07 Aralık 2021, 06:12:36

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Bıldırcınlarım Hakkında Bazı Sorular

Başlatan Burak UZEL, 31 Aralık 2014, 02:18:30

« önceki - sonraki »
Merhaba Arkadaşlar,

Geçen hafta 4 dişi 2 Erkek bıldırcın aldım. Öncesinde de Cimuka'nın aşağıda görmüş olduğunuz mini bıldırcın kafesini aldım. Eksik gördüğüm 2 şey haricinde kafes gerçekten güzel tasarlanmış. Çok beğendim. Eksiklerden birisi, altındaki gübrelik tabla kafese monteli değil, kaldırırken altından tutup kaldırmanız gerekiyor. ikinci eksik ise üstündeki su kabı kafese sabitlenmiyor, kafesi taşımak istediğinizde biraz dengesiz tuttuğunuzda kap kayarak insanı tedirgin ediyor. Ama bu iki eksik haricinde kafes gerçekten çok güzel.
Bıldırcınlarım balkonda duruyor malesef. Üşümemeleri için strafor köpükten kafesin sığacağı büyük bir kutu yaptım,yanlarına bir kaç delik açtım. Üşümesinler diye içerisinde 25W enerji tasarruflu ampül yakıyorum. Günde nerdeyse 20 saat civarı yanıyor bu ampül.

Yem olarak bıldırcınları aldığım yerden kilosu 4 liraya 5 kilo yem aldım, biraz pahalı geldi ama adam fiyatı malesef hiç inmedi. Mecburen aldım. İstanbul'da uygun fiyatlı kaliteli yem nerden alabilirim?  Sizler bıldırcınları nasıl beslememi önerirsiniz? (1)


Diğer bir sorum, bıldırcınları eminönünden yeni kapı caminin ordan aldım, orda her türlü kanatlı hayvan tavşan kedi köpek satıyorlar. Acaba onların arasında bunlara bit bulaşmış mıdır? Arada tüylerini kanatlarını falan gagalıyorlar ama bit vs. var mı bilmiyorum.  Geçen haftasonu hava güneşliyken kutularının kapısını açtım, biraz beyaz kireç tozu gibi bir toz çıktı dışarı. Acaba bunlar mite parazit falan olabilir mi?  Forumda bıldırcınların kümesteki bitleri yok ettiğini falan okudum, acaba kendi üstünde de bit bulundurmuyor mu? Bit parazit vs. var mı yok mu bunu nasıl anlarım.   
internette Avispray  diye bir bit sprey'i  buldum, onu sıksam faydası olur sanırım ama ne kadar sıkmalı, hayvana zarar verir mi emin olamıyorum.  Üstünde doş aşımının hayvana zarar vereceği yazıyor. (2) 

Bir de internette kuş kumu ile ilgili birşeyler okudum. Bıldırcınlara  doğal ortam sağlama amaçlı, kum banyosu yapsınlar diye kum alıp büyük bir kaba kum koymayı düşünüyorum.  Herhangi bir kum olması sorun olur mu?   Aslında biraz kum çakıl toprak vs.   yemeleri gerekiyormuş sanırım, ama bu kumlardan yerlerse sıkıntı çıkarır mı?

İnternette aşağıdaki linkteki kumları buldum, taban kumu diye geçiyor ama bunlar sorun çıkarır mı?  (3)

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
 
Her konuya, cevaplama kolaylığı olması açısında parantez içinde numara verdim, bu numaralar ile cevap verebilirsiniz arkadaşlar.  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar...

Bazı resimler...Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,960 
  • Bıldırcın
  • 18 Yanıt
merhaba burak bey. kum ile ilgili olarak vermiş olduğunuz linklerdeki kumlar yerine inşaatta kullanılan 0,3 veya 0,5 sıvalık kumu saksının alt tabağı veya ona benzer bir kap içinde kafesin içine koymanız daha mantıklı olacaktır. göstermiş olduğunuz kum kanarya, muhabbet kuşu  gibi hayvanlar için. fakat bu kumları bende dahil çoğu üretici kullanmamakta. tercihinizi sıvalık kumdan yana yapın.
    saygılar
Mesajı Paylaş

1) 4-5 liramı nasılmış bu yem:)) 1.75 tl bildiğimiz civ civ yemi verin veya  fenni yem vermeyeceğim diyorsan buğday-mısır-arpa kırması karıştır ver bunları yer

2) Veterinerden herhangi bir toz olan bit ilacı al kanat altına poposuna sür bu tozu varsada bi şeyi kalmaz

3) Bildiğimiz ince kum koyun o işinizi görür kumu banyodan ziyade yerlerde çünkü kanatlı hayvanlar yediklerini sindirmek için (kendilerine uygun) taş parçacıklarına ihtiyaç duyarlar. Mesajı Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni yıla bereketli girdik çok şükür.  İlk yumurtayı bu sabah aldım :))
minicik güzel bir yumurta :)


Cevaplarınız için çok teşekkür ederim bu arada.  Mesajı Paylaş

Cevaplayacak tevrübem yok sorularınızı ama bıldırcınlarınızın maşallahı var eminönünde sağlam hayvan bulmak biraz şans işi gibi birşey. Pek alakadar olmuyorlar hayvanlarla satıcılar. İlk yumurtanız hayırlı olsun :) Mesajı Paylaş

merhaba Burak bey ,
ilk yumurtanız hayırlı olsun inşallah diğerleri de yumurtlar.

kafese koyduğunuz yeşillik benzeri şeyleri sağlam bir paket lastiğiyle kafesin yan teline assanız hem yerde pislik oluşmaz hemde temiz haliyle yerler.
saygılar
Mesajı Paylaş

Sağolun Semih bey,

Evet dediğiniz gibi yapılabilir. Normalde yetecek kadar veriyordum yeşilliği, en son epey biraz fazla verdim, o da biraz dağılmış resimde görüldüğü gibi.

Dünden beri sorunum, bıldırcınlar kavgaya başladı, bir tane dişinin başını kanatmışlar.  erkekler sürekli kafasını gagalıyor. Çiftleşme harici yapıyorlar bunu. kafeste bir curcuna var. Kafeste lamba yanıyordu, onu söndürdüm.  son günler hava soğuk olduğu için lambayı sürekli yakıyordum nerdeyse.  acaba ondan mı kaynaklı oldu anlamadım. o yüzden söndürdüm lambayı. Ama açınca tekrar başlıyorlar didişmeye. O yüzden kapalı duruyor. 
kavgadan kaynaklı kimisi uçmaya çalışıyor, sıçrıyor ve  kapasını çarpıyor.   
Kafası kanayan dişiyi kafesten aldım, ayrı bir kutuya koydum.  Umarım iyileşir biran önce. Bir de dikkatimi çekti, bu dişi tek ayağı üstünde duruyor, zorda kalmazsa diğer ayağını kullanmıyor, acaba sorun mu var ayağında anlamadım.

ne güzel yumurta almaya başladık derken böyle sorun olması canımı sıktı açıkcası.
sizler ne önerirsiniz bu konuda? Mesajı Paylaş

geçmiş olsun .5 dişiye 1 erkek olacak şekilde öneriliyor bıldırcın. erkeğin birini alsan iyi olur aslında. tek ayak üstünde durması bir sorun değil genelde kanatlılar bu şekilde duruyorlar. Mesajı Paylaş

Semih beyinde ifade ettiği gibi kavga etmelerinin sebebi 2 dişi olması ben yaklasık 3 senedir orta çapta bıldırcın bakıyorum ve suanda ortalama 100 adet bıldırcınım mevcut ve ben 4 dişi 1 erkek yapıyorum ideal ve kavgasız bir kümes oluyor her bölmemde 15 adet bıldırcınım var ve 12 dişi 3 erkek döl oranım oldukça yüksek kum olayına gelırsek bu kafeslerde kum işi çok zor oluyor yem kısmına koyarsanız en mantıklısı o birde resimlerde dikkatimi yem çekti yem civciv büyütme yemi sanırım onun yerıne cp marka yumurta yemi ve az miktarda arpa koyarsanız hem hayvanlar soğuktan etkilenmez hemde yumurta verimi artar fakat arpayı sadece kışın vermenizi öneririm arada mısır ezmesi ve buğdayla hayvanları yeme teşvik ederseniz daha iştahla yem tüketmiş olurlar.

Nekadar Yem okadar Yumurta

Yumurtanın ufak olmasının sebebi ilk yumurtası iyi bir satıcıymış demekki size kart hayvan vermemiş gerçekten çok güzel bir duygu

Bol bol yumurta almanız dileğiyle iyi aksamlar. Mesajı Paylaş
White brahma
Susex
Köy Tavuğu
Bıldırcın
Keklik

Cevaplarınız çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Yaralı bıldırcını büyük ölçüde tedavi ettik,  ama o sırada keratalar diğer dişiyi yaralamış.  kafası biraz kanamış.  Biraz gözlemledim, erkeğin birini aldım kafesten ayrı bir yere koydum. 

her iki yaralı dişiye terramycin  krem sürdüm.   ikinci dişinin gözleri kısılmış, mikroplu gibi. yaradan mikrop kaptı sanırım.  gözlerine ve yarasına terramycin krem sürdüm. Yarına iyileşir epey umarım.

Erkeği koyduğum kutuyu kafesin üstüne koydum.  Erkek maşallah bir ötüyor,  altta kafestekiler kaçışacak yer arıyor, acayip korkuyorlar.  Nasıl erkek bıldırcınmış böyle, acayip korkutmuş hayvancağızları.   

bir tane kendim küçük bir kafes yapıyorum.  2 dişi 1 erkek olacak şekilde 2 kafese ayırsam mı diyorum.  Ama bu erkeğin kutudan ötmesiyle alttaki kafestekileri  korkutması düşündürdü doğrusu.  sanırım bu ikinci erkeği keseceğim gibi duruyor.  Ama bir yandan da güzel ötüyor kerata :)

Bıldırcınlar yeni yetmeydi evet Fatih bey. Ben de seçtim şunlar olsun diye. Yem hakkında bir bilgim yok, adam kaliteli bu yemi vermezsen büyümezler yumurta alamazsın dedi.  bu bahaneyle de 4 liraya yemi kakaladı bize.     (6 bıldırcını da 40 liraya aldım bu arada)

bu yemi daha anca yarıladım gibi.  Yem alacağım ama ne alsam bilmiyorum,  bu hazır yemleri pek kullanmak istemiyorum açıkcası.  protein mineral vs. vs. değerler güzel ama ne kadar doğal tartışılır. Bu hazır yemleri kullanınca, yumurtaların bakkal yumurtasından bir farkı kalmayacakmış gibi geliyor.  (Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?)
İnternette bir iki ilan buldum,  ilan sahibi kendi çiftliğindeki bıldırcınları için doğal ürünlerden karışım yapmış. 10 kilosu 20 lira diyor + 5 lira da kargo.  kilosu 2,5 liraya gelecek yani.  Yakınımda düzgün birşey bulamazsam bir bu yemden alıp deneyeceğim. 

Mesajı Paylaş

Bu arada bir avuç buğday vardı, onu ısladım çimlendirdim bir kapta.  iki parmak boyundalar.  4-5 parmak olunca önlerine atacağım, yesinler diye.  bir video izledim, yurtdışında bu şekilde bıldırcınları besliyorlardı.

bunu araştırırken de buğday çiminin çok faydalı olduğunu okudum. buğdayı çimlendirip, 4-5 parmak boy olunca  biçip suyunu çıkartıp içiyorlarmış.  Birçok şeye faydalıymış, ne kadar doğru bilmiyorum. Ama internette epey bilgi var bununla ilgili.  Mesajı Paylaş

