26 Temmuz 2021, 20:11:52

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiTavuklarda yumurta verimini arttırmanın yolları!

Başlatan İLYAS ŞEN, 05 Mart 2014, 14:06:25

« önceki - sonraki »
05 Mart 2014, 14:06:25 Son düzenlenme: 05 Mart 2014, 14:33:16 ilyas şen

Öncelikle bu konuyu irdelemeye başlamadan okuyucularımızın şu konuyu bilmelerinde fayda var. Yumurtasını kullandığımız kanatlılarımız bu yumurtaları bizim için değil kendi nesillerinin devamlılığını sağlamak için yaparlar.
Bu da şu durumu daha iyi açıklar. Neden kış aylarında yumurta verimi düşer; çünkü kışın yavrularını büyütemeyeceklerini iklim koşullarının buna uygun olmadığını içgüdüsel olarak bilen hayvanlar yumurta yapmayı bu nedenle azaltırlar. Eğer biz onları ışıklandırma ile veya uygun sıcaklık koşulları ile kandırmadığımız taktirde yumurta yapmayı azaltmaları normal bir durum olacaktır.

Yumurta verimini arttırmak istiyorsak sağlamamız gereken koşullardan bahsedelim öncelikle.

1- Tavuklarımızın karınları iyice doymalı zira aç ayı oynamaz terimi milletimizin dilinde çokça kullanılmaktadır.

2- Tavuklarımız olası bütün hastalıklardan koruna bilmeli. ( Aşı vitamin ve belirli periyotlarla antibiyotik yüklemesi yapılabilir) Yada doğal yollarla korunmasını istiyorsanız belirli aralıklarla sularına ev yapımı yoğurt bir çay kaşığı karıştırırsak probiyotik etkisi olacaktır. Sularına yine sirke vererek olası iç parazitlerin temizlenmesine vesile olunabilir.

3- Kanatlılarımızın ihtiyacı olan besinleri bilinçli olarak vermeliyiz. Önerine sadece bir çeşit yem verip onların dolap beygiri gibi sürekli aynı verimi vermelerini bekleyemeyiz. Kendinizi göz önüne alın 3 gün üst üste aynı yemeği yerseniz mutluluk katsayınız doğal olarak düşecektir. Onların da farkı metabolik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup yemlerinde biraz çeşitlilik sağlayabilirseniz mutlu tavuklarınızın mutlu yumurtaları olacaktır.

4 - Çevrelerinde onları rahatsız edebilecek etmenleri engellemelisiniz. Bir kopek tarafından korkutulan bir tavuğun 3 ay yumurtadan kesilebildiği gözlemlenmiştir. Buradan yola çıkarak onların kendilerini güvende hissetmeleri için elinizden geleni yapmalısınız.

5- İklim koşulları elverişsiz olduğunda (az ışıklı günler - soğuk hava koşulları) onlardan yumurta beklentisini bırakıp onların hayata daha iyi tutunabilmeleri için çaba harcamalısınız. Çünkü kış ayları en çok kanatlı ölümünün gerçekleştiği dönemlerdir. Hastalıklar hortlar çünkü kanatlı hayvanınız üşümekte ve direncini kaybetmektedir. Bunu önleyebilmek için onların metabolizmalarını ısıtacak gıdalar vermeliyiz mısır gibi kalorisi yüksek gıdalar yanında ek gıdalarla takviye edilebilirse yaşam kalitelerini arttırmış olabiliriz.
6-
Mesajı Paylaş


<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 8,660 
  • Kümes Hayvanları Genel
  • 3 Yanıt
haklısınız ilyas bey.
ayrıca tavuk aldıgı proteini yumurtaya çevirir.tavuklara bol proteinli yemler, ayrıca yeşillik verilirse daha iyi sonuçlar alınır.
en iyi proteinde solucan ve börtü böceklerde bulunur diye biliyorum. Mesajı Paylaş
www Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

+ Sağlıklı hayvan sağlıklı nesiller ve ürünler demektir.Barınaklarını temiz ve sıcak tutmalı, iyi havalandırmalıyız. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

ben evde bugday arpa  mısır yeşilen diriyorum  haftada  2 gün veriyorum  faydası oluyo  Mesajı Paylaş
Yunus Emre ÖNDÜL
BİTLİS MERKEZ
0506 926 25 94


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter