Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Elma sirkesi

Başlatan ismetb, 21 Şubat 2012, 15:40:36

« önceki - sonraki »
Sevgili arkadaşlar, hazır konu açılmışken bende boş zamanımda elma sirkesinin kanatlılarda kullanılmasıyla ilgili makalelere göz attım. Sizlerle özetini paylaşmak istedim.
Sirke M.Ö. 10000 yıllarından beri, sağlık, güzelleşme, temizlik ajanı olarak kullanılıyor. M.Ö. 5000 li yıllarda Babilliler ilk defa sirke (vinegar) kelimesini kullanmışlar ve meyveleri fermente ederek elde etmişler. Romalılar savaş sırasında sularını dezenfekte etmek amacıyla kullanmış. Hipokrat hastalarını tedavi etmek özellikle yaraların temizliğinde iyileştirici özelliğinden faydalanmış. Ayrıca, böcek ve yılan sokmalarında da kullanılırmış.
Elma sirkesi, elmanın kabuğunda bulunan bir mayanın fermente olmasıyla doğal yolla oluşuyor. Önce alkol daha sonra havayla temas edince fermente olarak bu alkol asetik asite dönüşüyor ve bildiğimiz sirke meydana geliyor.
İçerisinde birçok mineral, vitamin ve enzimler mevcut.  Potasyum, kalsiyum, magnezyum, sülfür, fosfor, demir ve diğer eser elementler..Ayrıca beta karoten( A vitamini kaynağı), vitamin C, E, B1, B2, and B6. malik asit, tartarik asit, propionik asit, asetik asit and pektin (fiber) içeriyor. Oluşturduğu asit ortam, hem bakterilerin hem de mantarların üremesine engel oluyor. İçindeki malik asit, kalsiyumun daha kolay emilmesinde rolu var. Pektin ise zararlı maddeleri bağlamak suretiyle dışkıyla atılmasını sağlıyor. Ayrıca kolesterolüde düşürücü etkisi var. Ayrıca içindeki enzimler sayesinde hayvanların yedikleri daha kolay sindirilebiliyor. Bağırsak florasında zararlı mikropların üremesini engelliyerek faydalı mikropların görevlerini yapmalarını da sağlıyor.
Ancak şunu da unutmamak gerekir. Elma sirkesi ilaç değil, koruyucudur. Yani hastalıklardan koruma amaçlı kullanılır.
Doz olarak da 1lt suya 1 tatlı kaşığı verilir.
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 8,842 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 5 Yanıtlar
süpersiniz   hocam
  ben  bu   yazılan içinde olan vitaminlere dünya para  harcıyorum  demek   elma sirkesi ile   çözeriz civcivlere   nasıl verilir acaba Mesajı Paylaş

Ahmetcim, sirkeyi koruyucu veriyoruz..hergün değil haftada bir bilemedin 15 günde bir defa...İçindeki vitamin oranlarının ne olduğunu bilemiyorum. Hiçbir yerde vitamin yerine de kullanılabilir diye birşey okumadım. O nedenle dışardan yine vitamin mineral neyse yapmak gerekir diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Mesajı Paylaş

Sirke Oldukca faydalı, Bütün kafes kuşlarımda ve kümes hayvanlarıma veririm. Mesajı Paylaş

ELMA SİRKESİNDE ASETİK ASİT VARDIR.ASETİK ASİT KÜF ÖNLEYİCİ VE KISMEN ANTİBAKTERİYEL ETKİSİ Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap HER ZAMAN BULUNABİLECEK BİR ÜRÜNDÜR KULLANILABİLİR.
LACTİC ASİT;BAĞIRSAKLARA KADAR ULAŞABİLİR VE SALMONELLA VE E.COLİ KARŞI ETKİLİDİR.AYNI ZAMANDA BAĞIRSAKLARDAKİ LACTOBACİLLERİ AKTİVE EDER.
FORMİK ASİT;SALMONELLA VE E.COLİ YE ETKİSİ İYİDİR AMA BAĞIRSAKLARA KADAR ULAŞMASI ZAYIFTIR.
ASETİK ASİT;KÜF ÖNLEYİCİ VE AZDA OLSA SALMONELLA VE E.COLİ ETKİLİ
BAKIR SÜLFAT;MANTARLARA ETKİLİDİR.
BU 4  ÜNÜ İÇEREN NUTRİ SURE DW1 ADLI BİR ÜRÜNÜMÜZ VAR,BEN BUNU TAVSİYE EDERİM...
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.