Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

ÇORLU’DA ANGUS KOKUSU İSYANI

Başlatan mire, 19 Aralık 2011, 20:50:45

« önceki - sonraki »
Çorlu'da tam anlamı ile bir angus çifliğinde yayılan kokuya karşı bir isyan başlamış durumda.


Binlerce hayvanın bulunduğu çiftlikte akşamları ve rüzgârlı havalarda yayılan koku tüm kenti sarıyor. Çeşitli forum sitelerinde duruma tepkilerini ortaya koyan Çorlulu'lar, Milletvekillerinin, Çevre İl Müdürlüğü Kaymakamlığın çalışma yapması gerektiğini belirtiyor.

Koku nedeniyle sabahları cam ve kapılarını açamadıklarını belirten yurttaşlar yetkililerden konu ile ilgili olarak bir çalışma yapmasını istiyor.

Çorlu halkı " Havalar şimdi soğuk olmasına rağmen bu kadar etkili bir haldeki ne kapı ne de camlarımızı açıp evlerimizi havalandıra biliyoruz. Yaz ayında biz ne yapacağız bilmiyoruz şimdiden bunu düşünmeye başladık" şeklinde şeklinde tepkilerini dile getiriyor.

Bir çok bölge kokunun etkisi altında

Angusun yaydığı ağır koku Çorlu'nun yanı sıra Marmara Ereğilisi, Şahpaz köyü, Seymen köyü, Önerler köyünde de etkili oluyor. Koku nedeniyle burada yaşayan vatandaşlar duruma tepki göstererek  "Bu kadar da olmaz bunun buraya yapılmasına kim izin verdi bilmiyoruz ama bizler çok mağduruz koku nedeniyle nefes alamaz hale geldik. Bununla birlikte de miğde bulantısı şikâyetleri artmış durumda. Umarız ki Kaymakamlık, Valilik gerekli bir çalışma yaparlar"dedi.

Çiftlikte binlerce hayvan var

Çorluların isyanının sebebi bölgede kurulu bulunan Ürdünlü Hijazi&Ghosen Group'a ait hayvan çiftliği...Şirketin Türkiye temsilciliğini Angus Hayvancılık yapıyor. Çorlu'daki çiftlikte 21 bin Angus sığırı bulunuyor.
Angus çiftliği kısa bir süre önce Çorlu'nun yanı başına Şahbaz Köyü'ne taşınmış. Çiftlik daha önce Ulaş beldesindeydi. Çiftliğin Şahbaz köyüne taşınması ile birlikte son bir aydır Çorlu'da şehrin içinde, Orion AVM ve Emlak Konutları-TOKİ bölgesinde hayvan kokusundan durulamadığı ifade ediliyor.

Et ihalelerinde öne çıktı

Türkiye Hijazi ismi ile geçtiğimiz yıl baş gösteren et krizi ile tanıştı. Firma, Et Balık Kurumu'nun yaptığı hemen-hemen tüm ihalelerde boy gösterdi ve kârlı çıkan taraf oldu. Rotahaber'in elde ettiği bilgilere göre Hijazi Et- Balık'ın geçtiğimiz yıl yaptığı 5 ihalerden 4'ünü kazandı. Hijazi 66 bin ton canlı hayvan ithalatı için 261 milyon 327 bin 500 dolar teklif verdi. Ürdünlü Hijazi dünya hayvancılık tekellerinin başında yer alıyor.

Ürdün merkezli olarak faaliyet gösteren Grubun, Türkiye, Çin, Brezilya, Uruguay ve Avustralya'da şirketleri var. Hijazi sahip olduğu gemi filosu ile dünyanın her yerine canlı hayvan taşıyor. Grubun elinde çeşitli ülkelerde kurulu çiftliklerde bulunan milyonlarca hayvan bulunuyor. 15-20 kadar "yüzer çiflik" olarak tabir edilen gemileri olan ve lojistik altyapısı çok güçlü olan grubun düşük fiyat politikası ihalelerde öne çıkmasına yol açıyor.

Türkiye'de 10 çiftliği bulunuyor

Hijazi Group'un Türkiye'de kurulu bir şirketi var. Angos Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret şirketi. Ankara merkezli şirketin 25 milyon TL'lik sermayesinin tamamına yakını Tareq Issam Khaleel Hijazi'ye ait. Angos Hayvancılık'ın Türkiye'de 10 çifliği bulunuyor.

Bunlardan Marmara Ereğlisi Yakuplu köyündeki çifliğin kapasitesi 35 bin büyükbaş, 140 bin de küçükbaş hayvan. Yine Tekirdağ'a bağlı Ulaş beldesindeki çifliğin kapasitesi ise 16 bin büyükbaş 75 bin de küçükbaş. Şirketin kiraladığı çiftlikler ise Balıkesir, Antep, Mersin, İzmir ve Sakarya'da bulunuyor. Bu çiftliklerin toplam kapasitesi ise 100 bin büyükbaş 350 bin küçükbaş. Angos Hayvancılık'ın Türkiye'deki işlerini ve çiftliklerin yönetimini Elazığlı Nurettin ve Fırat Yıldırım kardeşler yürütüyor. Hijazi'nin Türkiye'ye hayvan sevkitayatını ise 12 gemi yapıyor. ROTAHABER

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,028 
  • Genel
  • 1 Yanıtlar


Her nimetin bir de külfeti oluyor. Demekki Angus un külfeti kokusuymuş. Allah o bölgedekilerin yardımcısı olsun.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.