21 Eylül 2021, 19:25:23

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Vonwerk

Başlatan Batuhan Şentürk, 10 Şubat 2014, 00:44:49

« önceki - sonraki »
Yaklaşık 1902′de Oskar Vorwerk buff renginde ve Lakenvelder gibi siyah yakalı bir ırk üretmek için çalışmalara başladı. Amacı Almanya'da o güne kadar çiftlik tavuklarının ulaşamadığı ağırlıklara varan ve erken olgunlaşan bir ırk türetmekti. Buff rengi ilk tanıtmaya başladığında anlarda Buff Orpington, Lakenvelder, Andalusian ve Buff Ramelsloher kullanarak ırkı irileştirdi. İlk sergilendiği tarih 1912 yılıdır. İkinci dünya savaşı sonlarında nerdeyse yok olan bu gösterişli ırk elde kalanlardan tekrar üretilmiştir. Birleşik krallığa 1970 yılında ithal edilmiştir, 1997 yılında bunu bantam formu izlemiştir. O günden sonra bantam cinsinin mavi versiyonu üretilmiştir.
Görünüş ve Mizaç
Vorwerk'ler boyut olarak Welsummer'lar kadar olmalıdır fakat ne yazık ki  Bantam ve İri Boy arasında bir yerlerde olan boyutları satışlarda görülmektedir. Nadir bir tür olması kalitesi düşük hayvanları üretmek için bir bahane değildir, bu türe iyiliği dokunmamaktadır. Vorwerk kullanışlı bir ırktır, yeni başlayanların bakması için son derece uygundur. İyi yumurtacılardır ve erken olgunlaşırlar. Horozların uyuşması hakkında çok şeyler söylenmiştir, yazarın kendi deneyimlerinde civciv iken birlikte bakılan horozlar büyünce birbirleriyle anlaşabilmektedirler. Bununla karşın birlikte büyümeyenler diğer türlerin horozları ne kadar birbirleriyle anlaşabiliyorsa onlardan daha barışçıl değillerdir. Bantam horozlar kavgacı olabilir ve çocuklardan uzak tutulması iyi olur.Bununla birlikte iri boy horozlar genelde iyi huyludur.
Akılda kalması gereken noktalar
Vorwerk'lerin tüylerinin ne kadar temiz olacağını kestirmek küçükken pek mümkün değildir. Pek az kişi bu kadar süreler bekler.
[/color]


Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,452 
  • Süs Tavukları
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter