03 Aralık 2021, 13:13:22

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Kaz Kuluçka Makinası Ve Kaz Kuluçka Tekniği

Başlatan Fazlı Başyiğit, 26 Haziran 2017, 05:52:15

« önceki - sonraki »
26 Haziran 2017, 05:52:15 Son düzenlenme: 26 Haziran 2017, 05:57:16 Fazlı Başyiğit
          Arkadaşlar herkese merhaba aslında bu konuyu makina yaptığım için değil Kaz yetiştirecek arkadaşların kuluçka makinası yapımında yardımcı olması için açtım sizde bu konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi bu konu altında aktarırsanız memnun olurum.

Forumumuzda kuluçka makinası yapımı ile ilgili bir sürü konu var Kaz kuluçka makinasının da diğer makinalardan bi farkı yok sistem aynı ama kuluçka evresi diğer türlere göre biraz değişik.

Öncelikle belli başlı örnek kuluçka makinası konuları;

1- Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

2- Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

3- Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

4- Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Kaz kuluçka makinası yapımına başlamadan önce eğer yumurtanız çoksa 100-150 adet gibi makinanızı büyük yapmanızı tavsiye ederim çünkü kaz yumurtası normal tavuk yumurtasından 2,3,4 katı kadar büyüktür yani normal buzdolabında rafınız 70 tane tavuk yumurtası alıyorsa bu sayı kaz yumurtasında 30-35 arasıdır.

Bu yüzden makinanızı da ona göre büyük yapmanızı tavsiye ederim ve tabi ki makina boyutu büyüdüğü için ısı - nem ve havalandırma ayarlarını tutturmak ve ayarlamakta zorlaşacaktır.Benim nacizane tavsiyem kullanacağınız fan - ampul - ısıtıcı rezidans da ucuzuna,küçüğüne kaçmayın.

Yani fan alırken normal 12 volt bilgisayar fanı yerine yine 12 voltuk rpm(Dönüş hızı) fazla olan bilgisayar fanlarını yada 220 volt rpm sayısı fazla fanları yada radyal fan kullanmanızı, ampul kullanırken de 4 -5 tane 40 lık ampul yerine 2 tane 100 lük ampul kullanın.12 volt adaptör için ise piyasada 12 volt 10 amper adaptörler 60 -70 tl gibi fiyatlara satılıyor bunun yerine bilgisyar güç kaynağını (power supply) tamircilerden 20 tl ye yada sıfırını 40-50 ye alıp kendinize 3v-5v-10v-12v-15-24 volt 10-20 amperlik bir adaptör yapabilirsiniz.

Makinamızın hesaplı birşey olmasını isterken malzemeden kasıpda sonuçların hüsran olmasını kimse istemez sonuçta bu makina yapımı için emek-zaman harcıyoruz ve sonuçlarını yumurtaları koyduktan 1 ay sonra alıyoruz.

Makina yapımı ile ilgili benim tavsiyelerim bu kadar bu konuda tecrübeli diğer arkadaşlar da yorumlarını esirgemezse memnun olurum.

Vereceğim linkte Kaz yetiştiriciliği ve Kaz kuluçka teknikleri ile ilgili detaylı bilgiler mevcut aradığınız tüm soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


Eski insanlar birbirine ilâçtı.<br />Günümüz insanı ise devâsız bir dert. . .
  • Gösterim 2,950 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter