Reklamlar

Kümes Hayvanı İçin Antibiyotikler (MEDLINSPECT Oral Çözelti Tozu)

Başlatan Metin Uçar, 24 Mart 2012, 23:07:45

« önceki - sonraki »

MEDLINSPECT Oral Çözelti TozuLinkomisin & Spektinomisin
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

KULLANIM SAHASI ve ENDİKASYONLARI
MEDLINSPECT Oral Çözelti Tozu, etçi tavuklar ve hindi palazlarında duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen enfeksiyonların sağaltımında, özellikle Mycoplasma sp. tarafından oluşturulan kronik solunum sistemi enfeksiyonu (CRD:airsacculitis) ve Mycoplasma sp. ile koliform mikroorganizmaların birlikte oluşturdukları CRD Complex (komplike airsacculitis) tedavisinde endikedir.

AMBALAJ
150 gr, 450 gr ve 1,5 kg.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
MEDLİNSPECT Oral Çözelti Tozu, Linkomisin ve Spektinomisin adlı iki antibiyotiğin geniş aktivite gösteren bileşiminden oluşur.
Linkomisin, Streptomyces lincolnensis'ten elde edilen; linkozamitler sınıfına ait bir antibiyotiktir. 50S ribozomal alt ünitelere etkiyerek, ribozomal protein sentezini inhibe eder. Spektinomisin ise, Streptomyces spectabilis'ten elde edilen, aminoglikozit grubundan, aminosiklidol yapıda bir antibiyotiktir. 30 S ribozomal alt ünitelere etkiyerek bakteriyel protein sentezini inhibe eder.
Linkomisinin antibakteriyel aktivitesi özellikle gram-pozitif bakteriler ve anaerobik bakteriler üzerinedir.Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathiae, Stapylococcus sp., Streptococcus sp.(Enterococcus cpp hariç), Campylobacter sp., Actinomyces sp., Bacteroides sp. (Bac. fragilis de dahil), Clostridium perfiringes (diğer Clostridium sp hariç), Fusobacteirum sp., anaerobik koklar duyarlıdır. Başta Klebsiella sp., Salmonella sp., Pseudomonas sp., Pasteurella sp. olmak üzere  gram negatif bakteriler, Nocardia sp., Mycobacterium sp. ise dirençlidir.
Spektinomisin ise başlıca gram negatiflere etkilidir. Ayrıca bazı gram pozitif bakterilere de etkir. Başlıca Mycoplasma gallisepticum, M. meleagridis, M. synoviae, E.coli, P.multocida, Salmonella spp., N.gonorrhoeoa, Shigella spp., Strep.pneumonia, Strep. Pyogenes'e etkilidir. Anaerobik bakteriler ve  Pseudomonas spp. dirençlidir.
Linkomisin; oral yolla uygulamayı takiben barsaklardan hızla emilir ve kandaki pik konsantrasyon düzeyine 2-4 saat içinde ulaşılır. Uygulamayı takiben Linkomisin'in yaklaşık  % 70'i plazma proteinlerine bağlanarak taşınır ve özellikle mukus içinde çok yüksek penetrasyon değerlerine ulaşır. Kemik doku içindeki dağılımı iyi düzeydedir. Yangı olmadığı durumlarda dahi pleural ve peritoneal sıvı içine diffüze olur. Bununla beraber Linkomisin; özellikle polimorfonükleer nötrofillerle taşınarak enfeksiyon bölgesinde yoğunlaşır. Uygulamayı takiben linkomisin, büyük oranda dışkı(%77) ve idrarla (%14) atılır.
Spektinomisin; oral yolla uygulamayı takiben barsaklardan düşük düzeylerde

Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,767 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.