07 Ağustos 2020, 00:55:25

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiMuhammed Yıldırım Makalesi Tavuklarda Gurkluk

Başlatan İLYAS ŞEN, 22 Mart 2013, 12:54:01

« önceki - sonraki »
22 Mart 2013, 12:54:01 Son düzenlenme: 25 Mart 2013, 16:13:58 ilyas şen

   Tavuklarda gurkluk
      Tavuklarda gurkluk,tavukların yumurtlama dönemlerini bitmesiyle birlikte biriktirmiş oldukları yumurtalara vücudunda olusan çeşitli değişimlerle (vücut ısısında artma,karın tüylerinde açılma) civciv çıkarmak gayesiyle oturmak suretiyle yaptıkları içgüdüsel eylemdir.  Gurkluk, tavuklara ilgi duymaya yeni baslamıs kimselerin hayallerini süsleyen ancak bir türlü tavuklarına söz geçirip de basaramadıkları sevda ... 
       Peki tavuklar ne zaman gurk olur? Ne yedirirsek tavuklar kızışır gurk olur?  İlk sorudan baslayalım,sadece tavuk olarak düşünmeyelim bir hayvan nasıl bir ortamda yavrular?Belgesellerde izliyoruz yagmurlar yagar otlar yeşerir tüm otcul hayvanlar yavrulamaya baslar akabinde onlarla beslenen etçil hayvanlar yavrular neden? Çünkü yiyecek boldur hayvanlar yavrularına bakabilecekleri ortama sahiptirler aynı şeyi tavuklar için düşündüğümüzde bu kriterlere sahip mevsim bahardır otlar,böcekler bahar ayında ortaya çıkmaya baslayıp  yazın ortalarına dogru azalmaya baslar tavuklarda tam bu zamanlarda gurk olurlar. Yani birinci kriterimiz mevsim. (Ha bazı ırklar var ki yaz kıs fark etmeksizin gurk olurlar onlar ayrı )İkinci kriter stressiz ortam,tavuklarda stres unsurları neler? -Kalk folluğumdan baska yer bulamadın mı şıllık  (yaygara)bıktım artık bu pis zamparadan halimi bırakmadı boyu devrilesice  Yani tavuklar kendilerine ait folluk, kendilerini pek fazla sıkmıcak eş isterler.Üçüncü ve bence en önemli kriter ırk seçimi basta bahsettiğim:''Tavugun yumurtalama döneminin bitmesi''Eğer ki tavugunuz yumurtacı bir ırksa onun yumurtlama dönemi kolay kolay bitmez bununla orantılı olarak tavugunuz kolay kolay gurk olmaz o yüzden ligorin,red star,LS,RIR gibi yumurtacı ırkların yerine hint,koşin,orpington,ispenc gibi verimi düşük hayvanları tercih etmekte fayda var.İkinci sorunun kırmızı biber yedirin mayalı bişiler yedirin gibi cevaplandıranlar  var ancak ben bunları pek doğru oldugunu düşünmüyorum yedirilen yiyecek ve onun sonucları üzerinde bi arastırma mı yapılmıs? Neyse.
      Tavukçuluğu profesyonel yapan kişiler gurk tavugu pek istemezler onlarında bası gurk tavuklarla beladadır  Gurk tavuk 21 gün kulucka süresi en azından 20-25 gün civciv bakımı bir hafta 10 gün kızgınlık dönemi ile birlikte 50-60 gün verimsizdirler buda onlar doğal olarak zarardır.Her ne kadar ugrassalarda akacak kan damarda durmaz özellikle süs ırkları gurk olurlar gurkten vazgeçirmenin çeşitli yöntemleri olmakla beraber aklıma gelen yaşlı teyzelerın baş vurduğu soguk suya sokma ,(pek insancıl gibi görülmesede komsumuzun yaptıgı bu yöntemde tavukarın hastalandıgına sahit olmadım)İkinci yöntem 20-30 cm yükseklikte altı tel kapalı alanda tavugu yemi suyu önünde olmak kaydıyla 2-3 gün bekletme (bu biraz daha iyi sanırım  )
        Allah hevesli hobicilerimize bıktırıcı derecede  gurk tavuklar,profesyonel arkadaslarımıza bol yumurtalı gurktan ari kümesler nasip etsin .

   MUHAMMED YILDIRIM
   
Mesajı Paylaş


<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,388 
  • Yarışma
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter