Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Süt Haberlerinin Arkasında Kola Lobisi Kuşkusu

Başlatan mire, 19 Ocak 2012, 20:37:24

« önceki - sonraki »
SÜT HABERLERİNİN ARKASINDA KOLA LOBİSİ KUŞKUSU
Son günlerde süt ile ilgili haberlerin yoğunlaşması üzerine üreticilerin dikkati bir noktada birleşmeye başladı.

Okullarda obeziteyi engellemek ve öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek için, Mtilli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'nın öncülüğünde okul kantinlerinde yasaklanan fast Food yiyeceklerle birlikte kolalı içecekler dahil,hamburger,hazır meyve suları,enerji içecekleri,kızartma cips türü yiyeceklerin satılması da engellenmişti.

Bu yasakların yerini de Ayran,yoğurt,meyve  ürünleri aldı.

Bu yasaklara uymayan zararlı yiyecek satmaya dev am eden kantinin de sözleşmesinin feshedileceği duyuruldu.

Bu konu ile ilgili olarak,Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Seraceddin Çom, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:    "Sağlık Bakanlığı, öğrencilerin yaş ve aktivitelerine uygun mönü örneklerini hazırlayarak MEB'e iletti Önümüzdeki eğitim yılı boyunca çocuklar bu mönülere uygun şekilde beslenecek. 2012 ocak ayından itibaren, Türkiye'deki tüm kantinlerde süt, ayran, yoğurt, taze meyve suyu ve taneyle meyve satışı yapılması zorunlu halegetirildi. Kantinlerde sıkı bir denetim başlattık. Ekipleri eğittik ve göreve başladılar. Uyarıları ve denetimleri dikkate almayan kantin işletmecilerinin anlaşmaları feshedilecek."    KAMPANYA YAPILACAK   Sağlık Bakanlığı ve MEB işbirliğiyle 2010 yılı sonunda, 'Beslenme Dostu Okul' projesini başlattıklarını anımsatan Dr. Çom, "Bu projeyle çocukların sağlıklı beslenmesine yönelik, birtakım kriterler koyduk. Türkiye genelindeki 150 okula 'Beslenme Dostu Okul' sertifikası verdik. Yeni eğitim döneminde projeye hız vererek devam edeceğiz" dedi. Çom, sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirme çalışmalarının süreceğini, afiş, broşür, kitap, CD ve bilgilendirici çizgi filmler hazırlandığını söyledi. Öğrencilerin ilgisini çekmek ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için, farklı yöntemleri de deneyeceklerini belirten Dr. Seracettin Çom, "Öğrenciler ders gördükleri sırada kapı açılacak ve çizgi film kahramanı kostümü giymiş görevliler, onlara sağlıklı beslenmeyi anlatacak" diye konuştu.

SON SÜT HABERLERİNİN ARKASINDA KOLA LOBİSİ KUŞKUSU

Yazılı ve görsel basında yer alan olumsuz süt haberlerininin arkasında kola lobisinin olduğu işaret ediliyor.Bununla ilgili açıklama yapan süt üreticileri "Türkiye genelinde yasaklanan kolalı içeçeklerin yerini okullardaki kantinlerde ayran ve yoğurt aldı.Bunu gören kola lobisi bu haberleri yaparak süt ürünlerine halkın tepki vermelerini sağladılar.Son zamanlarda okul kantinlerinde ayran satışları büyük oranda patladı. İşte süt haberlerinin arkasındaki gizli amaç bu"dediler.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de,Okul öncesi,İlköğretim ve Ortaöğretimde öğrenci sayısı 16.Milyon 137 bin üçyüz seksenaltı.Öğretmen sayısı 555 bin ikiyüz ellibeş.Okul sayısı ise 68 bin dokuzyüzdört.

Bilindiği gibi okul kantinlerindeki bu kararın iptali için bir çok ilgilinin Danıştaya dava  açtığı biliniyor.
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,303 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.