21 Eylül 2021, 20:31:44

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Ancona

Başlatan Batuhan Şentürk, 10 Şubat 2014, 00:52:28

« önceki - sonraki »
Bu ırk köken olarak İtalyanın Ancona bölgesinde sık görülür. Eski kitaplarda bu bölgede siyah ve beyaz tavuklara  Ancona dendiğine değinilmiştir. Buna rağmen 1850 yılının sonlarında Birmingham, Birleşik Krallıkta düzenlenen gösteriye katılan kümes hayvanlarının tarifi bugün bizim bildiğimiz ırka çok benzemektedir. 1900′lerde geliştirilen Bantam tipi bugünlerde Büyük ırk'tan daha sık görülmektedir.

Dış görünüm ve mizaç


Ancona çok çekici bir ırktır, aktif ve uyanık fakat iri değildir. Ortalamada horozlar 2,7 kg civarı tavukları 2,25 kg civarı gelirler. Tüyleri böcek yeşili pırıltılı siyahtır. Her tüyün ucunda V şeklinde beyaz işaret olmalıdır. Beyazlık her tüy değişimde daha da yoğunlaşmaktadır. Balta ibik türü gül ibikliler e göre daha sık görülmektedir. Diğer Akdeniz ırkları gibi yanaklar beyazdır. Diğer Akdeniz ırklarında olduğu gibi Ancona fazla arkadaş yanlısı değildir, fakat elle tutmada normal davranır. Acemi bakıcılara uygun bir ırktır.
Ancona iyi yumurtacı olarak bilinir. Yumurtaları tebeşir beyazı renginde iridir. Saf ırklar içinde iyi yumurtlayanlardan biridir.

Akılda tutulması gereken noktalar
En üst kalitede üretim yapanlar balta ibikte, ibik kıvrımlarını elde edebilmek için ikili çiftleştirme uygularlar, ama bu her zaman gerekli değildir.


Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,516 
  • Süs Tavukları
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter