Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Küpesiz Hayvanlara Her Yol Kapalı

Başlatan mire, 09 Ocak 2012, 14:02:35

« önceki - sonraki »
Küpesiz Hayvanlara Her Yol Kapalı
09 Ocak 2012 / 12:10
Küpesiz, pasaportsuz ve kayıtsız hayvanların, il/ilçe dışına nakledilemeyeceğini, hayvan pazarlarına sokulmayacağını ve sahiplerinin hayvancılık teşvik ve desteklemelerinden faydalanamayacağı belirtildi.BİNGÖL - Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, canlı hayvan ve hayvansal ürün sevkinde artık menşe şahadetnamesinin kullanılamayacağı bildirildi.


Açıklamada, "Menşe Şahadetnamesi yerine büyükbaş hayvan sevkinde hayvan pasaportu, küçükbaş hayvan sevkinde nakil belgesi, arı sevkinde işletme tescil belgesi ile arı vize belgesi kullanılacak. Hayvansal ürün nakillerinde ise (bal, yumurta, kanatlı eti, deri vb) nakil beyannamesi kullanılacaktır. Söz konusu belgeler yetiştiricilerimiz tarafından bağlı bulundukları il veya ilçe müdürlüklerinden temin edilecektir" denildi.Büyükbaş hayvan sevklerinde tüm yetiştiricilerin en geç 2 Haziran 2012 tarihine kadar küpesiz büyükbaş hayvanlarını küpeletmesi ve hayvanlarına ait pasaportlarını hayvanlarını küpeledikten 1 hafta sonra almaları gerektiği belirtilen açıklamada, "Hayvanlarını başka il veya ilçeye sevk edecek yetiştiricilerimizin 17.12.2011 tarihinden itibaren bağlı bulundukları muhtarlıklardan Menşe Şahadetnamesi almalarına gerek kalmamıştır. Küpeleri takılmış, şap aşılaması yapılmış ve kaydı girilmiş hayvanların pasaportları ile bağlı bulundukları il veya ilçe müdürlüklerine sevk edecekleri hayvanları getiren yetiştiricilerimiz hayvanları kontrol edildikten sonra uygun olanlara Veteriner Sağlık Raporu düzenlenecektir. Hayvan sahipleri bu rapor ile başka il veya ilçelere hayvanlarını götürebileceklerdir. Küpesiz, pasaportsuz ve kayıtsız hayvanlar, il/ilçe dışına nakledilememekte, hayvan pazarlarına sokulmamakta, mezbahalarda kesimi yapılmamakta ve sahipleri hayvancılık teşvik ve desteklemelerinden faydalanamamaktadır" ifadelerine yer verildi.

(Ali Yıldırım - İLKHA)
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,130 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.