Kanlı Ishal Ve Tedavisi Hakkında Bilgilendirme

Başlatan Recep KELEŞLER, 30 Haziran 2017, 16:16:25

« önceki - sonraki »
Kanlı İshal Nedir ?

Son zamanlardır sıkça rastlanan ve önlemi alınmadığı zaman kümesi yok eden ciddi bir hastalıktır. (KOKSİDİYOZ)
Bağırsak sistemini rahatsız eden bir parazittir. Her zaman erken teşhis çok önemlidir. Kanlı ishal görülen kümeslerde hayvanlar çok hızlı kilo kaybına başlar iştah kesilir,durgunluk ve tüylerinde bozulmalar görülür tedaviye geç kalınırsa ölümler başlar. Peki bu hastalığı nasıl yenebiliriz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz;

Daha önceki paylaşımlarımda da belirttiğim gibi kümeslerimizi sık sık dezenfekte yapmalıyız. Çok zorda kalmadıkça dışarıdan canlı hayvan alımı yapmamalıyız mümkünse günlük taze su vermeliyiz. Her 3 ayda 1 kere iç ve dış parazit muhakkak yapmalıyız iç parazit (Nilverm) dış parazit (Altoks) olabilir. Kümes havalandırmasına ve hijyene dikkat etmeliyiz.

Kanlı İshal Tedavisi;

Kümeste kanlı ishal görüldüğü taktirde suluklara Sulphamezatine ve ya Vetakoksin koyulmalıdır. 3 gün boyunca her gün taze su ile karışıma devam edilmedir. 4 cü gün hayvanlara vitamin katkısı 5.ci gün iç parazit nilverm uygulanmalıdır 6.cı gün tekrar vitamin katkısı ile hayvanlarımızı desteklemeliyiz. Yaz aylarında genelde bu hastalık daha fazla görülmektedir tedavi süresinde iştahlarını açmak ve beslenmesini dengelemek için 2 gün arka arkaya haşlanmış yumurta,haşlanmış patates ile mama yapılarak hayvanlarınıza verebilirsiniz.

''RECEP KELEŞLER''
Mesajı Paylaş


[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]
  • Gösterim 2,699 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.