Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Tarımda Verim Kaybına Bor Madeni çare Olacak

Başlatan mire, 09 Ocak 2012, 13:38:33

« önceki - sonraki »
TARIMDA VERİM KAYBINA BOR MADENİ ÇARE OLACAK

Dünyadaki toplam rezervin yüzde 70′ine sahip olduğumuz bor madeni, şimdi de 'tarım'daki verim kaybına ilaç olarak kullanılacak

Ülkemizin kıymetli madenlerinden biri olan 'Bor' kullanılarak hem ürünlerin verimliliği artacak hem de daha dayanıklı ve besleyici meyve ve sebzeler üretilecek.

Dünya rezervlerinin yüzde 70′ine yakınına ise Türkiye sahip. Tarımda da kullanılan bor katkılı gübreler sayesinde ürün verimliliğinin yüzde 20 arttığı uzmanlar tarafından belirtilmişti. Bu kıymetli Bor madeninden her türlü yararlanılması için planlar yapıldı. Bu çerçevede Tarım-Bor Araştırma ve Uygulama Programı hazırlanıyor. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım sektöründeki kuruluşlar ve üniversitelerle birlikte ortak bir çalışma da başlatıldı.

Buğday ön sırada

BOREN'in öncülüğünde yapılan çalışmalar çerçevesinde üç üründe proje önerileri geliştirildi.

Borun,buğday,domates ve buğday üretimine sağlayacağı katkılar için özel araştırma yapılacak. Üzümde acele olarak bu ay, domateste ise 2012 mart ayında çalışmaların başlayacağı iletildi.

Kayısı ve fındık

Önümüzdeki günlerde, çay,fındık,kayısı gibi ürünlerdeki çalışmalar da bunlara ilave edilecek. Malatya Kayısı Araştırma, Giresun Fındık Araştırma, ÇAYKUR gibi kurumların da katkılarıyla bugüne kadar çok sayıda toplantı gerçekleştiği bildirildi.

Bor madeni halen inşattan tekstile, enerjiden sanayiye, seramikten uzay teknolojilerine kadar pek çok alanda kullanılıyor.URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,076 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.