Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

YEREL ÜRETİCİLER ULUSAL SÜT KONSEYİNDEN ŞİKAYETÇİ

Başlatan mire, 03 Ocak 2012, 18:01:29

« önceki - sonraki »
YEREL ÜRETİCİLER ULUSAL SÜT KONSEYİNDEN ŞİKAYETÇİ

Biga Ziraat Odası Genel Sekreteri Arif Ödül, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenmesinin ilçedeki süt üreticileri üzerinde sıkıntı yarattığını öne sürdü.

Ödül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt üreticisinin 2012 yılına bir dizi belirsizlikle girdiğini, süt fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor olmasının Türkiye'nin önemli süt üretim merkezleri arasında yer alan Biga'daki bölgesel ihalelerin sonunu getirdiğini öne sürdü.

Bu durumun rekabeti azaltarak üreticilerin kalite temelli üretimden uzaklaşıp, sadece miktar odaklı üretime yönelmesine neden olduğunu ifade eden Ödül, Biga gibi kaliteli ve istikrarlı süt üreten bölgelerin diğer bölgelerden fiyat olarak ayrıcalıklı olduğunu, bölgesel fiyat farklılıklarını yavaş yavaş ortadan kaldıran bu yeni durumun üreticilerin kaliteyi göz ardı edip, miktar bazlı üretime yönelmesine yol açabileceğini bildirdi.

Ödül, Ulusal Süt Konseyinin altı aylık süt alım fiyatını 80 kuruş olarak belirlediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Biga'da ihale yapılması durumunda bu fiyat 1 liraya kadar çıkabilecekti. Bu durumda sanayici ise olaya istikrardan dem vurarak yaklaşıyor ve hep bildiğimiz bahaneleri öne sürüyor. 'Satışlarımız düşük, işler iyi değil, karlar eskisi gibi yüksek değil, masraflarımız fazla' diyor. Fiyatın ihalesiz olarak belirlenmesi sanayicinin birbiriyle rekabete girmesini ortadan kaldırıyor. Politika belirlemek ve planlı üretim yapmak için istikrar elbette önemli ancak, girdi fiyatlarının olağan üstü artığı, ancak süt fiyatların hiç artmadığı ya da cüzi miktarda arttığı bir istikrar ortamı ise çiftçiyi üretimden uzaklaştırmaktadır."

URL: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,155 
  • Genel
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.