Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Aşçı Mustafa, Rusya’nın “et Kralı” Oldu

Başlatan mire, 09 Ocak 2012, 13:32:22

« önceki - sonraki »
AŞÇI MUSTAFA, RUSYA'NIN "ET KRALI" OLDU

Mustafa Çalkan 1974 yılında Kırıkkale'nin Delice ilçesinin Halitli köyünde doğdu. 1994 yılının başında askerlik çağına geldiğinde celp tarihine üç ay kala zamanını değerlendirmek üzere hep merak ettiği Rusya'ya gitti. Ülkenin Volgograd şehrinde ABKA inşaat şirketinin mutfağında çalışmaya başladı. Türkiye'de aşçılık yapması burada başarılı olmasını sağladı. Bu sırada askerliğini tecil ettiren Çalkan, patronunun isteği üzerine 1996 yılında Moskova'ya gönderildi. Binlerce Türk işçinin çalıştığı şantiyelerde taze et bulmakta güçlük çekildiğini fark eden Çalkan, Moskova'ya geldikten bir yıl sonra bir kesimhane ile anlaşarak ticari faaliyetlerine başladı.

Çalkan, Rusya'da 1998′de patlak veren ekonomik krizden bir yıl sonra 40 dönümlük bir yer satın alarak burada kurduğu tesisten süpermarketlere et vermeye başladı. Genç işadamı, ülkede gelişen gıda sektörü ile birlikte, Rusya'da faaliyette bulunan Ramstore başta olmak üzere Fransiz Auchan, Alman Metro ve Real, yerel X5 Grup, Okey ve Lenta gibi dev perakende zincirlerinin taze et tedarikçisi haline geldi. Moskova dışında, Penza, Çuvaşya ve Stravropol'e de açılarak fabrika sayısını dörde çıkaran Çalkan, Kamishgir şehrinde de 3200 hektarlık bir arazi satın alarak tarım alanında faaliyet göstermeye başladı ve bölgede büyük bir besi cifliği kurdu.2007 yılında ürün yelpazesine taze tavuk ürünlerini de katan Çalkan, şu an Rusya'nın en büyük taze et tedarikçileri arasında yer alıyor. Bu çok büyük coğrafyada geniş araç filosuyla tüm lojistiğini kendisi yapan genç işadamı, şarküteri ürünlerine yönelik bir entegre et tesisini de 2012 yılında hizmete açmayı planlıyor.

1996 yılında mütevazı imkanlarla, Moskova"daki Türk inşaat şantiyelerinin mutfaklarına et sağlamak için kurduğu şirket, bugün Rusya pazarının en büyükleri arasında yer alıyor.  Çalkan Grubu'nun fabrikası, Rusya'nın en iddialı projesi olan, sağlıktan eğitime, tarımdan hayvancılığa kadar her alanda "ulusal kalkınma seferberliği" anlamına gelen "Ulusal Proje" kapsamında, Rusya"nın eski başbakanı, şimdiki başbakan birinci yardımcısı Viktor Zubkov tarafından  Çuvaşya"da "örnek işletme" olarak ziyaret edildi.

Rusya'nın büyüyen bir ekonomi ve tüketim toplumu olduğuna işaret eden Türk iş adamı, hükümetin petrol ve doğalgaza dayalı ekonomik yapının değiştirilmesi için aktif çalıştığını ve özel sektörü desteklediğini vurguladı. Hizmet sektörünün ülkede hızla geliştiğine değinen Çalkan, "Dünyanın her ülkesinde yatırım yapılabilir. Rusya'da iş yapmak diğer bir çok ülkede iş yapmaktan daha kolay. Teşvikler ve fırsatlar var. Biz de burada pozisyon almak istedik. 4 tane fabrikada üretim yapıyoruz.

TÜRKİYE'DEN ÇANTAMIZLA GETİRDİĞİMİZ SUCUKLARI İMAL EDECEĞİZ

Astrahan'da yeni aldığımız fabrika gelecek yılın ortasında hizmete girecek. Biz en çok ilk olması yönüyle de 2012 Mart ayında açılışını planladığımız sucuk, salam ve sosis fabrikamızla ilgili çalışmaları yoğunlaştırdık. Ben de dahil olmak üzere Türkiye'den gelirken çantamızda sucuk getiriyorduk. Artık bu yükü almış olacağız ve Rusya pazarına çok başarılı hizmetler vermeye devam edeceğiz." dedi.

RUSYA'DA İŞ YAPMAK, DİĞER ÜLKELERE GÖRE DAHA KOLAY

Merkez fabrikada üretilen mamullerin hijyenik bir ortamda kaliteli ve taze olarak müşteriye Ekol marketler aracılığı ile ulaştırılacağını kaydeden Türk iş adamı şu bilgileri verdi: "Burada farklı bir konsept uyguluyoruz. Süpermarketler gibi müşteriler arzu ettiği et çeşidini raftan alabiliyor. Hız ve kalite açısından çok avantajlı. 15 yıllık tecrübe ile müşterilerimizin taleplerini biliyoruz. Etin yanında farklı ürünler de raflar da yer alıyor. Izgara, köfte, dolma çeşitleri ve sakatat çeşitleri de müşterilerimizin beğenisine sunuldu."

TÜRKİYE'DEN TAVUK GETİREMEDİK, RUSYA'DA ÜRETİME BAŞLADIK

Et üretiminin yanı sıra tavuk eti ile ilgili de uzun yıllardır Rusya'da çalıştıklarını vurgulayan Çalkan, "Türkiye'den Rusya'ya tavuk eti ihracatı ile ilgili konu gündeme gelince heyecanlandık. Ancak şartlar uymadı, maalesef Türkiye'den Rusya'ya tavuk ihracatını verimli bir şekilde gerçekleştiremedik. Biz de Rusya'da bu işi yapmaya karar verdik. İki tane fabrika ile anlaştık, burada helal üretim yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde tavuk üretimini de planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de et fiyatlarının 5 yıl öncesinde Rusya'ya göre yüzde 40-50 daha pahalı olduğuna değinen Türk iş adamı, şimdilerde farkın yüzde 20'lere kadar gerilediğini, üretimin azalması nedeni ile fiyatların arttığını söyledi. Rusya'da et tüketiminin yüzde 40'a yakını dışarıdan ithal edildiği bilgisini aktaran Çalkan, hükümetin hayvancılık sektörünü teşvik ederek önlem almaya çalıştığını kaydetti.

Et sektörünün yanı sıra, hazır yemek ve inşaat sektöründe aktif olan Çalkan Grup, başkent Moskova başta olmak üzere tüm Rusya'da açacağı mağazalarla doğrudan tüketiciye ulaşacak. Çalkan Rusya'da elde ettiği tecrübeyi Azerbaycan, Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkelerine vereceği bayiliklerle taşımayı planlıyor. Rusya'da yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak yeni mağazalardaki tüm ürünler yerli üretimle elde ediliyor.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,296 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.