kullanmanız uygun olacaktır. Zira küflendiğini fark edemezseniz hayvanlarınızın ölmesine sebep olursunuz. Bunu da kimse istemez.

Mesajı Paylaş
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

iş hobi den çıkıp ticari bir gelir kapısı haline gelecekse kanatlı üzerine çalışmış bir veterinerden yardım almanızı tavsiye ederim çünkü yumurta tavuğunun yaşadığı bölgenin iklim şartlarına göre bile yem rasyonunun da değişiklik olduğunu biliyorum.... profsyonelce bu işi yapacaksanız uzmanlarla çalışmanız yararınıza olcaktır...en iyi yem rasyonunu size bu işin eğitimini almış olan kişiler hazırlayabilir çünkü 1500 adet hayvandan bahsediyorsunuz bu az bi rakam değil telafisi güç sonuçlar doğurabilir Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

teşekkür ederim mesajlarınız için. işler yoğun olduğu için bakamadım. dün çadırlar geldi. yerlerini ayarlamaya çalışıoruz. yarın kısmetse kuracağız çadırlar. Biraz önce el ilanı ve kartvizitlerimin siparişini verdim. Geriye levha ve aifşler kaldı.

İlyas abi küspe işinden şimdilik vaz geçtim. nakliye fazla. az mal alsan nakliye ile çözemiyorunuz. pahalı geliyor.

İlk etapta %50 buğday+arpa+mısır kırığı %50 yumurta yemi (ne kadar istemsemde) ile başlama kararı aldım. İlk başlarda ot börtü böcek çok olacağı için rasyondaki eksiklerde beni tolere eder diye düşündüm. Sonra rayına oturur işler sanırım.
Yem konusunda adapazarında bir arkadaşla anlaştık yol dahil kırık arpa+buğday+kırık mısır maliyet ortalamasını 0,80 lere indirdim. Yumurta yemi olarakta Kozlu yemi kullandım. kapıma kadar getirecekler. Kocaelide fabrika satış magazası var. çok uyguna geliyor fiyat. Birde firmayı memlekette de tanıdığım için  içerik olarak diğerlerinden daha çok güvendim. Yumurtada üretiyorlar.

Münir kardeşim çok geçmiş olsun. yolun düşerse beklerim.

münir abi anlatmış ama bölgenin nasıl bir yer olduğunu google krokisini atayım. İyi tanıtımla müthiş işler yapıalbilir ama benim kapasite yeter mi buna bilmem Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

böyle bir yerdeyim.
Mesajı Paylaş

çevremde 5 tane özel üniversite var. en az 15 organize sanayi sitesi, hemen yakınımda en az 500-600 havuzlu villa siteleri mevcut.

işin kötü tarafı kanatlıdan anlayan veteriner bulamadım. 2 tane veteriner ile görüştüm ama tatmin etmedler bilgi olarak.
yem  maliyetini düşürürken üretimi koruyabilmek ve doğala yaklaşmak için iyi bir rasyon programı yapmalıyım. Yem maliyeti kritik benim için. Çünki kiram çok fazla. İlk aylardaki sallantıyı atlatabilirsem önümü görebileceğim.

Bahçedeki mobilyaları tamamen palet tahtasından yapmak istiyorum. Aslında ben yaparım ama zaman yok. Arkadaşın fabrikadan bir kamyon doldursam tonu 25 lira 100 lira yapar kamyonla beraber 250 liraya mal olur. Böyle doğal yapacağım diye yola çıkınca da atık tahtalardan yapmak insanların hoşuna gidecek. Türkiyede uygulamada yok gibi bununla ilgili. Paletten oturak paletten masa, paletten çiçeklik, paletten ev. vs.vs. Yapmak bişey değilde onu yontmak estetik hale getirmek zaman alacak. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
iş hobi den çıkıp ticari bir gelir kapısı haline gelecekse kanatlı üzerine çalışmış bir veterinerden yardım almanızı tavsiye ederim çünkü yumurta tavuğunun yaşadığı bölgenin iklim şartlarına göre bile yem rasyonunun da değişiklik olduğunu biliyorum.... profsyonelce bu işi yapacaksanız uzmanlarla çalışmanız yararınıza olcaktır...en iyi yem rasyonunu size bu işin eğitimini almış olan kişiler hazırlayabilir çünkü 1500 adet hayvandan bahsediyorsunuz bu az bi rakam değil telafisi güç sonuçlar doğurabilir


görkem bey aslında 1500 hayvan ulaşabileceğim maksimum rakamdı. ilk etapta 700 -800 adet alacağım sonrası allah kerim. Zaten 1500 adete çıkmışsam, yada planlıyorsam demekki diğer projelerim tutmamış ancak maliyetleri hayvan ve yumurta sayısını arttırıp ucuza vermekle kurtarmışım demektir.
Dediğim gibi tavuk sayısını arttırmak istemiyorum. Hatta az olması işime gelir. yumurtanın değeri, koku, bakım,dağıtım vs.
Bahçe kısmını insanların yaz kış gelebilecekleri, zaman geçirebilecekleri güzel otantik doğal bir hale getirmeliyim. Asıl parakazanmak istediğim yer burası. Ürününe ancak değeri hizmetle katabilirsiniz. Örnek verecek olursam, 1 adet yumurta en iyi şartlarda 1 tl den satarsınız. yine bir kg domatesi hadi iyi üretim olsun 3 tl den satarsınız. Ancak 5 dk pişirip güzel bir servisle menemen haline getirirseniz bu tabağı porsiyon halinde 15 tl den satsanız kimse bişey demez. Ne oldu. dolaylı olarak üretmiş olduğunuz ürünlerin fiyatı arttı ve katma değeri fazlalaştı. Yine bal ve keçi sütü için de öyle.
Yapmak istediğim az yumurta+az bal+az keçi sütü ve işlerlik kazanmış bir bahçe. İnsanlar benim ürettiğim ürünü, üretirken görerek ,isterlerse toplayarak yiyecekler+dilerlerlerse nasıl üretildiğini bildikleri ürünü evlerine götürüp tavsyede bulunacaklar.

bir çırpıda yazdım ama bunlar için para, zaman ve tanıtım gerekli. Ne yazıkki param yer tutma+tavuklar kısmında bitti. Keçi+arı+bahçe dizaynı ve en önemlisi tanıtım için yatırım yaptığım yani tavuktan para kazanmam lazım bir süre. Zaten kazandığımı karın tokluğu hariç diğer kısımlara yatıracağım bir müddet. Mesajı Paylaş

hmmmm anladım şimdi yücel bey yapacağınız iş zahmeti bol bi iş bu fikir benimde aklıma gelmişti ama gerçekleştiremedim sermaye yetersizlğinden umarım siz gerçekleştirirsiniz .özgür tavuk konsepti altında çok fazla rasyon işine girmeden doğadaki ot doğadaki tohum böcek tahılla hayvana gerekli besini sağlayabilirsiniz tamamen genç tavuklara yönelip tavuktan gerekli verimi aldığınz da kesime ayırıp etinden de para kazanma yoluna gidebilirsiniz böylece rasyondan değil genç tavuktan randımanı yakalarsınız tavukları yaş gruplrına göre ayırıp yumurtalıklar ve kesmelikler diye ayırt edebilirsiniz .. rasyon işini bukadar detaylandırmanız tüm vaktinizi tavukların almasına sebep olabilir Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

projeniz çok güzel iyi düşünmüşsünüz.umarım başarılı olursunuz.
Allah muvaffak etsin. Mesajı Paylaş
www Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Merhaba Yücel bey umarım öncelik ile herşey gönlünüzce olur ama aldığım duyumlara göre çadır kümeslerden çok iyi sonuç alınmamaktadır Çadırları rüzgarın az da olsa etkisinden koruna bilcek yerler varsa oraları tercih edin ve kesinlikle beton alt zemine sabitleyin alacaniz tavuk ırkına ve kaç haftalik aldıysaniz ona göre yumurta yemi tercih ediniz yapma yemler ile zaman harcamayiniz eğer ticari olarak dusunuyorsaniz 15 16 hafta yumurta başlangıç yemi 17 18 hafta % 30 klavuzu gördükten sonra yumurta yemine donunuz 110 gün altı hayvan almayiniz 110 gün aşısını muhakkak ki yapilmis olduna dikkat ediniz şimdiden bol kazançlar dilerim Mesajı Paylaş
Doğruluk ve bilinçli ticaret vizyonumuzdur...

