Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Kaç tavuğa kaç horoz?

Başlatan AHMET BULUT, 19 Şubat 2012, 16:44:56

« önceki - sonraki »
burda  alıntı  bir yazı  paylaşıyorum  bunu  doğrulu    oranlar  bana  tuhaf geldi   yorumlarınızı alayım    hem bu yazı için hem  kendi  düşünceleriniziÇok yerde görüyorum, az sayıda tavukların yanında en az iki horoz var. Bu yanlış bir şey. Tavuklar fazlaca hırpalanıyor, sakatlanıyor, iç organlarında ezilmeler oluyor. Tavuk – horoz oranlarını kabaca şöyle hesaplayalım:

Devamlı yumurtlayan tavukların yumurtalarının döllü olabilmesi için en fazla 12 – 13 tavuk için sadece bir horoz. 12  – 25 tavuk için 2 horoz.. 35'e kadar sayıya 3 horoz. Böyle hesaplanabilir. 1 – 4 kadar az sayıda tavuklara haftanın iki günü bir horoz yeter. Tavukların döllü yumurta için daha fazlasına ihtiyacı yok.

Sadece bir defa çiftleşmede ortalama 8 gün kadar yumurtalar döllü olur. Bunu da hesaba katın. Horoz spermleri yanlış hatırlamıyorsam 15 günden fazla hayatta kalamıyor. Çiftleşme anından itibaren yeni aktarılan spermlerin tavuk içinde yola devam ederek yumurtaları dölleyeceği yere varmaları 4  – 7 gün gibi bir zaman alır. Bu zaman tavuğun yaşına ve hareketliliğine bağlıdır. Tavuk ne kadar genç ve hareketli ise varmaları o kadar erken olur.

Döllü yumurtaların kimyası değişiktir. Yemeniz açısından sağlığa daha faydalıdır. Lezzeti de daha iyidir. Dölsüz yumurtalarda hayat olmadığı gibi besleyiciliği de lezzeti de eksiktir. Yani tavuklarınızla birlikte horoz da beslemeniz çok iyidir.

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurarak yumurtaların döllü olabilmesi için tavuklarınızın ne sıklıkta horoza ihtiyacı olduğunu ya da kaç tavuğa kaç horoz düştüğünü saptayabilirsiniz.

Aşırı çiftleşmeye maruz kalan tavuklarda gurk olamama sorunu baş gösterebiliyor. Hiç horoz görmeyen tavuklar gurk olur mu, olur (tek sorun kendi yumurtaları dölsüzdür). Eğer horozla çiftleşiyorsa spermle birlikte tavuğa geçen hormonların gurk olma veya olmama yönünde etkisi var. Fazlası gurk olmayı engelleyebilir. Azı gurk hormonunun uyanmasına ve dolayısıyla gurk olmaya sebep olabilir.

Yumurtlamaya ara vermiş ve hemen her gün horozla çiftleşen tavuğunuz, yeni bir yumurtlama dönemine girer girmez ilk yumurtladığı günden itibaren horozu ondan uzaklaştırın. On – onbeş gün içinde gurk olabilir. Olmuyorsa ya cinsi uygun değil ya da diğer faktörler elverişli değil.

Bakın horozu uzaklaştırma olayında ne oluyor: Çiftleşmelerde horozdan tavuğa spermlerle birlikte geçen hormonlar tavuğun bünyesinde birtakım etkiler oluşturur. Ama horoz uzaklaştırınca o etkiler de kesilmiş oluyor. Bu ani değişikliğin gurk olma hormonunun uyanmasına etkisi olabilir. Denemekte yarar var.

Bu konularda soru sormamanızı, sitemdeki yüzden fazla sayfaları dolaşmanızı rica ediyorum. Her konuyu ayrıntılarıyla açıkladım. Bu sayfadaki bilgilerin ayrıntıları eski yazılarımda mevcut.

kaç tavuğa kaç horoz düşer..

Mesajı Paylaş


  • Gösterim 17,723 
  • Tavuk
  • 6 Yanıtlar
       Paylaşımınız için çok saolun tavuk besleyenler bunun farkındadır yeni başlayanlar için de çok güzel bir paylaşım oldu Mesajı Paylaş

Ahmet kardeşim paylaşımın için teşekkürler. Evet çok horoz demek çok döllü yumurta demek değildir. Benim sürümde 9 a 1 dir ve yıllardır bunu uyguluyorum yanılmıyorsam Denizli tarım il müdürlüğüde aynısını uyguluyor.  Fakat bu sayı çok yaşlı horozlar için geçerli değil. Tavuğun gurk olma durumu pek horoz ile alakasının olmadığını düşünüyorum bu benim fikrim. Gurkluk tavuğun ırkı ile ilgili olması lazım. Mesajı Paylaş

abi benim bu zamana kadar iyi kötü 18 tavuğum vardı ve içlerinde birisi 24 aylık birisi 15 aylık üçüde 12 aylık olmak üzere 5 horozum var. tavuklarda hallerinden gayet memnunlar:D Mesajı Paylaş
05074465640

Yazı nereden alınmadır bilmiyorum ama TAE de 1/9 oranını uyguluyor diye biliyorum. Çiftleşmeden 9 gün sonraya kadar yumurtaların döllü olduğunu, buna rağmen İstenmeyen bir horozla çiftleşme durumunda 14 gün onun yumurtasına güvenilmeyeceğini biliyorum.

Başbaşa besleniyorsa 1/1 de olsa sorun olmayacağını biliyorum (Brahma, zibrit ve aracunaslarım 1/1 yaşıyorlar ve gayet mutlu görünüyorlar) ama grup olarak besleniyorsa horozların çokluğu problem oluyor. 7 tavuğumun yanına 9 horoz bırakmıştım tavukların sırtında tüy kalmamıştı. Herhangi bir horoz herhangi bir tavuğun üstüne çıktığında tüm horozlar oraya koşuşturuyor ve müdahale ediyordu. Bir keresinde tavuğun üstüne çıkan horozun üstüne başka bir horozun çıktığına tanık olduk (Altta kalanın canı çıksın oldu).

Hem kavgaya sebep olmamak hem de boşuna yem tüketmemek için horozlar mideye :):):):):) Mesajı Paylaş

horoza tavuk eşlemsı adlı yaznızdakı bazı şeylere katılmıyorum ahmet bey normalde tavuk horoz eşlemsı 9tavuk1 horoz olarak ıedal olarak benımsenmiştir birçok uretım çiftligindede aynı taktık kullanılmaktadır amma 12 tavuk 2 horoz olan kumeslerde mevcuttur bundada yumurtalardda 2 horozunda etkısı olsun dıye vurdurmalar yapılır bırde çok bınme olayı horozdan horoza farklılık gösterır kımı horoz kumesten gözune kestırdıgı bır tavuka gunde 4-5 kez döl atarken başka bır tavuga 2 gunde bırde döl atabılır  o yuzden boşaverın hangısının naptıgını salın gıtsın napıyolarsa yapsınlar bırde horozun cok bınmesı az bınmesı gurkta etkılı degıldır bunun açıklamasınıda şöyle getırebılırım  ben ve ortak yavru buyuttugum bır arkadaşım saglam gördugumuz hınt horozlarını 1 haftalıgına alıp bızdekı tavuklara eş tutuyoruz 1 tavuk yerı gelıyor 5-6 horozla eşleşiyor b u taktıkle 8-10 tavuktan yumurta alıyoruz ama tavuklar 10bılemedın 12 yumurta sonra gurk oluyor böyle bır durumda bu hayvanaın gurk olmaması lazım :D Mesajı Paylaş
bize heryer GİRESUN

 Yazılanlara aynen katılıyorum 12 tavuğa 1 horoz yeter.Yeter ki horoz tavuk seçmeyen ve sağlıklı olsun. Mesajı Paylaş
77 Yalova


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.