Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

TARİHİ BATIKLAR JAPON BALIKLARINA EMANET

Başlatan mire, 04 Ocak 2012, 10:40:13

« önceki - sonraki »
TARİHİ BATIKLAR JAPON BALIKLARINA EMANET

Marmaray kazılarında bulunan tarihi gemilerin havuzlara konulan kalıntılarını kurtlanmaya karşı Japon balıkları korunuyor.

Marmaray projesiyle birlikte bir rüya da gerçek olurken bir taşla iki kuş da vuruldu. Bu proje sayesinde İstanbul'un altındaki o gizli tarih de su yüzüne çıktı.

Bu konuda İstanbul Üniversitesi Yenikapı Batıkları Araştırma Merkezi'nde bugünlerde heyecan dorukta... Marmaray kazılarında bulunan batık gemilerin her parçasına büyük özen gösteren bilim adamları, bir mucizeyi başarmak üzere... Bu çerçevede 1200 yıllık gemi, adeta küllerinden doğarak yeniden inşa ediliyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Marmaray Batıkları Proje Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, "Gemileri parça bazında işliyoruz. Bu müthiş bir çalışma ama Yenikapı kazılarını düşündüğünüz zaman binlerce obje var. Bunlar arasında 36 batık gemi de var. Neolotik çağ insanından günümüze 8500 sene öncesinden ayak izleri çıktı" dedi.

Kalıntılara İlginç Koruma

Bulunan kalıntılar arasında bulunan batık gemilerin parçaları tek tek söküldü. Söz konusu geminin parçaları oldukça ilginç bir yöntemle korunuyor. Bu koruma için Japon balıkları kullanılıyor. Söz konusu balıklar, gemi parçalarını kurtçuklardan ve sivrisinek lavralarından koruyor.

Gemi Yeniden İnşa Edilip Denize İndirilecek

Marmaray Batıkları Proje Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, "Testereyle mi kesilmiş, baltayla mı kesilmiş, bir keskiyle mi yapılmış, testereyle kesilmişse testerenin dişlerinin arası ne kadar usta, sağ elini mi kullanmış, sol elini mi kullanmış bu detaylara kadar bunları çözümleyebiliyoruz. Bu malzemeyle birlikte gemi tekrar inşa edilecek her şey orijinal olacak" diye konuştu.

Elde edilen verilerle geminin üç boyutlu görüntüsü de sağlandı. Geminin inşasında bundan sonraki süreç adeta bir etkinliğe dönüşecek.

Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, "Biz bu gemiyi İstanbul Arkeoloji Mmüzeleriyle birlikte ya onların arkeoloji müzesinin bahçesinde, İstanbul Üniversitesi'nin bahçesinde hep birlikte inşa etmeyi düşünüyoruz. Bir dizi aktiviteyle inşa etmek istiyoruz ve en sonunda bunu 1200 yıl önce geldiği yere yani denize indirmeyi düşünüyoruz" dedi.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,141 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.