bıldırcınlarınız sağlıklı görünüyor.....ancak... çok fazla marul ve yeşillik hayvanları ishal yapar bunu söylemeleyim.  bıldırcın bir yaban hayvanı olduğundan kar yağmur ve soğuk bıldırcını çok etkilemez fakat hayvanınızı rüzgardan ve cereyandan korumanız gerekiyor bir diğer püf nokta eğer aldığınız hazır yem etlik piliçlerde kullanılan büyütme yemiyse hayvanlarınız kısa sürede yağlanacak ve yumurtlamaya ara verecektir daha çok pelet halde satılan yumurta yemlerinden alırsanız daha çok faydasını görürsünüz hayvanın her ihtiyacı o pelet yemin içinde mevcuttur.yumurta yeminin içinde bulunan mermer tozu sayesinde hayvan kalsiyum ihtiyacını karşılar taşa toprağa gereksinim duymaz fakat kum hayvanın kanat ve tüy sağlığı için gereklidir insanlar suyla kanatlılar toprakla duş alır bunu unutmayın...sularının içinede 1 litreye iki yemek kaşığı kadar elma sirkesi koyarsanız tüylerinini daha parlak olduğunu görecekseniz ve hayvanların bağırsak folarasını düzenleyip yediği yemi kolay sindirebildiklerini göreceksiniz...ben doğal yumurta yemek istiyorum diyosanız mısır arpa buğday darı gibi küçük taneli tahıllar verebilirsiniz bu defa yemin içinde biraz midye veya istiride kabuğu öğütüp koyarak kalsiyum ihtiyaçlarını sizin sağlamanız gerekiyor..kış aylarında yem rasyonunda mısır ağırlıklı yaz aylarında buğday yoğunluklu olsun ...kolay gelsin Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Yem karışımı diye satılan yemlerde Genelde %40 buğday %40 arpa %20 de mısır kırması mevcut genellikle salma tavukculukta kullanılıyor kendiniz karıstırarak maliyeti düşürebilirsiniz bıldırcın için içerisine birazda sıva kumu karıstırırsanız doğal bir yem olur büyük çaplı düşünüyorsanız bir tane yem kırma makinesi tavsıye ederim.

Doğal yumurta :) Mesajı Paylaş
White brahma
Susex
Köy Tavuğu
Bıldırcın
Keklik

Yeşilliği bir gün veriyorum bir gün vermiyorum.

Yem konusunda da dediklerinizi dikkate alacağım. 

Şuan için yem kırma makinası çok uzak bir ihtimal.  şimdilik elimdekilerle bu işi tecrübe edeyim de bakarsınız bu işi büyütürüz, o zaman ihtiyaç olur tabiki :) Mesajı Paylaş

Bu arada bugün 2 yumurta aldım, biri geçenkinden biraz daha büyük. Diğeri ise 2 katı vardır :) yem yeşillik ve un kurdu işe yarıyor anlaşılan :)

Ama un kurdum bitmek üzere. bitince protein ihtiyacı için başka şeylere yönelmek zorunda kalacam. :( Mesajı Paylaş

Merhaba ben yeni uye oldum benim de bıldırcın ile ilgili sorularım olacak kulucka neminde hiç bir site nin dedigi birbirini tutmuyor bazilari 50-60 bazilari 60-65 diyor kuluckada bıldırcın gelisim nemi ne olmalıdır yardımcı olabilir misiniz Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Merhaba ben yeni uye oldum benim de bıldırcın ile ilgili sorularım olacak kulucka neminde hiç bir site nin dedigi birbirini tutmuyor bazilari 50-60 bazilari 60-65 diyor kuluckada bıldırcın gelisim nemi ne olmalıdır yardımcı olabilir misiniz

Gelişim de 50-55 idealdir. Çıkım da 65-70 uygundur. Kişiye göre değişiklik gösterebiliyor ama. Bu nem oranlarını farklı şekilde sabitleyip yüksek verim alanlar oluyor. Mesajı Paylaş

Yardiminiz icin tesekkur ederim peki bir sorum daha olacak  benim digital termistatim 37.0 da devreye giriyor 37.5 de kesiyor ama aicaklik 37.8 e kadar cikiyor ve geri devreye 37.0 da giriyor ama 36.8 e kadar duatukten sonra yukseliyor yani sonuç olarak 36.9 ile 37.8 arasi oluyor bu sekilde çıkim alabilir miyim Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Yeşilliği bir gün veriyorum bir gün vermiyorum.

Yem konusunda da dediklerinizi dikkate alacağım. 

Şuan için yem kırma makinası çok uzak bir ihtimal.  şimdilik elimdekilerle bu işi tecrübe edeyim de bakarsınız bu işi büyütürüz, o zaman ihtiyaç olur tabiki :)


İnşallah bu işin üretiminide yaparsınız cok zevkli bir hobi gerçekten Mesajı Paylaş
White brahma
Susex
Köy Tavuğu
Bıldırcın
Keklik


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter