Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

“Ayılar bile sahtecilerden insaflı”

Başlatan mire, 30 Aralık 2011, 20:41:47

« önceki - sonraki »
"Ayılar bile sahtecilerden insaflı"

Bitki zenginliği nedeniyle en kaliteli balın üretildiği Kaçkar dağlarındaki arıcıların başı sahte bal üreticileriyle dertte.

Yetersiz denetimler nedeniyle merdiven altında üretilen balların organik diye piyasaya sürüldüğünü ifade eden arıcılar, haksız rekabete uğradıklarını söylüyor.

Kaçkar dağlarında 1000 kovanıyla sertifikalı organik bal üretimi yapan bir firma sahibi, "1 kilo bala aroma, glikoz ve katkı maddeleri ekleyerek 5 kilo bal elde ediyorlar. Gerçek bal için at eşek sırtında zor doğa şartları altında üretim yapıyoruz. Arılar etkilenmesin diye elektrik, telefon, televizyon dahi kullanmıyoruz. Ormanda kovanlarımızı parçalayan ayılarla bile barıştık. Fakat şehirdeki sahtecilerle başa çıkamadık. Eğer bakanlık denetimleri artırmazsa yakında gerçek balı ancak müzelerde göreceğiz. Haksız rekabetten ötürü arıcılar bir bir mesleğini bırakıyor" ifadelerini kullandı.

BALIMIZIN TADIM MÜHENDİSİ BOZ AYILAR

Bir bal üreticisi, "Karakovanlarımızı ağaçların dallarına, kayaların kovuklarına yerleştiriyoruz. Bölgede yaşayan boz ayılar balı çok sevdiği için pusuya yatarak nöbetçilerin dalgın anlarından yararlanıp kovanları çalıyorlar. Arıcılarla ayılar bir ara karakolluk dahi oldu. Artık eskisi gibi bunu sorun etmiyoruz, doğa onların olduğu için misafir olan bizleriz diyoruz. Balımız o kadar doğal ki boz ayılar bu lezzetten vazgeçemiyor. Nasıl ki gıda firmalarında ürün tadım sorumluları vardır. Boz ayılar da bizim tadım uzmanımız. Ayılar ağzının tadını iyi bilir. Doğal olmayan balı asla yemez. Şimdi ayıların tadım hakkını yıllık üretimden düşüyoruz. Yıllık 50-100 kovanı boz ayıların tadımı için ayırdık" ifadelerini kullandı.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,198 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.