Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Su ürünlerinde Almanya’ya ihracat arttı

Başlatan mire, 17 Şubat 2012, 14:19:19

« önceki - sonraki »
Su ürünlerinde Almanya'ya ihracat arttı

Almanya'ya su ürünleri ihracatı yüzde 68 arttı. Yaşanan artışta gurbetçilerin Türk ürünlerini tercih etmeleri etkili oldu.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Almanya'ya su ürünleri ihracatının 2011 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 68′lik artışla 64 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin 2011 yılında ihracat artış rekortmeni sektörü olan Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörünün, 2012 yılında da yeni rekorlar kırmaya hazırlandığı kaydedildi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubunun, 12-14 Şubat 2012 tarihlerinde Almanya'nın Bremen şehrinde bu yıl 13. kez düzenlenen "Bremen Uluslararası Su Ürünleri Fuarı"na katılarak Türk balıklarını Avrupa pazarına tanıttığı da belirtildi.

Açıklamaya göre, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Avrupa'da düzenlenen en büyük su ürünleri fuarları arasında yer alan "Bremen Uluslararası Su Ürünleri Fuarı"na, Türk su ürünlerinin imajını pekiştirmek ve Avrupa pazarına Türk su ürünlerini yakından tanıtabilmek için katıldıklarını belirtti.

Fuarda Alman ve diğer ülkelerden gelen Avrupalı alıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını ifade eden Kızıltan, şunları kaydetti:

"Türk su ürünleri sektörünün ihracatı son 10 yılda 6 kat artış gösterdi. Almanya'ya su ürünleri ihracatımız 2010 yılında 38 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Almanya'ya su ürünleri ihracatımız 2011 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 68′lik artışla 64 milyon dolara ulaştı. Sektörümüzün ihracatının yüzde 15′i Almanya'ya gerçekleşti. Almanya'da 3 milyona yakın gurbetçimiz var. Gurbetçilerimiz Türk ürünlerini tercih ediyor. Gurbetçilerimizin itici gücü ile 2012 yılında Almanya'ya olan su ürünleri ihracatımızı 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz."

Almanya pazarında özellikle levrek, alabalık ve çipura gibi balıklara talep olduğunu anlatan Kızıltan, 2012 yılında dünya genelinde 6 tane su ürünleri fuarına katılacaklarını, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun yürüttüğü başarılı tanıtım çalışmaları ile 2023 yılı için belirledikleri 3 milyar dolar ihracat hedefini aşacaklarını ifade etti.

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,137 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.