Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

GIDALARA “AROMA AYARI” RESMİ GAZETE’DE

Başlatan mire, 31 Aralık 2011, 22:04:27

« önceki - sonraki »
GIDALARA "AROMA AYARI" RESMİ GAZETE'DE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, 10 Türk Gıda Kodeksi yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak,yürürlüğe girdi.

Buna göre gıdalarda sadece tüketicinin sağlığı açısından herhangi bir güvenlik riski doğurmayan ve tüketiciyi yanıltmayan aroma vericiler veya aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılacak. Yeni yönetmelikle gıdalarda kullanılan aroma vericileri, aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri, bunların üretimlerinde kullanılan kaynak materyallerle kullanım koşulları ve etiketleme kuralları belirlendi.Yönetmeliklerde yer alan bazı kurallar şöyle:
Gıdalarda sadece mevcut bilimsel kanıtlar temelinde tüketicinin sağlığı açısından herhangi bir güvenlik riski doğurmayan ve kullanımları tüketiciyi yanıltmayan aroma vericiler veya aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılacak.

Aroma vericiler, gıdalarda kullanılmasına izin verilen gıda katkı maddelerini veya depolama, standardizasyon,seyreltme veya çözünme ve  stabilizasyon gibi teknolojik amaçlar doğrultusunda ilave edilmiş bileşenleri içerebilecek.

Üretim ve depolama

Son tüketiciye sunulmayacak aroma vericilerin etiketinde, yer alan bilgiler kolayca görülebilir, açıkça okunabilir ve silinmez bir şekilde yer alacak, alıcının kolayca anlayabileceği bir dilde olacak.

Gıdanın nitelikleri, doğası, kimliği, bileşimi, dayanıklılığı, menşe ülkesi, imalat metodu yanıltıcı olamayacak.
URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,288 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.