Reklamlar

Kanlı Ishal Ve Tedavisi Hakkında Bilgilendirme

Başlatan Recep KELEŞLER, 30 Haziran 2017, 19:16:25

« önceki - sonraki »
30 Haziran 2017, 19:16:25 Son düzenlenme: 30 Haziran 2017, 19:18:35 Recep KELEŞLER
Kanlı İshal Nedir ?

Son zamanlardır sıkça rastlanan ve önlemi alınmadığı zaman kümesi yok eden ciddi bir hastalıktır. (KOKSİDİYOZ)
Bağırsak sistemini rahatsız eden bir parazittir. Her zaman erken teşhis çok önemlidir. Kanlı ishal görülen kümeslerde hayvanlar çok hızlı kilo kaybına başlar iştah kesilir,durgunluk ve tüylerinde bozulmalar görülür tedaviye geç kalınırsa ölümler başlar. Peki bu hastalığı nasıl yenebiliriz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz;

Daha önceki paylaşımlarımda da belirttiğim gibi kümeslerimizi sık sık dezenfekte yapmalıyız. Çok zorda kalmadıkça dışarıdan canlı hayvan alımı yapmamalıyız mümkünse günlük taze su vermeliyiz. Her 3 ayda 1 kere iç ve dış parazit muhakkak yapmalıyız iç parazit (Nilverm) dış parazit (Altoks) olabilir. Kümes havalandırmasına ve hijyene dikkat etmeliyiz.

Kanlı İshal Tedavisi;

Kümeste kanlı ishal görüldüğü taktirde suluklara Sulphamezatine ve ya Vetakoksin koyulmalıdır. 3 gün boyunca her gün taze su ile karışıma devam edilmedir. 4 cü gün hayvanlara vitamin katkısı 5.ci gün iç parazit nilverm uygulanmalıdır 6.cı gün tekrar vitamin katkısı ile hayvanlarımızı desteklemeliyiz. Yaz aylarında genelde bu hastalık daha fazla görülmektedir tedavi süresinde iştahlarını açmak ve beslenmesini dengelemek için 2 gün arka arkaya haşlanmış yumurta,haşlanmış patates ile mama yapılarak hayvanlarınıza verebilirsiniz.

''RECEP KELEŞLER''
Mesajı Paylaş


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma
  • Gösterim 1,931 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter