Reklamlar

UKRAYNA’NIN GÜZELLİKLERİ İRAN’LI YUMURTA İTHALATÇILARININ İLGİSİNİ ÇEKTİ

Başlatan mire, 28 Aralık 2011, 18:02:40

« önceki - sonraki »


Bu yıl 250 milyon dolarlık ihracatı hedef tutan yumurta üreticileri,İsrail ve Azerbaycan'ın peşinden İran pazarına da girerek bu ülkeye Eylül ayında 3 milyon dolarlık yumurta ihracatı yaptılar.

UKRAYNA'NIN GÖZÜ IRAK VE İRAN'DA

Kanatlı sektöründe büyük aşama yapan Ukrayna, Türk yumurta üreticilerinin ihracatına göz dikerek İran ve Irak pazarını incelemeye aldılar. Bu konu ile ilgili olarak uzmanlarını bu iki ülkeye gönderen Ukrayna, İran ve Irak'lı yumurta ithalatçılarını ülkelerine çağırarak kendilerini mükemmel bir şekilde ağırladılar.

Bu ağırlamalara kulak asmayan Türk yumurta ihracatçıları ilk kötü haberi İran'dan aldılar.

İRAN, DAMIZLIK DAHİL YUMURTA İTHALATINI DURDURDUĞUNU AÇIKLADI.

İran'a 3 milyon dolarlık ihracat yapan yumurta üreticileri, bu ülkenin ithalatçılarının damızlık yumurta dahil tüm yumurta ürünlerinin ithalatını durdurduklarını açıkladılar.Türkiye yumurta sektörü için bu karar çok ağırdı.Zira küçük bir dedikodudan bile etkilenen yumurta sektörü bunun neticesini görmeye başladı bile.

Yumurta piyasasının büyük bölümüne etki yapan Başmakçı Kooperatifi'nin geçen hafta  açıkladığı 20 kuruşluk fiyat bu hafta 18 kuruşa düşerek büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Bunun üzerine yumurta piyasası karıştı ve ihracatı yapılamayan damızlık yumurtaların bile yemeklik olarak pazara verilmesi üzerine fiyat yüzde 20 daha da aşağı çekildi.

Yumurta fiyatlarının tavan yapması üzerine ekonomik ömrünü tamamlamış tavukların tüy dökümüne sokularak tekrar üretime başlaması sektöre büyük darbe olacağı söyleniyor.

UKRAYNA'NIN HEDEFİNDE ŞİMDİ İRAK BULUNUYOR     

Türkiye ile arası açık bulunan Suriye'de, Irak pazarına gönderilen sahte Türk firma markası basılan yumurtaların bulunduğu sektör ilgilileri tarafından söyleniyor.

Gemilerle Suriye'nin Lazkiye limanına getirilen yumurtalar buradan alınarak Abukamal kapısından Irak'a geçiriliyor.

Konuyu özetleyecek olursak, plansız üretim ve yem fiyatlarının sürekli artması yumurta sektörünü çok zor günlerin beklediğini gösteriyor.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,816 
  • Genel
  • 1 Yanıt


İşleri gerçekten zor. Bu durumda ülke liderlerine çok iş düşüyor. Ya yeni pazarlar bulmak gerek yada mevcut pazarları güçlendirmek. Her iki durum dada yetkililerin işi gerçekten zor. Çünkü rekabet kızışmış durumda.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter