Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

ilk aşı

Başlatan Hasan Diril, 13 Ocak 2012, 23:55:01

« önceki - sonraki »
acaba civcivler kaç günlükken ilk aşılarını olurlar ve bu aşı ne aşıdıdır?Bilen varsa cevaplarsa sevinirim Mesajı Paylaş


  • Gösterim 10,516 
  • Tavuk
  • 7 Yanıtlar
Hasan bey ilk bir haftalıkken gumboro aşısı yapılır fakat bu pek görülmedigi için ben "new castle" yalancı vebayı mutlaka yaparım....bir tableti suda eritip 1 litrelik sprey şişesine koyar civcivlerin üzerine püskürtürüm.............1000 dozluk oldugundan aynı zamanda tüm kümesimdeki hayvanlarada bu zamanda veririm Mesajı PaylaşBen de genelde ayda bir canlı aşı yaptığım için aşı yaparken o esnada bulunan civcivlere de aşı yaparım. Bu bazen bir haftalık olurlar bazen 10 günlük.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Merhaba,

Bu aşı olayı nasıl oluyor. Civcivde, tavukta hangi zamanlarda ne kadar aralıklarda, hangi aşılar yapılıyor, hayvana nasıl uygulanıyor ve nasıl yapılıyor?Mesajı Paylaş
İki tip aşı en çok bilinen ve kullanılandır.
1- Canlı aşı. (Etkisi 1 ay kadar sürer) Ayda bir veya 2 ayda bir yapılmalıdır. (Püskürtme ve içme sularına verilerek uygulanır.)

2- İnaktive (Ölü Aşı) Bu enjeksiyon ile yapılır. 6 Ayda bir uygulanır etkisi de uzun sürer. Hayvanlarımızın hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerini güçlendirirler. Aşısız hayvan tanımadığı bilmediği mikroba karşı koyamaz ve çabuk toplu ölümler görülebilir. Aşılar hayvanlarımızn bu mikropları tanımalarını ve hastalık geldiğinde karşı koyabilmelerini sağlar.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

İlyas bey bunlar hangi aşılardır? Mesajı Paylaş
Her ikisinde de ben karma aşı uyguluyorum. Ama çeşitleri var tabi. Gumbaro , Newcastle, ve benzerleri mevcut. Karma aşı da tek operasyon ile bir çok hastalığa karşı önlem almış oluyoruz.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Bence canlı aşı yaparken komşularınızdan tavuk besleyenler var ise onları da aşılı sudan içirerek aşılayınız. Hastalık yakın mesafeden daha çabuk gelir. Bu bir tedbirdir. Faydası olur kanaatindeyim.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.