29 Eylül 2021, 08:34:02

Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum SitesiReklamlar

Ortak Kümes Projesi

Başlatan İLYAS ŞEN, 13 Temmuz 2012, 18:54:36

« önceki - sonraki »Kıymetli arkadaşlar başıma gelen bir takım tatsız olaylar beni böyle bir proje üretmeye itti.

Öncelikle bu proje de asıl amaç ortaklarına kar ettirmek olacaktır. Ben kendimden pay biçerek konuyu özetlemeye çalışacağım.
Elimizde kısıtlı imkanlar mevcut. Örneğin nakit olarak 5000 tl mevcut. Lakin bu meblağ ile hiç bir iş yapma imkanımız olmuyor. Benim gibi 5-10 bin yada daha küçük meblağlarda 1000-2000 tl gibi parası olup bir iş yapmaya muktedir olamayan arkadaşlarımız kardeşlerimiz vardır diye düşündüm. Bu paraları tabiki birbirimize güvenebilmemiz kaydı ile noter ve avukat onaylı sözleşme ile bir ortaklık şeklinde bir araya getirilebilirse orta ölçekli bir çiftlik kurulması mümkün hale gelebilir. Bu çiftlikte ne üretilebilir ? Bu ortakların oy birliği ile karar verebileceği şeyler veya sadece bir ürün de olabilir. Bundan maksadımız hem küçük olan sermayelerimizin birleştirilerek daha büyük hale getirilebilmesi ve birlikten güç doğar mantığı ile daha güçlü olarak varlığımızı ekonomik olarak sürdürebilmemizi sağlar. Bu ortaklık şekli ve alternatifleri sizlerin ortaya koyacakları fikirler ile büyüyebilir değişebilir çeşitlenebilir kanaatindeyim. Sadece benim böyle bir fikrim var sizler bu konuda ne düşünürsünüz merak ettim.

Bu düşüncemin ana kaynağı şehir merkezinde kanatlı bakmak istememe rağmen çeşitli olumsuzluklardan solayı bakamamam etken olmuştur.

Lütfen fikirlerinizi paylaşmanızı istirham ediyorum.


Mesajı Paylaş


<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 2,015 
  • Duyurular
  • 16 Yanıt
gayet mantıklı Güven + Özveri ve birlikten herzaman güç ve kuvvet doğar. bir elin nesi var iki elin sesi var.. öncelikle bu çiflik nerede kurulacak bu önemli.. dana sonra katılımcılar sağlanacak ve resmi işlemler biterek çiflik icraata geçecek.. benim sorum çiflik nerede kurulacak Mesajı Paylaş

Bu iş Güvene Bakar Arkadaşlar.. Önceki msj dada olduğu gibi birlikten kuvvet dogar.. Ben Bu işte açık açık varım diyorum. Mesajı Paylaş
Çiftliğin yeri konusunda kesin kararı ne besleneceği konusundaki kararı vs. bunları ortak olmak isteyenler bir araya geldiğimizde kararlaştırılabilecek şeyler.

Benim kafamda tabiki birşeyler var ama eğer ortak olunacaksa benim kafamdakinden önce çoğunluğun fikrinin ne olduğu önem kazanacak. Yeter ki birlikte hareket edebileceğimiz 3-5-10 kişi çıksın.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Ben bu tür projeleri her zaman desteklemişimdir. Karşılıklı görüşülüp anlaşıldığı takdirde neden olmasın hatta ben varım.

Ama bu tür konular tamam hadi yapalım demekle olmuyor. İşin farklı boyutları var. Bunlar, Ruhsat, Arsa, Kapalı alan, Yetiştirilecek cins, Yapılacak faaliyet(yumurta, kuluçka damızlık.) vs. vs. Bence en büyük sorun ruhsat sorunu.

Bir de yetiştirilecek cinste kar edebilmek için gerekli olan sayı. Mesela bıldırcın da 2000 adet yaptığın zaman kar edersin Bunun için 50 m² alan gerekli. 10 ortak olsa 500 m² yer gerekli. 500m² alanı yapmak 100 milyar tutsa herkes 10.000 tl verecek. 

Projenin daha net olması lazım bence. Birisi diyecek ki şurada bir yer var şu kadar istiyorlar. Bir danışmanlık firması var ruhsat işine bu kadar istiyor. Kesin rakamlar belli olduktan sonra ortak sayısı belirlenecek. Ortaklar belirlenecek. Bundan sonrası prosedür.

Bu tür bir şey yapılabilirse çok güzel olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Abi Önce Nabzı Ölçmek İstedik.. Bu projede kmler yer alcak kimler var onu bilelimki yaptığımız araştırma boşa gitmesin :) zaten katılım kitlesi belli oldktan sonra real olarak buluşup toplanıp o şekilde kararlaştırırız Mesajı Paylaş
Bu şartların olgunlaşabilmesi için ortak olmak isteyenlerin ortaya koyabilecekleri sermaye belli olduktan sonra sermayemizin yeteceği işe yönelmek ve karar kılmak sonraki kısım.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

İlyas bey bu konuyu açmadan önce biraz araştırma yapmışsınızdır diye düşünüyorum.

