Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

MAMAK ÇÖPLÜĞÜNDE DOMATES SERALARI YERLERİNİ ALDILAR

Başlatan mire, 31 Aralık 2011, 22:03:08

« önceki - sonraki »
MAMAK ÇÖPLÜĞÜNDE DOMATES SERALARI YERLERİNİ ALDILAR

Mamak çöplüğünde artık domates seraları var..

Kötü kokularıyla nam salan Mamak çöplüğünde büyük değişim.

Kurulan Katı Atık Entegre Tesis'inde çöplerin geri dönüşümü sağlanıyor; elde edilen ısı ile seralar ısıtılarak domates yetiştiriliyor.

Doğa dostu bu tesis, Çevre Sizsiniz Projesi ile öğrencilere tantılıyor ve onların çevreyi koruması hedefleniyor.

Çöp yığınları, etrafa yayınlan pis kokular... Çöplüğün bulunduğu alana kurulan tesis Mamak'ın çehresini değiştirecek cinsten.

Atıklardan çıkan metan gazı ise çevre için kullanılıyor.

ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, " Bu çöplüklerde çıkan çöplük gazı metan ihtiva eder. Biz bu metanı elektriğe çevirdiğimiz zaman metanıda karbondioksite çeviririz.  Bizde elektrik üretirken çıkan atık ısıyı burada kullanarak ve bu defa bitkileri kullanarak karbondioksiti oksijene çeviriyoruz. " dedi.

Seralarda sadece gazların dönüşümü yapılmıyor.

Çöplerin tekrar doğaya kazandırılması amacı ile Mamak Belediyesi ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortak bir projeye imza attı.

Buna göre öğretmenler bu tesise gelerek atıklar hakkında bilgilendiriliyor.

Amaç ise öğrencilerde çöpü çöpe atma bilincini oluşturmak.

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç, " Çevre sizsiniz projesiyle öğrencilerimize çöp atmama konusunu yani çöpü çöpe atmayı kirletmemeyi öğretme kültürünü son olarak burada vereceğiz." dedi.

Proje kapsamında 140 okuldan öğretmenler, gruplar halinde gelerek tesislerde eğitim gördü.

Seminerlere katılan öğretmenler projeden oldukça memnun.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,932 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.