Kümes Hayvanları İçin Antibiyotikler (MEDOX Oral Çözelti ve Çözelti Tozu)

Başlatan Metin Uçar, 24 Mart 2012, 23:18:36

« önceki - sonraki »
%50 Doksisiklin
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI
MEDOX Oral Çözelti Tozu, etçi hindi ve tavuklar ile rumen faaliyetleri başlamamış buzağılarda doksisikline duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen aşağıdaki enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
Tavuk ve Hindi:
Kronik solunum sistemi hastalığı (M.gallisepticum), Ornithosis (Chlamidia psittaci), Enf. Synovitis (M. synovia), Kolera (P. multocida).

AMBALAJ
Toz: 20 gr, 250 gr, 500 gr, 1 kg, 2.5 kg ve 25 kg.
Likit: 20 ml, 500 ml, 1 lt, 2.5 Lt ve 5 Lt.

 

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
MEDOX Oral Çözelti Tozu etken maddesi Doksisiklin, yarı sentetik, tetrasiklin türevi geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Çok sayıda gram pozitif ve gram negatif bakteriye karşı bakteriyostatik etki gösterir. Bakteri ribozomunun 30 S alt ünitesindeki reseptöre başlanarak mRNA ribozomundaki akseptöre, aminoasil tRNA'nın bağlanmasını engeller ve peptid zincirine yeni amino asit bağlayamadığından protein sentezini inhibe eder. Doksisiklinin etkili olduğu bakteriler aşağıdaki gibidir; Gram-pozitif aerob bakteriler (Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathia, Listeria monocytogenes
ve Streptococci), Gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Francisella tularensis, Haemophilus sp.,Pasteurella multocida, P. haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp. ve Leptospira sp., Moraxella bovis), anaerob bakteriler (Actinomyces sp., Fusobacterium sp.,) ve Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti ve Anaplasma'lara etkisi iyi derecededir.
Kazanılmış direnç nedeniyle Staphylococci, Enterococci, Enterobacter sp., Enterobacteriaceae familyasına dahil Enterobacter sp., E.coli, Klepsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Anaerob bakterilerden Bacteroides sp. ve Clostridium sp.'ye etkisi değişkendir.
Mycobacterium sp., Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa, Serratia sp., Mycoplasma bovis ve M. Hyopneumoniae tetrasiklinlere dirençli kabul edilir.
Oral yolla uygulandığında genç ruminantlarda ortalama 2-8 saat içinde, kanatlılarda ise 12 saatte maksimum kan konsantrasyonuna ulaşır ve etkin düzeyini ortalama 6-12 saat korur. Biyoyararlanımı ortalama %80-90'dır. Yağ/su dağılım katsayısı yüksek olduğundan vücutta çok geniş bir dağılım gösterir. Doksisiklin renal klirensi en düşük ve biyolojik yarı ömrü en uzun tetrasiklin türevi olup, mikrobiyolojik olarak inaktif formda dışkı ile atılır.
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,346 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 1 Yanıtlar
Ben bunu kümesin ilk yardım çantası olarak görüyorum....güvercin besleyenler iyi bilir...hipradoksi..kullanır ve onlara göre herşeye iyi gelir...Medox daha yogun olmakla birlikte doksislin içerir...Hastalıkların yanı sıra kanatlıda oluşan yaraları hızla iyileştirir...ben çiçek içinde zaman zaman yüze kullanırım Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.