Yani karlı iş kolu olarak ne düşünülebilir. Ben bıldırcın yumurtası satışı taraftarıyım. Siz hangi tür istersiniz. Maliyeti gideri sermayesi nedir? Kafanızdaki rakam nedir? Amorti etme süresi nedir? İl olarak ilçe olarak kafanızdaki yer neresidir? Bunları biraz açar mısınız? Mesajı PaylaşBen İzmir de yaşadığım için aklımdaki yer yine ege bölgesinde bir yer olabilir düşüncesi idi. Ama örnek veriyorum bir ortağımız ben niğde de ikamet ediyorum orada köy evim de gerekli teçhizatım ve ahırım da var derse niğde de olabilir. Burada amaç masrafları en aza indirgeyebilmek.

Aklımdaki tür ise asıl gelir getirmesi için Koyun beslemek. Ama tabi saece koyunla sınırlı kalacak diye bir kural yok. Park hayvancılık gibi çok çeşitli süs tavukları da beraberinde beslenebilir. Yada ortak olacaklardan birisi tavus kuşunu çok karlı bulmuştur araştırılır ve tavus kuşu da beslenebilir. Bu şekilde çeşitlenmesi mümkün.

Besi hindisi bile olabilir. Maksat ortaklara kar ettirmesi. Ama her ne beslenecek olursa olsun Ortak olacaklar 3 yıl parasını geri isteyemeyecek. Çünkü bu tür işletmeler 2 yıldan önce para kazanmaya başlayamaz...
Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

hadi hayırlısı güzel bir sey olursa neden olmasın Mesajı Paylaş

Herkese hayırlı sabahlar,

Öncelikle her farklı çeşit için ayrı ayrı ruhsat almak gerekiyor. Burada asıl olan problem yer. Yeri olan birsinin ortak olacağını hiç zannetmem:) Koyun bakmak içinde ben ortağa falan gerek olduğunu zannetmiyorum. (yerin olduğu takdirde) cebinde 10.000 liran olacak (bundan aşağı paran varsa kendi işimi yapacağım dememelisin) alacaksın 3 koyun bir koç onlar büyür gider. 

Ben karlı bir iş kolu olarak size saanen keçisini öneririm. Hayvanlar 3 - 4 doğuruyor. Sütü de pahalı güzel karlı bir iş. 5000 tl ile girebilirsiniz.

Benim hayalimde büyükbaş. Ama o içok sermaye istiyor. Yerim olsa 5 yılda o işten para kazanmaya başlarım. Aslında köyde benim yerim var ama çocuğum için İstanbulu bırakıp köye gidemem. Mesajı Paylaş
İşte işin püf noktası burada Cihan bey yeriniz var ama siz başında duramıyorsunuz. Ortaklığın kooperatifleşmenini güzelliği de burada. Sizin yeriniz var bir diğer arkadaşın 5000 tl si var yeri yok. vs. vs. Bunları bir araya getirdiğimiz zaman küçük sermayelerle büyük karlı bir işletme kurulabilir. Ben de şehirdeki yaşantımı bırakıp köye gidemem mesela. Ama babam emekli mesela bu tip bir iş yapmak istiyor ama yerimiz yok. Bizim gibi düşünen kafalarımızın uyuşacağı ortaklarlar ile birlikte güzel bir şeyler yapılabilir.

Ayrıca ruhsat işinde takılmaya lüzum yok. Eğer hayvanlarımızı kredi ile almayacaksak ruhsat ilk etapta gerekli değil. Bu gün köylerde hayvan bakan çiftçilerimizin ruhsatları mı var acaba ?

Benim de hayalim de olan büyük baş ama dediğiniz gibi çok sermaye istiyor. Koyun işi için ortağa gerek yok demişsiniz. 3 dişi bir erkek koç beslediğinizde onların başında durup zaman ayırdığınıza bile değmez. Para kazanabilmek için 50 den aşşağı sayı olmaması gerekir ki bu da yekün tutar.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Şimdi yeriniz yok sadece 4 küçükbaşı beslemek için ayrı bir yere gidiyorsanız değmez.

Peki bu ruhsat işinde yakalanma falan diyorlar. Böyle şeyler oluyor mu? Hiç duydunuz mu? Yani adam bıldırcın besliyor 2000 adet belediye geliyor kapatıyor ceza yazıp gidiyor. Siz böyle bir şey ile karşılaştınız mı? Ya da karşılaşan var mı? Mesajı PaylaşBıldırcın farklı bir konu. Bıldırcın ın detayları hakkında isterseniz msn adresimi ekleyin detaylı konuşalım.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

İlyas abi çok güzel bir fikir. ben belki çok bir sermaye koyamam ama her türlü iş gücüne varım sistemin inşası projelendirilmesi bakım vs. elimden geldiğince. hazır durumda bulunan bıldırcın kümesimde emrinize amade. abi numaran sizde var. çok nete gelemiyorum. bu konuda bir toplantı yapılcaksa mutlaka katılmak isterim. muhtemelen menemendede çok uygun yerler bulabiliriz fırsat kollamak lazım. geçen 50 dönüm arazi 35000tl ye gitti. Mesajı PaylaşO kadar büyük meblağ toplanamayabilir hatta görünüşe göre bu fikre destek olacak hiç katılımcı çıkmadı. Bir iki kişi dışında. O nedenle kooperatifleşmeyi veya şirketleşmeyi gündeme getirmek gereksiz olacaktır.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Bu konu kilitlenmiştir. Bir fikir paylaşmak isteyen özelden iletişim kurabilir.

Mesajı Paylaş
<br /><br />Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter