Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeliyiz.

Başlatan İLYAS ŞEN, 03 Ekim 2013, 14:37:24

« önceki - sonraki »KURBANLIK SEÇİMİNİN PÜF NOKTALARI

1. Seçilecek hayvanların vücut yapılarının iyi, tüylerinin parlak olması, çok zayıf (kaş ektik), gebe veya yeni doğum yapmış olmaması gerekmektedir.
2. Dış görünümü canlı olmayan, salya, burun akıntısı, pis kokulu ishal olan, vücudunda yara, şişlik, ödem olan hayvanlar satın alınmamalıdır.
3. Hayvanların kulak küpeleri kulaklarında olmalıdır. Hayvanların nereden geldiği bilinmelidir. Bunun için ilk iş satıcıdan hayvanın nereden geldiğini ve hangi işletmelerden geçtiğini gösteren hayvanın kulak küpe numarası ile uyumlu hayvan pasaportunun istenmesi, başka il ve ilçelerden gelen hayvanlardan ise yurt içi Veteriner Sağlık Raporunun gösterilmesi istenmelidir.
4. Kurbanlık hayvanlar kesime kadar evde ya da kesimhanelerde uygun şartlarda barındırılmalı, aşırı sıcak, kapalı ve havasız yerlerde ya da tamamen aşırı rüzgar ve yağış alan yerlerde barındırılmamalıdır.
5. Kurbanlık hayvanlar kurbana 1 gün kala fazla beslenmemeli, evlerdeki yemek ve mutfak artıkları verilmemeli, aşırı yemlemeden kaçınılmalı, az miktar da kaliteli kaba yem dediğimiz kuru ot ve yonca kurusu verilmeli, hayvanların önünde her zaman temiz içme suyu bulundurulmalıdır.
Kurbanlık Kesim Yerlerine Götürülürken ve Kesim Esnasında İse;
Kesim öncesi kurbanlık hayvanlara 12 saat süresinde yem ve ot verilmemeli, içebildikleri kadar su verilmelidir
Kurban hizmetleri komisyonunun izin verdiği kesim yerlerinde Veteriner Hekim gözetiminde kesim yaptırılmalıdır .Bu mümkün değilse eğer; Kesim yerlerinde yeterli ve tazyikli su bulundurulmalı, kesilen hayvanları asmak için gerekli düzeneğin kurulmuş olması gerekmektedir.
Özellikle sığırlar mutlaka ehil kişilerce yatırılarak sıkıca bağlanmalı, yatırma ve bağlama sırasında hayvanlara eziyet edilmemeli, bu esnada çarpma ve vurmalara karşı dikkatli davranılmalıdır.
Kurbanlık hayvanlarda stres yaratacak kötü muamelelerden kaçınılmalıdır. Bu durum kesim sonrası et kalitesi ve hijyen açısından oldukça önemlidir.
Kesim esnasında kötü muamele gören ve stres yaşayan hayvanlarda vücuttaki kanın boşalmasında sıkıntılar yaşanabileceği gibi dokular arasında biriken kan etin kısa sürede bozulmasına ve damak tadının da istenilen seviyeye ulaşmasına engel olmaktadır. Bu nedenle kesimi yapılacak hayvanlar strese sokulmadan ve acı çektirilmeden kesim yapılmalıdır.
Kesimde her iki şah damarı da aynı anda kesilmeli ve iyi bir kanatma sağlanmalıdır.
Kesilen ve derisi yüzülen hayvanların karın ve göğüs boşlukları açılarak sindirim, solunum, üreme ve boşaltım sistemlerine ait organlar kan akıtılmasından sonra en geç 30 dakika içerisinde vücut boşluklarından çıkartılmalıdır.
Hastalıklı olduğu düşünülen karkas ve iç organlar Veteriner Hekim tarafından kontrol edilmeli, söz konusu karkas, iç organlar ve yenilmeyen iç organlar çevre temizliği ve hijyen kuralları dahilinde imha edilmeli, kesinlikle çöplere atılmamalıdır.
Çevredeki yabani hayvanların, kedi ve köpeklerin atıklara ulaşması engellenmeli, sinekler ve kötü kokuların oluşmaması için önlem alınmalıdır.
Kurban derileri bekletilmeden tuzlanıp katlanmalı ve öyle muhafaza edilmelidir.
Kesimi tamamlanmış kurban etleri temiz kap ve poşetlere konularak taşınmalı ve güneş görmeyen serin yerlerde dinlendirilmelidir. Etler ve iç organlar aynı kaplarda muhafaza edilmemelidir. En az 24 saat dinlendirilen etler daha sonra buzdolabı veya derin dondurucularda saklanmalıdır.
Kazasız ve Mutlu geçireceğiniz bir bayram olmasını temenni eder;
Tüm İslam Aleminin Mübarek Kurban Bayramını kutlarım.
Mesajı Paylaş


[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com
  • Gösterim 2,472 
  • Genel
  • 2 Yanıtlar
İlyas Abi sayende bay bi bilgim oldu teşekkür ederim.bi çok kişininde işine mutlaka yarayacaktır. Mesajı Paylaş
=Silver Laced Wyandotte=
=Silver Spangled Hamburg=
=White Belgian Bantam=
=Atak-s=
=Lohman Brown=
=Plymouth=
=Red Broiler=
=Rhode Island Red=
=Köy Tavuğu=Rica ederim kardeşim. Bilgi paylaşılmadıktan sonra ne işe yarar.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.