25 Ocak 2022, 13:51:46

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Hastalık Yumurtluyorlar

Başlatan M.Münir TOPRAK, 04 Kasım 2014, 01:14:02

« önceki - sonraki »
Tavuklar hastalıklı yumurta yumurtluyor.
Sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, ülkemizdeki gıda gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Normal koşullarda her tavuğun günde 2 yumurta verebileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Dizdar, "Piliçler 23 saat ışığa maruz bırakılıyor. GDO'lu yemlerle beslenip, kısa sürede satışa hazır hale geliyor. Bunun üzerine birde 40'a 40 santimetrelik kafeslere 3 tane pilici sığıştırıyorlar. Buda ciddi anlamda bir stresi anlamına gelir" dedi. Bu durumun da piliçlerde fazla kortizon salgılanmasına neden olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr.Dizdar, "Fazla kortizon salgılayan tavuklar kortizonlu yumurta yumurtlarlar ve dolayısıyla bu da bizim bolca kortizon alarakşeker, kalp, böbrek gibi hastalıklara davetiye çıkardığımızı gösterir" dedi.


Doğal yumurta böyle olmaz


Yrd. Doç. Dr. Dizdar, klorun besinler için kullanılmasının kimse tarafından sorgulamadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Yumurtanın kabuğu geçirgendir. Klor rahatlıkla yumurtanın içine geçer. Zaten yumurtanın bembeyaz olması bunu gösteriyor. Ayrıca yumurtalar klorlandığı için asla kokmuyor. Endüstriyel yumurtalar, zor kırılır. Oysaki doğal yumurtalar böyle değildir" dedi.

Pilicin yemiyle oynayarak yumurtanın içeriğinin değiştirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Dr. Dizdar şunlara dikkat çekti: "Omega-3, selenyum katkılı ve çinko takviyeli gibi yumurtalar yeni bir ürün piyasası oluşturdu. A vitamini zengini yumurtaların üretilmesi de mümkündür; ancak bu durum hayvanın fizyolojisini değiştirir."


Kısa sürede çok üretim


Yumurtayı olabildiğince kısa sürede alıp, işletmelerin karlarını en yükseğe çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Doç. Dr. Yavuz Dizdar sözlerine şöyle sonlandırdı: "Raf ömrünü uzatmak amacıyla yumurtaları yıkıyorlar. Bu da soğuk ortamlarda yumurtanın ömrünü 3 aya kadar uzatıyor."
Mesajı Paylaş


www Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,473 
  • Genel
  • 3 Yanıt
04 Kasım 2014, 01:35:18 #1 Son düzenlenme: 04 Kasım 2014, 01:38:47 TuNCaY KeKeÇ
Paylaşım için Teşekkürler Münir bey. Hileli yumurta piyasada çok aslında tarım ve hayvancılık bakanlığının bu işe el atması lazım insanların sağlığını tehdit eden bu yumurtalar bakkallarda marketlerde birde köy yumurtası çift sarılı yumurta diye satılıyor .Bana kalırsa bu yumurtaları yiyeceğinize imkanınız varsa 2-3 tavuk besleyin evin artığını yer size doğal yumurta verir o imkanınız da yoksa köylerden tespit ettiğiniz guvenilir yerlerden 3-5 kuruşa bakmadan doğal yumurta alın o hileli yumurtaları yememek yemekten iyidir en azından sağlığınız bozulmaz... Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Günün Adamı Olmaya Çalışma, Hakikatın Adamı Olmaya Çalış. Çünkü Gün Değişir, Hakikat Değişmez...[/b][/i][/color](Hz.Mevlânâ)

Guzel bir paylasim olmus Munir abi... Mesajı Paylaş
0536 772 10 13

Aydınlatıcı bir paylaşım teşekkürler Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter