Kümes Hayvanı İçin Antibiyotikler ( MEDSULTAN Oral Süspansiyon )

Başlatan Metin Uçar, 24 Mart 2012, 23:01:41

« önceki - sonraki »
%40 Sulfametoksazol & %8 Trimetoprim
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI
Kuzu ve buzağılar ile hindi ve etçi tavuklarda özellikle yukarıda belirtilen duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen enfeksiyonların tedavisi amacıyla kullanılır. Bu kapsamda olmak üzere,
Etçi tavuklarda ve Hindilerde;
Koliseptisemi, salpingitis, kolera, koriza ve stafilokok enfeksiyonlarında ve duyarlı bakteriler tarafından oluşturulan diğer enfeksiyonlarda.

AMBALAJ
100 ml, 250 ml, 500 ml, 1 Lt ve 2.5 Lt.

 

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER
MEDSULTAN Oral Süspansiyon, dengeli oranlarda sulfametoksazol ve trimetoprim karışımı esasın da dayanan güçlendirilmiş bir sülfonamid kombinasyonudur. Kombinasyonda yer alan Sulfametoksazol bakteri hücresinde bulunan ve nükleik asit sentezi hücre çoğalması için gerekli olan folik biosentezini, dilidrofalik asit yapısında bulunan para-aminobenzoik asit molekülünün yerine geçerek, trimetoprim ise dihidrofolik asidin tetrahidrofolik aside dönüşümünü bloke ederek önlerler. Böylece, duyarlı patojen bakterilerde sinerjistik tipten bakteriostatik ye bazı durumlarda bakterisidal etki şekillenir ve çoğu gram pozitif ve gram negatif bakterilere karşı geniş bir anti bakteriyel spektrum sağlanır.
Sülfonamid + Trimetoprim kombinasyonlarında başlıca duyarlı bakteriler şunlardır:
Gram poztif aeroblar: Slapnylococcus aureus, Streptoccocus sp., Actinomyces sp., Gorynebacterium sp., Listeria monocytogenes, Eriyspelotrix rhusiopathie, Gram negatif aeroblar: Enterobacteriaceae ( E.coli, Salmonella sp., Klepsiella sp., Proteus sp., Yersinia sp.,) Pasteurella sp., Haemophilus sp., Actinobacillus sp., Bordetella sp., Anaeroblar: Bazı Clostridium sp.. Bacterodies sp., Fusobacterium sp., Chlamydia sp., Actinomyces sp., Orta derecede duyarlı bakteriler ise bazı Mycobacterium sp, bazı Nocarcİasp.dr.Rickettsia sp., Leptospira sp., Pseudomcnas aeroginosa, Mycoplasma sp., dirençli olarak kabul edilir. MEDSULTAN Oral Süspansiyon hayvanlara ağız yoluyla verildiğinde hızla emilerek ortalama 1-4 saat içinde kanda maksimum düzeye ulaşır ve etkin yoğunluğunu 12 saat süreyle korur. Sulfametoksazol ve Trimetoprim böbreklerden ve sınırlı ölçülerde safra ve dışkı içerisinde atılırlar.

Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,127 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.