iyi dilekleriniz ve yorumlarınız için tşekkür ederim. Zaten mümkün olduğunca doğal üretmeye çalışacağım. İyi fiyattan satmalıyım çünki. İyi fiyattan satarken de yumurta yemi ile üretip satmak insanlığa sığmaz. Şu an hali hazırda sermayem bitmiş durumda. kahvaltı kısmı içinde arılar içinde yatırım yapamaz durumdayım. yüksek kira peşinatı ve yüksek kira planlarımı bozdu. Yer çok güzeldi vaz geçemedim. 80 bin lira harcamış durumdayım. 20 bin de yedek akçe ayırdım. Her ne kadar asıl hedefim yumurtadan para kazanmak olmasa da ilk etapta onunla ayakta durmak zorundayım. Ve maliyet hesaplarını yaparken %70 verimle hesap yapıyorum. bu verime bir şeklde ulaşmak zorudayım. Tamam alacağım tavuklar genç oalcakta mısır,arpa,buğday karışımı ile bu verime ulaşmam pek mümkün olmuyor. Onun için rasyon arayışındayım. soya fasulyesi, balık unu vs. gibi madddeler katılabilir ama az miktarda almak yol masrafını arttırıyor, çok miktarda almakta gereksiz.
Diğer taraftan zaten doğalını üretmek istiyorsak doğal yumurtacı tavuklarla üretmeliyiz. Ne kadar temiz üretsekte işe başalyacağımız lohman,atak hibrit türler. Zamanla sürüyü rır,sussex ve agustralorp tan oluşturmak istiyorum. Böylece yarka üreticilerine bağımlılığım kalmayacağı gibi zaman içinde civciv, anaç,kuluçkalık yumurta satışı ile sofralık yumurta satışından gelecek gelire bağımlılığım azalacak. O zamana kadar bal ve kahvaltı kısmını da yavaş yavaş devreye alırım diyorum.

5 sanen ve 700 yumurtaya yeni başlamış lohman+300 tane 1-2 ay sonra başlayacak ataks yarka ile start vereceğim.
Hakkımızda hayırlısı artık.
Kümesleri e kurduk haftasonu.
7*10=70 m² olmak üzere 2 adet kümes.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap[/URL][/img]
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Merhaba Yücel bey umarım öncelik ile herşey gönlünüzce olur ama aldığım duyumlara göre çadır kümeslerden çok iyi sonuç alınmamaktadır Çadırları rüzgarın az da olsa etkisinden koruna bilcek yerler varsa oraları tercih edin ve kesinlikle beton alt zemine sabitleyin alacaniz tavuk ırkına ve kaç haftalik aldıysaniz ona göre yumurta yemi tercih ediniz yapma yemler ile zaman harcamayiniz eğer ticari olarak dusunuyorsaniz 15 16 hafta yumurta başlangıç yemi 17 18 hafta % 30 klavuzu gördükten sonra yumurta yemine donunuz 110 gün altı hayvan almayiniz 110 gün aşısını muhakkak ki yapilmis olduna dikkat ediniz şimdiden bol kazançlar dilerim


teşekkür ederim. Çadırdan başka çare yoktu. Çünki imar izni yok. Alta beton dahi atmama izin vermediler. Alt toprak. Altı çıkma asfalt parke taşları ile döşeyeceğim. Üstüne de palet tahtalarından 2*2 boyutlarında kaldırabileceğim şekilde ızgara yapacağım.
Sandvich panelden yapayım dedim kümesleri. İkinci eli bile bir dünya para. m² fiyatı 20 lira. Mesajı Paylaş

yumurta yemi konusunda kararsızım. bir aklım diyor ver zaten dolaşıyorlar börtü böcek yiyorlar. Bir aklım verme doğallığı bozma diyor. Mesajı Paylaş

bir aklımda %50 mısır,arpa buğday karışımı %50 yumurta yemi ver diyor Mesajı Paylaş

YucEl bey bu konu ile ilgili ne kadar bilgilisiniz bilmiyorum ancak organik yapanlar dahi yumurta yemi kullanıyor yumurta yemi denince aklınıza ne geliyor bilmiyorum ancak onun içinde de buğday arpa mısır ve bir takım mineraller var 6500 hayvan ile salma tavukculuk yapıyorum suan da yumurtam üst düzey yerlerde satılıyor v3 hiç bir şikayet  almıyorum 700 tavuk tan günde 600 yumurta almalısınız ki para kazanmalisiniz ve şuanda aldınız hayvanı salma standardına göre yemlemezseniz kaç haftalik oldunu bilmeden konuşuyorum 1 ay süre varsa yumurtlamaya siz ona 4 ay dein bu çok ciddi bir konudur ve ağır zararlar görebilirsiniz Trakya da bir çok musterim var dedim gibi bilgilendirme benden karar sizin yarkalar konusunda fotolar veya kaç gram geldin solerseniz size çok daha iyi yardimci olurum Mesajı Paylaş
Doğruluk ve bilinçli ticaret vizyonumuzdur...

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
YucEl bey bu konu ile ilgili ne kadar bilgilisiniz bilmiyorum ancak organik yapanlar dahi yumurta yemi kullanıyor yumurta yemi denince aklınıza ne geliyor bilmiyorum ancak onun içinde de buğday arpa mısır ve bir takım mineraller var 6500 hayvan ile salma tavukculuk yapıyorum suan da yumurtam üst düzey yerlerde satılıyor v3 hiç bir şikayet  almıyorum 700 tavuk tan günde 600 yumurta almalısınız ki para kazanmalisiniz ve şuanda aldınız hayvanı salma standardına göre yemlemezseniz kaç haftalik oldunu bilmeden konuşuyorum 1 ay süre varsa yumurtlamaya siz ona 4 ay dein bu çok ciddi bir konudur ve ağır zararlar görebilirsiniz Trakya da bir çok musterim var dedim gibi bilgilendirme benden karar sizin yarkalar konusunda fotolar veya kaç gram geldin solerseniz size çok daha iyi yardimci olurum


teşekkür ederim bilgilendirme için. 6500 sağlam rakam bu arada helal olsun.
Zaten kozlu yem ile anlaştım. Hele başlayalım duruma göre yön alırız sanırım.
Mesajı Paylaş

buda broşürüm. fırından taze çıktı.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
YucEl bey bu konu ile ilgili ne kadar bilgilisiniz bilmiyorum ancak organik yapanlar dahi yumurta yemi kullanıyor yumurta yemi denince aklınıza ne geliyor bilmiyorum ancak onun içinde de buğday arpa mısır ve bir takım mineraller var 6500 hayvan ile salma tavukculuk yapıyorum suan da yumurtam üst düzey yerlerde satılıyor v3 hiç bir şikayet  almıyorum 700 tavuk tan günde 600 yumurta almalısınız ki para kazanmalisiniz ve şuanda aldınız hayvanı salma standardına göre yemlemezseniz kaç haftalik oldunu bilmeden konuşuyorum 1 ay süre varsa yumurtlamaya siz ona 4 ay dein bu çok ciddi bir konudur ve ağır zararlar görebilirsiniz Trakya da bir çok musterim var dedim gibi bilgilendirme benden karar sizin yarkalar konusunda fotolar veya kaç gram geldin solerseniz size çok daha iyi yardimci olurum


erman bey peki salma standartlarına göre nasıl yemleme yapmalıyız. yani günlük 120 gram yumurta yemiverdik diyelim+minaraller+çayır çimen. Başka salma için nasıl bir yemleme yapılmalı. Mesajı Paylaş

Lohman ırkı besliyorsaniz 90 120 gün 80 ile 100 gram yumurta başlangıç yemi
120 günden sonra 100 ile 120 gram yumurta yemi ile beslemesiniz doğadaki dolasimlar ve hayvanın ordaki aldığı besi % 20 % 30 yem tüketiminde kar sağlar ancak ben bunu göz ardı ediyorum hayvanın adefine göre yem sabah akşam olarak yemlemeye devam ediyorum çok memnunum burda dikkat etmeniz gereken aldınız yarka yi doğru yemleme yumurta yemi ile başlangıç arasında çok fark yok ama yinede başlangıç yemi ile devam edin kümes ışığını da şimdi akşam altı ile gece 24.00 a kadar yakın 70 m kare ye 3 ampul yeterli olucani düşünüyorum kümeslere  10 dan az yem lik koymayın standardı 350 e 14 yem liktir ama en önemli olan şuanda doğru yemleme ışık ve alt kuruluğu çok kalın da talaslamayin önerilen gibi Mesajı Paylaş
Doğruluk ve bilinçli ticaret vizyonumuzdur...

