Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Tarımsal Sanayimiz Hızla büyüyor.

Başlatan İLYAS ŞEN, 30 Ekim 2013, 10:50:46

« önceki - sonraki »
Hesapsız yatırım, patlamaya hazır bomba olur!

Tarıma yatırım yapan iş adamlarını takdirle izlediklerini belirten TZOB Başkanı Bayraktar, "Diğer sektörlerden tarıma yatırımı destekliyoruz ama plansız yatırıma karşıyız. İş bilmeden, hesapsız yatırım, patlamaya hazır bir bomba halini alır" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son yıllarda değişik meslek gruplarından çok sayıda girişimcinin tarım alanına yatırım yaptığını belirterek, "Tarım sektörüne yatırım yapan iş adamlarını dikkat ve takdirle izliyoruz" ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2001-31 Ağustos 2013 arasında tarım sektörü ile ilgili olarak 57′si yabancı, bin 495′i yerli sermayeli olmak üzere bin 552 yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini belirtti.

Son yıllarda sanayici, iş adamı, üst düzey şirket yöneticisi, bürokrat, mimar, mühendis, avukat gibi değişik mesleklerden çok sayıda girişimcinin, stratejik bir sektör olan tarıma yatırım yaptığına işaret eden Bayraktar, "Tarım sektörüne yatırım yapan iş adamlarını dikkat ve takdirle izliyoruz. Diğer sektörlerden tarıma yatırımı destekliyoruz ama plansız, programsız, hesapsız yatırıma karşıyız. İş bilmeden, hesapsız yatırım, patlamaya hazır bir bomba halini alır. Sektöre de zarar verir" değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, tarım alanına yatırım yapan iş adamları ile profesyonel yönetici ve meslek sahiplerinin daha çok besi hayvanı üretme, devlet üretme çiftliği kiralama, seracılık, jeotermal seracılık, meyve bahçesi, organik tarım, balık çiftliği, keçi çiftliği, zeytincilik, bağcılık gibi alanlara yöneldiği bilgisini verdi.

İş adamlarından kırsal kesimde, başta gıda olmak üzere diğer sektörlerde de yatırım yapmalarını, istihdam yaratmalarını beklediklerini ifade eden Bayraktar, "Gelecekte, bu iş adamlarının kırsal kesimdeki tarımsal kalkınmadan yarar bulacakları açıktır" yorumunu yaptı.

"Yatırımlara ihtiyaç var"

Kendi sanayi işletmelerine sözleşmeli veya doğrudan üretim yoluyla tarımsal ham madde sağlayanlar yanında önce hobi ve sosyal amaçlı üretimle başlayıp sonra profesyonel anlamda yatırım yapan iş adamları ve sermaye grupları da bulunduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "İşletme ölçeklerinin büyümesiyle daha verimli işletmelere örnek teşkil edecek bu yatırımların devam etmesi, ülkemiz tarımı ve ekonomisi için önemli hale gelmiştir. Uluslararası rekabetin had safhaya ulaştığı günümüzde bu tür yatırımlara fevkalade ihtiyaç bulunmaktadır. Ülkemiz ve dünya gıda ihtiyacını karşılamaya yönelik bu yatırımlar, istihdam sağlamada da önemli bir role sahiptir. En başta kalifiye eleman istihdamına ihtiyaç duyan bu yatırımlar, verimliliği sağlama yanında tarımsal ürünlerin kalitesinin iyileştirilmesine de yardımcı olacaktır. Özellikle kırsal alanda gerçekleştirilecek bu yatırımlar, kronik bir sorun haline gelmeden kırdan kentlere göçen genç nüfusun kırda istihdamına katkıda bulunacaktır."


Uzun vadede kazanç sağlanacak

İş adamlarına tavsiyelerde de bulunan Bayraktar, tarıma yönelik yatırımın uzun vadede kazanç sağlayacağının bilinmesi gerektiğini belirtti.

Tarım sektöründe faaliyet göstereceklerin zorluklarla karşılaştıklarında işi bırakmamaları gerektiğinin önemine değinen Bayraktar, "Çiftçimiz işi bırakmıyor, çalışmaya devam ediyor, zorluğa göğüs geriyor. Tarıma yatırım yapan iş adamları da böyle hareket etmeli" ifadesini kullandı. Mesajı Paylaş


[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com
  • Gösterim 2,305 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.