Reklamlar

Sezon kapalı Şimdi ne Yapmalı (Hazırlıklar )

Başlatan İLYAS ŞEN, 06 Aralık 2012, 14:40:12

« önceki - sonraki »


Arkadaşlar malumunuz kuluçka sezonu şu sıralar kapalı. Peki sezon kapalı iken neler yapılmalıdır bunu paylaşmak istermisiniz. Bu uzun süredir bu işlerle uğraşan insanlar için bilinen işlemler gibi gelir. Ama henüz bu konuda tecrübesi olmayan arkadaşlarımız sezon dışı hazırlıkların neler olduğu konusunda bilgisi olmayabilir. Onlar için bilenlerin paylaşmasını rica ediyorum. Ben aklıma gelenleri kısaca yazmaya gayret edeceğim. Sizler de benim unuttuklarımı eklerseniz sevinirim.


1- Kümes temizliği ve dezenfektan.
     Kümes temizliği sadece sezon dışında değil her zaman yapılması gereken bir iştir. Ama sezon dışında bu işi dah detaylı ve sağlıklı yapmalıyız. Örneğin duvarları kireç ile badanalamalıyız. Zemini temizledikten sonra dezenfektanlar ile ilaçlamalı ve kuru bir malzeme sermeliyiz. Bu saman olabilir talaş olabilir sizin çevrenizde bulunması en kolay ne varsa o .

2- Bu mevsimde kuluçka çıkımı yapmadığımızdan kuluçka makinalarımızın detaylı temizliği ve varsa basit arızaların tamiri ile alakadar olmalıyız.

3- Hayvanlarımızı imkanlarımız elverirse inaktive aşılar ile aşılamalı ve kışı zayiatsız geçirmenin yollarını aramalıyız.

4- Kış mevsiminde nem artar ve yağmur suyu bazen kümesimizde istemediğimiz yerlere ulaşır. Bunu önlemek için ne gerekiyorsa yapmalı ve yemlerimizi mutlaka kuru olarak muhafaza etmeliyiz.

5- Hayvanlarımızda ıslah çalışması yapmalıyız. Bu ne demek biraz açıklayalım. Özellikle yumurta satışı yapan arkadaşlar ellerindeki ırkı daha göze hoş görünen daha güzel damızlıklarla değiştirmeliyiz.  Geçtiğimiz sezon çıkardığımız ve büyüttüğümüz yavrularımız içinden en güzel görünenleri damızlık seçip beğenmediklerimizi eleyerek sonraki nesillerde daha kaliteli damarlar üretmenin alt yapısını oluşturmalıyız.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe ben devam edeceğim. Lütfen sizde benim eksiklerimi tamamlayınız.
Mesajı Paylaş


[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com
  • Gösterim 4,791 
  • Kümes Hayvanları Genel
  • 9 Yanıtlar
Bilgi İçin Teşekkürler :) Mesajı PaylaşBurada yazılanlara ekleyecek bir şeyi olan yokmu.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.comMalum yin kış dönemindeyiz yine bu bilgilere ihtiyacı olanlar olabilir diyerek konuyu güncellemek istedim.
Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

siz gereken her şeyi yazmışsınız .benim aklıma sadece şu geldi.
bazı arkadaşlarımız tavuk kışın üşümezsin hafif yag tutsun diye mısır agırlıklı besliyorlar.
sonuçta fazla mısırı kaçırınca tavuk yumurtadan kesiliyor.hayvanlarımızı dengeli ve iyi besleyip
sezona öyle girelim. Mesajı Paylaş
www kuluckadunyasi.com

Bilgi İçin Teşekkürler ilyasbey. Mesajı Paylaş
+905444234318

www.kuluckadunyasi.com

Bilgi için teşekkürler İlyas Bey. Mesajı Paylaş

Benim tecrübelerim şunlar .Kümesde tavuğun düneyeceği yer hariç tahta ahşap kullanmayacaksın ne kadar ilaçlarsan ilaçla bit yuvası oluyo iki tahtanın birleşimi o araya sülalecek dolup kalıyolar tecrübe ile sabittir. Benim şahsi düşüncem tuğla pirket gibi betonarme olması ahşap olmaması , tabanıda dahil Mesajı Paylaş

kümeslerimizin açık yerlerini en azından rüzgar sürkülasyonunu önlemek için naylon branda ile kapatabiliriz diye düşünüyorum ve içlerine suyun girmemesini sağlamalıyız abilerimizden öğrendiğimiz kadarıile kabakepek yemlerine ilave edebiliriz ve az miktarde aradasırada pul biber sıcak kalmalarını sağlıyacaktır  syg Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Benim tecrübelerim şunlar .Kümesde tavuğun düneyeceği yer hariç tahta ahşap kullanmayacaksın ne kadar ilaçlarsan ilaçla bit yuvası oluyo iki tahtanın birleşimi o araya sülalecek dolup kalıyolar tecrübe ile sabittir. Benim şahsi düşüncem tuğla pirket gibi betonarme olması ahşap olmaması , tabanıda dahil
Akar onlar abi Tünek biti diye arastır istersen veya Latince ismi "Dermanyssus gallinae".İllet bişi dediğiniz gibi en ufak çatlakta binlercesi oluyor hiçbir bit,pire ilacı ise yaramıyor ancak tarım ilacları işe yarayabiliyor. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.