Kümes Hayvanı İçin Antibiyotikler (TILOMED Oral Çözelti)

Başlatan Metin Uçar, 24 Mart 2012, 23:06:33

« önceki - sonraki »
%30 Tilmikosin
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI

TILOMED %30 Oral Çözelti, etçi tavuklarda ve hindilerde Mycoplasma gallisepticum, M.synoviae, Ornithobacterium rhinotracheale, Past. multocida ve diğer duyarlı mikro-organizmaların neden olduğu solunum sistemi enfeksiyonlarının sağaltımında kullanılır.

AMBALAJ
250 ml, 500 ml, 1 litre ve 5 litre.

 

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
TILOMED %30 Oral Çözelti, tilmikosine duyarlı Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere karşı etkili bir formülasyondur. Tilmikosin Tilosinden sentezlenmiş yarı sentetik makrolit grubu bir antibakteriyeldir. Bakteri hücresinde protein sentezini inhibe ederek etki gösterir. Etki spektrumu açısından tilosine benzer ancak Pasteurella sp.'ye karşı daha etkindir.
Başlıca duyarlı bakteriler: Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactica, Corynebacterium pyogenes, Clostridium perfringens, Mycoplasma sp., Ornithobacterium rhinotracheale, Pasteurella hemolytica, Pasteurella multocida, Haemophilus somnus, Fusobacterium necrophorum'dur.
Kanatlılarda oral yolla verildikten sonra hızlıca emilerek kan dolaşımına ve kandan da hızla enfeksiyon bölgelerine dağılır. Akciğerde (2,3 μg/ml) ve hava keselerinde (3,29 μg/ml) en yüksek tilmikosin konsantrasyonuna tedaviden 48 saat sonra ulaşırken, kanda 10 μg/ml'lık en yüksek plazma seviyesine 84 saat sonra ulaşır. Uygulamadan 6 saat sonraya kadar akciğer ve hava keselerinde tilmikosin bulunur. Akciğerdeki en yüksek ilaç konsantrasyonu seruma oranla 6,2 kat daha büyüktür. Kısmen dimetile ve hidroksile olur ya da sülfata indirgenir. Esas olarak karaciğer ve böbreklerde yoğunluğu yüksektir, bunun yanında daha az oranda da kas ve yağlara dağılır. İdrar ve safra yolu ile atılır.
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,885 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.