22 Temmuz 2019, 23:13:05

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiTavuklarda Beslenme rasyonları nasıl olmalıdır

Başlatan İLYAS ŞEN, 05 Ocak 2012, 14:27:10

« önceki - sonraki »


Tavuklarda beslenme rasyonlarını anlatmaya başlamadan önce bu konuyu kanatlılarımızın evrelerine göre gruplandırmamız gerekmektedir.

1-) Birinci grup olarak Civciv (yeni doğan ünitesi) anlatabiliriz.

Civcivlerde beslenme standarttır. Bir çok yem markasının civciv yemi adı altında etlik ve protein değeri yüksek yemleri mevcuttur. Bu yemlerden en az günde 3 kez olmak üzere yada sürekli önlerinde yem bulunacak bir düzenek şeklinde sunmalıyız. Önemli olan ılık su ile birlikte ve su ile yemin birbirleri ile temas etmeyecek şekilde konumlandırılmaları gerekmektedir. Uygun ısı şartları da sağlanırsa civcivlerimizin keyifleri eminim yerlerinde olacaktır. Bu konuda en hassas olmamız gereken konu yemin mutlaka taze olmasını kontrol etmemizdir. Bayat yemler çok büyük kayıplara neden olabilmektedir.

2-) Gelişme döneminde (Yarka)

Bu dönem beslediğiniz cinslere göre farklı zaman dilimlerinde olabilr. Örnek vermek gerekirse Atak cinsleri için ergenlik ve yumurtaya başlama dönemi 130 günlük civatı olduğu için 30-90 günler arası palaz dönemi olarak değerlendirilirken Brahma cinsi için 30 - 180 gün arası palaz olarak değerlendirilir.
Bu dönemde 30-50 gün arası yine civciv yemi de verilebilmekle birlikte büyüdükçe civciv yemini etlik yem ile değiştirmeye başlamalıyız. Etlik yemin protein değerleri civciv yemine göre daha fazla ve hazmı daha zordur. 50. günden sonra ise artık etlik yem ile birlikte yumurtalık yem de rasyonlarına eklenmeye başlamalı ve her geçen hafta etlik oranını azaltıp yumurtalık yem oranını arttırmamız gerekmektedir. Böylece büyüyen hayvanlarımızı yumurta dönemine hazırlamış oluruz. Bu dönem için de kesin günler belirtmek mümkün olmuyor. Malum her cinsin büyüme dönemleri farklı olabilmekte. Burada dikkat edeceğimiz civcivlikten çıktıktan sonra yumurtlamaya başladığı dönem arasında ilk günler protein oranı yüksek yemler vermek. Haftalar ilerledikçe yumurtalık yemi arttırmaktır.
Mesajı Paylaş


Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 3,034 
  • Tavuk
  • 1 Yanıt


Teşekkür ederiz. İlyas bey. Çok işimize yarayacak bilgiler. Ben şimdiye kadar hep buğday ile beslerdim. Sadece yeni doğmuş olanlara civciv yemi verirdim. Sonra da niye yumurta verimi düşük diye düşünüp duruyoruz.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter