Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Onu unutmam

Başlatan Yunusemre, 28 Ağustos 2014, 23:41:57

« önceki - sonraki »
Sevgili arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. Size ailenin bir ferdi gibi baktıgımız bir kanatlının hikayesini anlamak istiyorum. Boş zamanı olan okuyabilir.
Ben kanatlı beslemeye başladıktan sonra bir gurk tavuk verdi bana anneannem. O tavugun o zaman civcivleri çıktı büyüdü ve tavuk tekrardan kuluçkaya yattı. Haziran ayının sonuydu. Hayatım boyunca yatırdıgım 2. gurk tavugum o zamanlar çok heyecanlıyım. Ama o zamanda evimizin çatı katında besliyorduk. Ben bagevine gitmiştim. Eve de yengemi çagırmıştım ki onları kontrol etsin. Sonra beni arıyor 1 çıktı 2 çıktı sayı 8 oldu ve 1 yumura da çatlaktı . Çatlak olan yumurtadaki çıkamayınca 2 3 saat yengem kabugunu kırmış yani yavaş yavaş çıkarmış  kanamış falan ama kurtuldu büyüdü horoz oldu birisine verdim. 
Neyse ben eve geldim koşa koşa çıktım yukarı baktım hepsi annesinin önüne çıkmış yatmışlar nasıl sevindim nasıl sevindim anlatamam. 1 gün sonra yavrular anneler ayaklandı. Ben kahverengi renkli bir yavru vardı onu tutup sevmek istedim . Annesi görmemiş beni tutarken gittim bir yerde oturdum sevdim bıraktım annesinin yanına bagırarak gitti ama annesi kendisini tanımadı yavaş yavaş vuruyordu arada sırada. Sonra çıktım baktım ona benzeyen bir civcivi öldürmüş anne o da saklanmış. Hemen yavruyu aldım aşagıya indim yer hazırladım. Başladı yavru bagırmaya ciik ciik ciik başımızı etini yiyor. Bizi görüne susuyor arkamızdan dolaşıyor. Mecburen susmayınca şımarttık evin içindeki evcil köpekler gibi büyüttük geceden geceye yuvasına giriyordu gerisinde hep evin içinde ynımızda geziyordu. Ben sıkılmasın diye annesinin yanına çıkarıp orada yemliyordum kendisini . Bir tane hint kırması horoz civciv kardeşi vardı annesine bakar arada o da vururdu buna ama zaman geçtikçe alıştılar. Anne de ben varken dövmezdi. Sonra yeterince büyüdügü kanaatine varınca ( yaklaşık 4,5 aylık ) bagevindeki kümese götürmeye karar verdik. hafta sonları gidince gelir zıplar kucagımıza kendini sevdirirdi. Günler geçti ilk yumurtasını kümesin önüne yumurtlamış. Yumurta resmen kan topuydu. Sonra gittikçe irileştirdi. Sonra tam 1 yaşına geldigi günlerde kuluçkaya yattı. 10 tane civciv çıkardı. Hastalık gelince 2 tane civcivi sagsalim kaldı allaha şükür kendisine de birşey olmadı. Kalan 2 civciv 1 tavuk 1 horoz idi. Horoz olana nazar degdi gece sapasaglam olan hayvan sabah felç olmuş 1-2 saat içinde ölmüştü. Ferik olan da 1 yaşı geldi geçiyor ama hala yumurtlamadı. Bir ara agzı böyle sanki ölü hayvan gibi kokar gagasının degdigi yer de öyle kokardı kalan ferigin ama şimdi geçtide hala yumurtlamıyor. Sadece 1 kez follukta gördüm o gün de benim gördügümü görünce kalkmış yumurtlamamıştı. Bi daha da ne follukta yatarken gördüm ne de kümesin içinde.

Tam 1 yıl sonra benim gözde kızım ( İsmi zekiye :  Biraz şımarık olduguiçin şımarık bir kuzenimin adını koydum :D ) yeniden kuluçkaya yattı ve 11 civciv ile şimdilik duruyor. Umarım başına birşey gelmez. Kendisini bizim bahçede civcivler fazla büyümedigi için kuzenimin evine yolladım. yaklaşık 1,5 ay sonra getiririm eve .  Ve bir nokta var . Tam 1 yıl arayla kuluçkaya oturdu. Şimdi 2 yaşını bitirdi. 2. kez kuluçkaya yattı. Acaba cinslerin olma günleri de degişiyor mu ? Mesela hastalıktan kümeste tavyk 2 tane kalmıştı . 1 i zekiye 1 i başka bir tavuk. Sonradan aldıgım tavuklar 2 şer kez kuluçkaya yattılar ama bunların iki si de aynı gün yattı. Eskiden de kardeş gibi olan 2 siyah tavugumun 1 si 1 ay byunca gurk gurk diye gezdi taa ki digeri yatana kadar yatmadı . Onlar da aynı gün yattılar. Belki de onların da bir gruplanma anlayışı vardır.

2 yaşına gelmiş hala bizi görünce gelir sırtımıza çıkar sevdirir yani kendisini. Bu tavugu unutacagımı hiç sanmıyorum. Yani 50 yaşıma da gelsem zekiyeyi unutmam.
Okudugunuz için teşekkürler...

Zekiye ve ilk yavruları
[IMG]http://i58.tinypic.com/bhhxjm.jpg[/img]
[IMG]http://i57.tinypic.com/332uxog.jpg[/img]
[IMG]http://i61.tinypic.com/2586p13.jpg[/img]

Zekiyenin 2. yavruları
[IMG]http://i57.tinypic.com/69f7gx.jpg[/img]

MAŞALLAH... Mesajı Paylaş


Tavukların bir yumurta makinası olmadıgını herkese gösterelim.
  • Gösterim 3,557 
  • Tavuk
  • 6 Yanıtlar
Zekiye nin ilk yavruları.
[IMG]http://i57.tinypic.com/2zdx0eh.jpg[/img]
Zekiye :D
[IMG]http://i60.tinypic.com/j5i4j7.jpg[/img]
Zekiye ve beyaz tavuk follukta iken :)
[IMG]http://i62.tinypic.com/1zcir12.jpg[/img]


Mesajı Paylaş
Tavukların bir yumurta makinası olmadıgını herkese gösterelim.

cok guzel anlatmıssın arkadasım, erınmeden okudum,  benımde ortaokula gıderken  aldıgım cıvcıvlerım  oldu   , kartladılar   ecellerıyle olduler   , kesmeye   benım gonlum razı olmadı , babamgıle sız ne yaparsanız  yapın dedım ben kesınlıkle yemem  ,  3 cıvcıvden 2 horoz 1 tavuk cıkmısdı   , her gun 1 yumurta alıp yıyordum   , bahcede kucuk bır kumes yapmısdım onune tel orgu vs.  tavuklar bnm oldugu ıcın yemıde bana aıttı yumurtasıda =)  . daha uzun ama hıkayem   duygulandım hatırlayınca  .    hıkayenızı paylastıgınız ıcın tesekkur edıyorum. Mesajı Paylaş
+905444234318

www.kuluckadunyasi.com

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
cok guzel anlatmıssın arkadasım, erınmeden okudum,  benımde ortaokula gıderken  aldıgım cıvcıvlerım  oldu   , kartladılar   ecellerıyle olduler   , kesmeye   benım gonlum razı olmadı , babamgıle sız ne yaparsanız  yapın dedım ben kesınlıkle yemem  ,  3 cıvcıvden 2 horoz 1 tavuk cıkmısdı   , her gun 1 yumurta alıp yıyordum   , bahcede kucuk bır kumes yapmısdım onune tel orgu vs.  tavuklar bnm oldugu ıcın yemıde bana aıttı yumurtasıda =)  . daha uzun ama hıkayem   duygulandım hatırlayınca  .    hıkayenızı paylastıgınız ıcın tesekkur edıyorum.
Asıl ben size teşekkür ederim okudugunuz için. Sizde yazarsanız seve seve okurum. Şimdi besliyor musunuz peki Kanatlı? Mesajı Paylaş
Tavukların bir yumurta makinası olmadıgını herkese gösterelim.

Duygulandım Abi :) Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Duygulandım Abi :)
Estagfirullah ben size abi demeliyim :) Mesajı Paylaş
Tavukların bir yumurta makinası olmadıgını herkese gösterelim.

Teşekkür ederim okudugunuz için Mesajı Paylaş
Tavukların bir yumurta makinası olmadıgını herkese gösterelim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.