Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Bakanlığın Cevaplayamadığı Sorular Yargıya Taşındı

Başlatan mire, 04 Ocak 2012, 16:20:42

« önceki - sonraki »
BAKANLIĞIN CEVAPLAYAMADIĞI SORULAR YARGIYA TAŞINDI

Gıda Hareketi, yaşanan sorunlarla ilgili 29.09.2011 tarihinde, Bakanlığa 21 adet soru yöneltmişti. Bakanlık ise her defasında yaptığı gibi, sorularımıza 03.11.2011 tarih ve 037686 sayılı yazısıyla yine cevap verirmiş gibi yapmıştır.

Caydırıcı düzenlemeler ve gerektiği kadar piyasa denetimi yapmayan, eksik de olsa yaptığı denetim sonuçlarını kamuoyundan gizleyerek toplum sağlığını tehdit eden ve bu konudaki yargı kararlarını önemsemeyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tartışmasız bir şekilde Türkiye'de yaşanan gıda terörünün gerçek sorumlusudur.

Verdiği sözde cevabi yazısında; biri hariç hiçbir soruya cevap vermemiş veya verememiştir. Aşağıdaki iki örnekte de görüleceği üzere, cevap amacıyla yazılan metnin, soruyla uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi; yasal görevlerini yapmak şöyle dursun, her bilgi edinme sorusuna rutin, matbu ve şablon cevaplar veren Bakanlığı, gıda güvenliğinin önündeki en büyük engel görmektedir.

İşte bir soru ve ona verilen ciddiyetsiz cevap

Soru: Biyogüvenlik Kanunu yürürlüğe girdiği tarihten buyana piyasada GDO'lu ürün olup olmadığına dair denetim, inceleme, araştırma ve analiz yapılmış mıdır?

Cevap: 13.06.2010 tarih ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereğince, halkın gereği gibi beslenmesini sağlamak, üretici ve tüketici menfaatleriyle halk sağlığını korumak üzere gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten ve satan işyerleri ile toplu tüketim yerlerinin resmi kontrol ve denetimlerine ilişkin yetki ve sorumluluklar Bakanlığımıza verilmiştir. Ayrıca GDO'lu ürünlerin ithalatına ilişkin usul ve esaslar 26.03.2010 tarih ve 27533 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5977 Sayılı Biyogüvenlik Kanunu ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde titizlikle yürütülmektedir"

Soru: Biyogüvenlik Kanunu yürürlüğe girdiği tarihten bugüne piyasa denetimlerinde GDO'lu gıda ürününe rastlanmış mıdır?"

Cevap: 5977 Sayılı Biyogüvenlik Kanunu'nun hükümlerine göre ithalatı uygun görülen GDO'lu ürünler Biyogüvenlik Kurulu tarafından belirlenmekte, Kanunun 8 inci maddesi ile Bakanlığımıza verilen görev ve yetkiler çerçevesinde her türlü inceleme, denetim, analiz ve kontroller eksiksiz bir biçimde yapılmaktadır"

Mezkûr nedenlerle cevapsız kalan sorularımızın, Bakanlığın elindeki gerçek verilere ve hukuka uygun bir şekilde cevaplanması için, konu 02.01.2012 tarihinde, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yargıya taşınmıştır.

İşte cevap bekleyen sorular:

1- Biyogüvenlik Kanunu yürürlüğe girdiği tarihten buyana piyasada GDO'lu ürün olup olmadığına dair denetim, inceleme, araştırma ve analiz sonuçları,
2- Biyogüvenlik Kanunu yürürlüğe girdiği tarihten bugüne piyasa denetimlerinde rastlanan GDO'lu gıda ürün denetim sonuçlarının belgeleri,
3- GDO'lu yarı-mamul, mamul ve katkı maddesine ait denetim belge, analiz ve raporları,
4- Ürünlerinde GDO tespit edilmiş firma ve markalarının isimleri,
5- 2010 yıllarına ait Gıda Denetim Sonuçları,
6- 2009, 2010 ve 2011 yılına ait denetimlerde yasalara uymayan firmaların adları,
7- GDO'lu ürün ithali için Biyogüvenlik Kurulu'ndan müracaat eden firmalar,
8- Kurul'dan izin alarak GDO'lu ürün ithal eden firmalar ve dernek/vakıfların adları,
9- İthaline izin verilen GDO'lu ürün miktarı ve tür adları,
10- İzin almaksızın GDO'lu ürün ithal etmeye kalkışan firmalar ve bunlar hakkında yapılan yasal işlemler,
11- Ülkemizde tavuk çiftlikleri ve kümeslerde kullanılan tescilli piliç/civciv markaları ve bu markaların yasal sahipleri,
12- Bu piliç/civcivlerin toplam üretimdeki payı,
13- Kamuoyunda üç beyaz olarak da ifade edilen beyaz un, rafine beyaz tuz, rafine beyaz şeker'in obeziteyi artırdığı ve dolayısıyla toplum sağlığının bozulduğu yönündeki uzman görüşleri doğrultusunda bakanlığın attığı adımları ve sonuçları,
14- Bakanlığınız sitesindeki dokümanlarda "AB ülkelerine ve Rusya Federasyonu'na ihraç edilen ürünlerde çok sayıda pestisitlerin renkli olarak işaretlenerek (şu şu pestisitlerin) kullanımı yasaktır" ifadelerini içeren tablo neden yayınlanmıştır ve halen enden bakanlık sitesinde yer almakta olduğunun bilgisi,
15- Coca Cola firmasının Cappy markası ile Bakanlığınız izni alınarak "Geleneksel Ramazan Şerbeti" adıyla piyasaya sürdüğü ve bakanlığın bu şekilde bir ruhsatlandırılma yapılmadı dediği ürünle ilgili yapılan yasal işlemlerin suretleri.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,946 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.