Hayırlı olsun... Mesajı Paylaş
Smyrna Rottweiler Kennel


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Hayırlı olsun...


eyvallah abi sağol Mesajı Paylaş

bu işler ne zormuş. bir sağa bir sola koşuyorum ortada bişey yok. Mesajı Paylaş

Bu konuyla ilgili Salma tavukçuluk adı altında bir konu açıp görüşlerimi yazmıştım,bilmiyorum okudunuzmu yücel bey.Bu işler dışarıdan görüldüğü gibi kolay olmamakla beraber hep gideri olan bir sektördür.(Sistemi oturtana kadar) İnşallah istediğiniz hedefe en yakın zamanda ulaşırsınız.Hazır konu içerisindeyken sizlere geçen sene başımdan geçen bir olayı kısaca anlatayım.Gaziantepten mustafa isimli bir arkadaş cep telefonumu bulup bana ulaştı.O kadar hevesli ve heyecan etmiş ki konuşmasından bunu anlamamak elde değildi bu arada kendisi ait sigorta acentesi var ve bu işi ek gelir olarak yapmak istediğini,fakat bilgisi olmadığını daha öncesinden tavuk bile beslemediğini aktardı,yaklaşık 1 saat telefonda konuştuk,kendisine ait 7-8 dönüm arazi olduğunu ve yer sıkıntısı yaşamadığını belirtmişti.Ben kendisine o dönem 30 adet lohman ile başlayıp işin işleyişini ve giderlerini gözlemlemesini,bununla birlikte elde ettiği yumurtaları çevresine sıcak satış yapabilmesini önermiştim.Mustafa isimli bu arkadaş dediklerimi harfiyen uyguladı ve dün tekrar benimle iletişime geçip elinde 300 adet lohman yumurtacı ve bunların yanına ekstra 700 adet daha ataks sipariş verdiğini belirttiğinde çok sevindim.Bu tip konular çok hassas ve kesinlikle derinlemesine araştırılmalıdır,Allah herkesin gönlüne göre iş nasip etsin,İnanırsanız başarırsınız... Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Bu konuyla ilgili Salma tavukçuluk adı altında bir konu açıp görüşlerimi yazmıştım,bilmiyorum okudunuzmu yücel bey.Bu işler dışarıdan görüldüğü gibi kolay olmamakla beraber hep gideri olan bir sektördür.(Sistemi oturtana kadar) İnşallah istediğiniz hedefe en yakın zamanda ulaşırsınız.Hazır konu içerisindeyken sizlere geçen sene başımdan geçen bir olayı kısaca anlatayım.Gaziantepten mustafa isimli bir arkadaş cep telefonumu bulup bana ulaştı.O kadar hevesli ve heyecan etmiş ki konuşmasından bunu anlamamak elde değildi bu arada kendisi ait sigorta acentesi var ve bu işi ek gelir olarak yapmak istediğini,fakat bilgisi olmadığını daha öncesinden tavuk bile beslemediğini aktardı,yaklaşık 1 saat telefonda konuştuk,kendisine ait 7-8 dönüm arazi olduğunu ve yer sıkıntısı yaşamadığını belirtmişti.Ben kendisine o dönem 30 adet lohman ile başlayıp işin işleyişini ve giderlerini gözlemlemesini,bununla birlikte elde ettiği yumurtaları çevresine sıcak satış yapabilmesini önermiştim.Mustafa isimli bu arkadaş dediklerimi harfiyen uyguladı ve dün tekrar benimle iletişime geçip elinde 300 adet lohman yumurtacı ve bunların yanına ekstra 700 adet daha ataks sipariş verdiğini belirttiğinde çok sevindim.Bu tip konular çok hassas ve kesinlikle derinlemesine araştırılmalıdır,Allah herkesin gönlüne göre iş nasip etsin,İnanırsanız başarırsınız...


recep abi zaten işin içinde olduğum için sıkıntılarını az çok biliyordum. Yanlız tek fark bu sefer adet biraz arttı.
yumurta dağıtımında sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum ki, bütün hesaplarımı müşteri bulamama durumunda yumurtaları toptancıya vermek üzerine yapıyorum. Kar sonraki iş.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter