Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Horoz beğenmeyen tavuklar ve çiftleşmede uyum

Başlatan AHMET BULUT, 22 Şubat 2012, 11:46:50

« önceki - sonraki »
Tavuk horozu kovuyor, çiftleşmesine izin vermiyor, yanına yaklaştırmıyor, niçin, neden? Ayrıca horoz tavukla nasıl çiftleşir, dölleme pozisyonu nasıl olur? .. gibi meseleler bu yazımın konusunu oluşturuyor.

Tavuğun horozu beğenmemesi sorunu sandığımızdan çok daha fazla yaygındır. Ama biz anlamıyoruz. Ancak güçlü tavuklar horozlara haddini bildirdiği zaman sanıyoruz ki sadece o tavuklar horozlarda seçicilik yapıyor. Gerçek öyle değil. Horoz beğenmemek tavuklar arasında çok yaygın bir şeydir. Tüm sebepleri bizim veya bilim adamlarının açıklığa kavuşturabilmesi çok kesin olmasa da aşağıdaki bilgiler yeterlidir.

Horoz zorla çiftleşiyorsa, tecavüzcü ise bu nasıl anlaşılır?Eğer tavuğun sırtında horoz yüzünden yaralar oluşuyorsa anlayın ki o tavuk o horozu kabul etmiyor. Yaralar bu yüzden oluşur. Esas alamet, bir iki satır aşağıda yazdığım "tavuğun pozisyon almaması" olayıdır.

Çiftleşmede tavuğun horoza izin vermesi, horoz yaklaştığı zaman aldığı pozisyondan anlaşılır.

Üsttekiler yabani orman tavuğu çifti, alttaki koyu kahverengi olanlar Rhode Island Red çifti

Tavuğun horozu kabul ettiği nasıl anlaşılır?Bu durumda horoz tavuğun sırtına veya beline ayaklarıyla basmaz, tırnakları tavuğu yaralamaz. Çünkü horozu kabullenen tavuk uygun pozisyonu alır:
Horoz çiftleşmek için yaklaştığında tavuk çömelir ve kanatlarındaki omuzlara benzeyen kısımları yukarı kaldırır, boynunu kısar. Böylece horoz tavuğun kanatlarının gövdeye birleştiği yerden ayakları ile tutunur veya tutunmaz ama ayaklarının yeri orasıdır. Sonuçta tavukta yara olmaz. Yandaki iki resimde horozun ayaklarının yerine dikkat edin. Bunlar uyumlu çiftlerdir.
Ayaklarını bastığı yer bizim yapımıza benzetirsek, iki omuz kısımlarıdır. Yani horozun ayakları tavuğun kanatlarının gövdeye bitiştiği yerlere basar. Bazı horozlar kanat kemiklerini ayakları ile sıkıca kavrarlar.
Horozun ağırlığı bele değil, kursak bölgesine yönelir; tavuğun arka tarafı serbest kalır. Kuyruk yukarı doğru açılır. Bu sayede de döl aktarımı kolay olur.

Horoz yaklaştığında izin verme – teslim olma pozisyonu almayan bir tavuk, horoz üstüne zorla çıkabilse bile horozu kabul etmiyor demektir. Bu durumda horozun ayakları gereken yerlere tutunamadığı için tavuğun sırtının belirli bir kısmı tırnaklar yüzünden yaralanır.

Tecavüzcü horozlar her tavuğa döl aktaramaz.Eğer tavuk fazla direniyorsa ve çiftleşme esnasında kuyruğu aşağı doğru ise horoz tavuğu dölleyemez. Böylece, horoz tavukla çiftleştiği halde o yumurtalardan civciv çıkmaz. Bu aşağı eğik kuyruk aslında nadir olur. Genelde horoz daha küçük ve hafif ise olur. Yoksa normalde tavuğun kuyruğunun yukarı doğru açılması horozun ağırlığı ile ve enseye asılmasıyla otomatikman gerçekleşir. Eğer böyle olursa o tavuğun yumurtaları döllü olur.

Yumurtaların döllenmesinin garantili yoluÖzellikle yukardaki son meseleden dolayı ve tabii kuluçkadan civciv çıkarmak için döllü yumurtaya ihtiyacınız varsa birbirlerine her açıdan uygun tavuk ve horoz cinslerini beslemeniz gerekiyor. cüce süs horozu ve orpington tavuğuCüce horozlar normal büyük tavukları kolay kolay dölleyemeyeceği gibi, ağır etlik cinslerden iri yapılı horozlar küçük yapılı yumurta tavuklarını ağırlığı ile ezip sakat bırakabilir, öldürebilir. Ve horoz genellikle tavuğa değil yere döl bırakmış olur.

Muhtemel bir soru:
Tavuk dişilik hissi taşımadığı için horozu kabul etmiyor olabilir mi?

Bilmiyorum ama olabilir. Eski bir yazımda civcivlerde cinsiyet oluşumunun insanlardakinden çok farklı gerçekleştiğini yazmıştım. Yani normalde tavuk olması gereken bir civciv horoz olabiliyor, bu sık gerçekleşen doğal bir olaydır. İlk oluşum sırasında belki bazı dengeler tam yerine oturmamış ve o "tavuk olması gereken" civciv horoz olacakken yine de tavuk olarak kalmışsa, belki bu sebep yüzünden dişi olduğu halde kendisini dişi hissetmiyor olabilir. Dolayısıyla hiçbir horozu kabul etmez yanına yaklaştırmaz. Bu benim tahminim. Bilim bu meseleyi çözmüş müdür, henüz bir bilgim yok. Eğer horoz ve tavuk aynı cinstense, üstelik horozun hiçbir kusuru yoksa ve tavuk yine de onu kabul etmiyorsa tahminimde haklı olabilirim.Mesajı Paylaş


  • Gösterim 12,933 
  • Tavuk
  • 5 YanıtlarDeğerli bilgiler için teşekkür ederiz. Bende bazı noktaları atlamışım öğrendiğim iyi oldu. Ellerine sağlık.
Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

  Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Mesajı Paylaş
Tepebaşı/ESKİŞEHİR
0 544 521 15 93
burakyi@hotmail.com

Teşekkürler.Güzel bilgiler. Mesajı Paylaş
Deve yavaş gider, ama hep gider!

 İlk resimdeki horoz komedi  ;D ;D ;D Mesajı Paylaş
77 Yalova

Eline sağlık kardeşim güzel bilgiler. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.