Reklamlar

Kuluçka Makinesi Yaptık. Takıldığımız Yerler Var

Başlatan Yücel TÜRKMEN, 30 Ekim 2014, 13:41:32

« önceki - sonraki »
Arkadaşlar uzun uğraşlar sonunda kuluçka makinesi yaptık. resimlerini aşşağıda atacağım. tek takıldığımız konu nem oldu. onu da kendimizce çözmeye çalıştık ama uygun oldu mu emin değilim.
Aşağıda resimlerle anlatmaya çalışacağım.
motor ve pis hava çıkış delikleri
[/img] Mesajı Paylaş


  • Gösterim 22,312 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 62 Yanıt
ilk mesajda resimler gelmemiş.
motor ve pis hava çıkış delikleri

temiz hava giriş delikleri
Mesajı Paylaş

Kontrol paneli
emko 3722 termostat var. nem , ısı, motor çevirme özelliği, fan kontrol, lambaların kontrolü ve alarm hepsini içeriyor


makinanın iç görüntüsü.
altta ortada büyük bilgisayar fanıvar. kapıya doğru üflüyor. sol tarafta küçük bilgisayar fanı var. arkasında temiz hava girişleri var. oda temiz havayı büyük fanın önüne üflüyor. altta iki tane 100 lük ampül var. üstte ortada küçük bilgisayar fanı var, arka duvara doğru ampüllerden çıkan sıcaklığı üflüyor. üst arka sağ ve sol köşede birer tane çapraz aşşağı üfleyen küçük bilgisayar fanı var. sağ üst tarafta motor mili yanında küçük fan var. pis havayı dışarı doğru üflüyor. fanın arkasında pis hava delikleri var.

Mesajı Paylaş

makina üst kısmı yakın çekim.
ampullerin arkasında çapraz aşşağı üfleyen karşılıklı iki fan var görülmüyor.
sağ taraftaki ampül 100 lük sol 75 lik. sağ taraftaki ampul manuel içine bakmak için çalıştıracağız. sağ taraftaki ampul devreye girip çıkıyor. 75 w ısıtmak için yeterli oluyor.


arkada çapraz olan ve altta arkasında pis hava deliği oaln fan yakın görünüm
Mesajı PaylaşFanlar 220 ile mi çalışıyor yoksa 12 Volt mu ? Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapEmko nun bu tip bir nem kontrol cihazının olduğunu bilmiyordum. Ne kadar onun fiyatı acaba ? Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

buda son resim. özellikle son kısma koydum.
alta iki tane karşılıklı 100 lük ampül bağladık. nem en fazla %60 doalylarına çıkarabildik. çıkım içinde kullanacağımızdan %70 yapamayınca çare aramaya başaldık. su kabına yapılmış olarak görülen sarı kutu bildiğimiz kahve yapan zımbırtı. onu yarıdan kesip su kabına monte ettik. sol taraftaki ampülü iptal ettik ama sağdakini de iptal edeceğiz. gerek kalmadı. bu şekilde nemi istediğimiz yere çıkarabiliyoruz.
ancak sıkıntılı olan kısımlar var.
1. gelişim döneminde biz nemi 57-60 bandı olarak kararlaştırdık. nem 56 ya düştüğünde panel ketılı çalıştırıyor. ketil 30-40 sn çalışması durumunda nem çıkıyor. ve 58 olunca dur dedik ketıla. 58 de çalışmayı durduruyor ama buhar verdiği için dursa da bir süre daha nem artmaya devam ediyor. en fazla 61-62 oluyor nem ve ordan düşmeye başlıyor. nem 62 lere çıkınca ısıyı emdiği için ısıda 37,6 lardan 37,4 lere iniyor nemin düşmeye başlaması ile ısı tekrar çıkıyor.
buradaki sıkıntı çok oynak olmaı. yarım saat içinde 62 lerden 56 lara iniyor sonra çıkıyor tekrar iniyor. bunun zararı olur mu.
aklımıza gelenler ise
1. dimmer kullanıp ketılın ısıtma süresini uzatarak daha yavaş artma-azalma sağlamak
2. gözlemlediğimiz kadarı ile havalandırma için kullandığımız fanlar çok fena çalışıyor. deliklerden ikisini kapatarak üflemeyi azaltmak. o zaman temiz hava alımı ve pis hava atımı yeter mi bilmiyorum ama resmen dışarıya üflüyor havayı.
3. dimmeri fanlara bağlayarak fanları yavaşlatmak böylece temiz hava girişi, pis hava çıkışı ve içerideki sirkülasyon azalarak nemde denge sağlanabilir.

Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Emko nun bu tip bir nem kontrol cihazının olduğunu bilmiyordum. Ne kadar onun fiyatı acaba ?


abi fanlar büyük oaln 220 ile küçükler 24 le çalışıyor.
almadan önce bir çok firmadan çok araştırdım bunu uygun buldum.
bu cihazı biz bayiden 150 ye aldık. başka bir bayi 120+kdv veririm dedi ama bize biraz uzaktı.
bunun bir alt modeli var. 3721 olan bununla aynı şeyleri yapıyor ancak onda nem kontrolü yok.
adamlarla konuştuğumda bu iki modelin sırf kuluçka makinası için üretildiğini söylemişti.

Mesajı Paylaş

3721 lerin fiyatı ise 70-75 civarlarında. internete aldanmayın onlar liste fiyatları bayidan daha uygun fiyat veriyorlar. Mesajı Paylaş

çevirme motorunun bu şekilde montajı kısa sürede içinde su yoğuşması oluşup elektrik çarpmasına sebep olma ihtimali vardır.
     
       Emko yeni modeller üretmiş Kümes ekipmanları bölümünde inceledim. internettki fiyatlar ptc siz olabilir.  3721 modeli 100 lira civarı geçiyor ama ptc dahil mi anlayamadım. Pid kontrollü ve zaman röleli..
        İzmir gıda çarşısına yolu düşen olsa da öğreniverse. Mesajı Paylaş

abi çevirme motoru içeride değil dışarıda. bir delik var ordan da mil giriyor.
başka nasıl monte edebiliriz açıklayabilirmisin Mesajı Paylaş

İçeride olsa içine su buharı girip yoğuşma yapmaz. Dışarıda monte etmek için motoru delikten daha yüksek noktaya yerleştirirek bağlantı yapabilirsiniz. Mesajı PaylaşBen de ketıl ile yapılan buharlama yöntemini çok sağlıklı bulmuyorum. Zira içerideki nem sensörün algıladığı gibi olmayabilir. Ketıl ile suyun ısıtılması ile elde edilen buhar nem nozulleri ile yapılan nem gibi değil makine içindeki diğer parçaların çok daha abuk deforme olmasını varsa elektronik fan gibi diğer elektrikli aletlerin ömürlerinin kısa olmasına sebep olacaktır.

Ben kendim makine yaptığım makine için bu halı yıkama makinelerinin su püskürtmelerinden kullanmayı düşünmüştüm. Uygulama fırsatı bulamadım ama size tavsiye ederim. Bu halı yıkama makinelerinin su püskürtecini kullanmayı düşünürseniz şayet mevcut su kabının 15-20 cm üstünden akan suyun yine su kabına gireceği şekilde ayarlarsanız nem istenen seviyeye geldiğinde sistemi kapatırsanız böylece sıcak su buharına maruz kalmaz makineniz. Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

anladım abi. de onu nasıl yapacağız işte orasını çözemedim. Mesajı Paylaş

Nem nozülü yerine akvaryum hava motoru kullananları duymuştum. Ne kadar başarılı tam bilemiyorum Mesajı Paylaş

ketılın sağlıklı olmadığını az çok tahmin ediyorum. ancak elimde başka yapacak bir şey yoktu. 100 w akvaryum ısıtıcı sordum 40 lira dediler. birde nem nozulu var şu yuvarlak olan ışıklı suyun içine konulan. belki oda olabilir.
ancak sizler nasıl arttırıyorsunuz ampulle bu nemi ben başaramadım. acaba diyorum. alta 100 w lık 3. bir ampul ilave etsem nm yeterli seviyeye gelir mi. Mesajı Paylaş

İlk etap makına içerisine demir sistem rafı kurulmuş antipas atılmalı ve üzerine boya vurulmalıdır,küf kokusu içeride sirkilasyon yaptığı zaman yumurta bundan etkilenecektir ve çıkım sağlıklı olmayacaktır.Diğer husus ketıl çok riskli sıcak buhar vermesi  termostatın probunun çabuk arızalanması yol açabilir.Hiç uğraşmayın 60 Liraya soğuk nem nozulu alarak bu işi bitirin derim. Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma

şöyle birşey yapmayı düşünüyorum. alttaki su kabı yerine kapaklı saklama kabı kullansam, kapın kapaklarından 5-6 tane delik delsem, deliklerden çıkan nem bana nemi arttırmak için yeterli olur gibi, fazla nemde kapağa çarparak tekrar sıvılaşır gibi bir düşüncem var. uygulamada ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum.
Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
İlk etap makına içerisine demir sistem rafı kurulmuş antipas atılmalı ve üzerine boya vurulmalıdır,küf kokusu içeride sirkilasyon yaptığı zaman yumurta bundan etkilenecektir ve çıkım sağlıklı olmayacaktır.Diğer husus ketıl çok riskli sıcak buhar vermesi  termostatın probunun çabuk arızalanması yol açabilir.Hiç uğraşmayın 60 Liraya soğuk nem nozulu alarak bu işi bitirin derim.


teşekkür ederim recep bey. o raf sistemi öylesine yapıldı zaten.  değişecek. belki boyarız belki de aleminyumdan ypmayı düşünüyorum.
söylediğiniz gibi nem nozulu almak daha iyi gibi görünüyor.
bu arda fanları yavaşlatmak gerekir mi biraz hızlı dönüyorlar gibi. ve fanların konumu ile ilgili yanlışımız var mı acaba Mesajı Paylaş

recep bey nem nozulu derken bundan mı söz ediyorsunuz
Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
recep bey nem nozulu derken bundan mı söz ediyorsunuzEvet bu ve adaptörü dahil geçenlerde ben aldım 60 liraydı kargosuyla beraber sıkıntısız çalışıyor daha uzun ömürlü olmasını istıyorsanız klorsuz su ile kullanılmalı. Mesajı Paylaş
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap / Profesyonel Tavukçuluk...Beslenilen Türler;Light Brahma

Sizin nem sıkıntınız hava giriş ve çıkış deliklerine fan takmanızdan kaynaklanıyor.Havayı giriş ve çıkış için zorluyorsunuz içerinin havası hızlı değiştiği için de düşümü hızlanıyor.Şu durumda nemi ayarlamış olsanız bile elektrik kesintisinde içeri hava giriş ve çıkışı minimumun da altına ineceği için 1-nem aşırı yükselme yapar. 2-hava eksikliği görülür.
Bence fanları iptal edip gerekli delikleri gerekli yerlere açarsanız zaten sirkülasyon kendiliğinden olacaktır. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Nem sağlayıcı olarak tavsiyem de akvaryum hava motoru, hava taşı, fan ve su kabı kombinesidir.
hava taşının etkisiyle çıkacak olan kabarcıkların patlaması ile su kabının içindeki havaya karışan nem fanın etkisi ile makinaya ulaştırılacaktır.
Ayrıca su kaplarındaki su seviyesinin çokluğu suyun gerekli ısıya ulaşmasını geciktireceği için nem seviyesinin istenen seviyeye geç ulaşmasına da sebep olacaktır. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Makina içi sikülasyon fanlarının konumuna gelince: Her yerde ısı dağılımın eşitse yerinin önemi yok.Ama konumlarına baktığımda ısının eşit olamayacağı gibi bir kanaat uyandı bende.
Hiç ölçüm aldınız mı en alt ve en üstten?
Tabi birde dolu iken önemli ölçüm. Boşken hava raflardan da geçebilir.ama dolu iken izlediği yol çok önemli. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

teşekkür ederim ali bey bilgilendirme için.
hava delikleri sol yan altta 3 adet ve sağ yan üstte 3 adet ikisi de fanların arkasında ve söylediğiniz gibi giriş çıkışa zorluyoruz.
öyleyse bu iki fanıda iptal edelim.
havalandırma deliklerinin yerlerinin uygun olduğunu düşünüyordum. nerelere açmamı tavsiye edersiniz.

fanları iptal edince belki nemi 100 lük iki ampülle de arttırabiliriz.
ama kafama takılan fanları iptal edersek temiz hava girişi ve pis hava çıkışı kendiliğinden olacağı için yeterli sirkülasyon olur mu Mesajı Paylaş

delik çapları nedir.
Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

sigara çapında yukarıya 3 sağa+3 sola açın 2+2 açık olacak çekilde birerini kapatın. Altada 4 sağa 4sola  olacak şekilde açın 3+3 olacak şekide birerini kapatın.Kapalı olanlar gelişim süresi bitiminde açılacak ve hava giriş çıkışı artacak. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

kurşun kalemden biraz büyük Mesajı Paylaş

anladım ali bey. verdiğiniz örnekte ki gibi sigara boyutunda falandır delikler.
akşam uygulayacağım Mesajı Paylaş

Ayrıca hızlı ve yüksek nem için su seviyesi düşük su yüzeyi geniş olmalı. Sürekli su içinde mini samandıra kullanabilirsin. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter