Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Beç Tavuğu

Başlatan Erol İçmek, 03 Mart 2012, 13:51:09

« önceki - sonraki »

Beç Tavuğu (Numida sp.)

Tüyleri genellikle boz ya da siyah üstüne benekli olan beçtavuklarının çoğu, Afrika'nın savanlarında ve Madagaskar Adası'nda bugün bile yabani olarak yaşar. Ama 16. yüzyılda Afrika'ya giden Avrupalı gezginler Gine kıyılarında gördükleri bu ya­bani tavukları ülkelerine götürerek evcilleştir­mişlerdir. Sekiz türü olan bu kuşlardan bazısı bugün birçok ülkede eti ve yumurtası için çiftliklerde beslenir. Üstelik en küçük bir tehlike sezdiğinde çok yüksek sesle gıdakladı-ğından iyi bir bekçi sayılır.

Uzunlukları 43-75 cm arasında değişen beçtavuklarının dişisi ile erkeği birbirine çok benzer. Büyük ölçüde evcilleştirilmiş olan bayağı beçtavuğu (Numida meleagris) yakla­şık 50 cm uzunluğundadır. Çıplak olan baş ve boyun derisi kıpkırmızı, tüyleri koyu boz üstüne beyaz beneklidir. Tepesinde kemiksi bir ibik bulunur ve gagasının altından hindi-ninki gibi kırmızı ve mavi renkli deri parçaları sarkar. Doğu Afrika'da yaşayan tepeli beçtavuğunun (Guttera cristata) tüyleri kara üstüne mavi benekli, boynu mavi, gırtlağı kırmızıdır ve başında uzun, kara bir ibik vardır. Beçta­vuklarının en iri ve en renkli türü olan akbaba beçtavuğunun (Acryllium vulturinum) başı ve uzun boynu akbabanınki gibi çıplaktır.

Yabani beçtavukları çoğu zaman sürüler halinde yaşar ve yerde böcek arayarak dola­şırken gürültülü, kaba ötüşleriyle birbirlerine seslenirler. Ürkütüldüklerinde bütün sürü bir ağızdan çığlıklar atar ve iri gövdelerini yerden güçlükle kaldırarak ağır ağır havalanıp yakın­daki bir ağacın dallarında yeniden bir araya toplanır. Geceleri genellikle ağaçların üzerin­de tüneyerek geçirirler. Dişiler yuva yapmak için fazla uğraşmadan toprağın üstüne 20 kadar yumurta bırakır. Tavuk yumurtasından daha küçük ve sarıları daha koyu renkte olan yumurtaları oldukça lezzetlidir.Kaynak: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş


  • Gösterim 4,027 
  • Tavuk
  • 2 Yanıtlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş

Sesleri Berbat :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.