21 Eylül 2021, 20:05:17

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Chamois Friesen Fowl

Başlatan Batuhan Şentürk, 10 Şubat 2014, 00:56:19

« önceki - sonraki »
Hollanda'nın en eski ırklarından biridir ve Avrupa'nın temel üretken çiftlik türlerindendir. Çok sayıda küçük beyaz yumurta yumurtlayan, yırtıcılara karşı tetikte, aktif şekilde yayılan, düşük yem tüketimi olan bir türdür. Erken olgunlaşır ve ara sıra gurk olur, bu da oldukça kararlı yumurta üretimine sebep olur.
Görünüm ve Mizaç

Friesen'lar küçük bir kuştur, küçük bantam horozları 650 gr ağırlığındadır (dişiler 550 gr). Büyük boy versiyonu 1,6 kg gelir ve bu çoğunlukla bantam boyuyla karıştırılmasına sebep olur. Anayurdunda ve Almanya'da ırk bir kaç dikkate çekici renkte bulunur. Diğer yerlerde çoğunlukla çok çekici Chamois pencilled renginde bulunur, dişiler parlak pastel altın rengi üzerine beyaz çizgilidir, horozlar parlak buff altın rengindedir, kuyrukları beyazdır. Friesen her zaman aktif ve dikkattedir, geniş alanda gezinmeye  çıktığında mutludur. Kapalı bir alanda bakmak istiyorsanız, uçup kaçmamaları için üstlerinin telle çevrili olması lazımdır. Diğer hafif Avrupa ırkları gibi güçlü kanatlara sahiptir ve bunları nasıl kullanacağını iyi bilir.Bu ırk fırsat verilirse ağaçlara tüneyerek gecelemeye müsaittir - bu komşunuz tarafından yatak odası penceresinin önündeki ağaçta öten bir horoz tarafından uyandırılması ile sonuçlanacağından hoş karşılanmayabilir.
Akılda kalması gereken noktalar
Bu sarılası bir ev hayvanı isteyen kişilere göre bir ırk değildir. Uysal, dost canlısı tavuk beklentisi içinde olan çocuklar hayal kırıklığına uğrar. Bunun dışında dinç, dayanıklı ve çok eski bir ırktır.


Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,324 
  • Süs Tavukları
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter