Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi


Reklamlar

Tavuklar “yiyerek” hızlı büyüyor

Başlatan mire, 04 Ocak 2012, 16:51:44

« önceki - sonraki »
Tavuklar "yiyerek" hızlı büyüyor
Piliçlerin nasıl olup da bu kadar hızla büyüdüğü sorusunun yanıtı, "meçhul" değil.
Daha da önemlisi, piliçlerin beslenmesi tamamen bilimsel bir yaklaşımla gerçekleşiyor. Diğer bir deyişle piliçlerin nasıl hızlı büyüdüğü sorusuna verilen gerçek yanıtı bir değil, "birçok" olumlu bilimsel faktör belirliyor:
On yıllardır yapılan bilimsel ıslah çalışmalarının bir sonucu olarak, civcivlerin büyüme hızının artması, hayvan besleme bilimindeki gelişmeler,

         Ayrıca,

1734 sayılı "Yem Kanunu ve Yem Yönetmeliği" hükümlerine göre yemler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerince sürekli denetime tabi tutuluyor.
Üstelik ülkemizde kullanımına izin verilen yem katkılarına ilişkin yönetmelik; Avrupa Birliği'nde uygulanan yönetmeliğin tamamen aynısı.
Hayvan ıslahındaki ve yem sektöründeki gelişmelere bağlı olarak piliçler, 42-45 gün gibi kısa sürelerde 2-2,5 kg ağırlığa ulaşıyor...Ve  bütün dünyada da ekonomik piliç üretimi için gereken süre aynı.
Tavukta hormon kullanılmıyor

Avrupa Birliği ülkeleri de dahil, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de tavuk üretiminde  hormon kullanılmıyor. Çünkü;

Hormon kullanımı; yasak olduğu gibi, ekonomik açıdan da rasyonel değil.
Türkiye'de hormon üretimi yok ve hormon ithali de yapılmıyor. 
Hormon ucuz bir madde değil; kullanımı halinde üretim maliyetleri birkaç kat artacaktır.
Tavuklara hormon verilmesi pratik olarak da mümkün değildir. Yem katkısı şeklinde yapılacak hormon uygulamalarından sonuç alınamadığı bilinmektedir.
Uygulamanın sonuç yaratması için; hormonun cinsiyete göre, doğrudan hayvanın organizmasına verilmesi gerekmektedir. Bu da dişi ve erkeğin kalabalık ortamlarda birlikte büyütüldüğü kanatlı hayvanlar için pratik olarak mümkün değildir. On binlerce hayvanın tek tek elden geçirilmesi ve enjeksiyona tabi tutulmasının imkânsızlığı ortada.
Türkiye'de yetiştirilen kanatlı hayvanlarda hormon kullanımına bugüne kadar rastlanmamış, bu konuda tek bir vak'a rapor edilmemiştir.
"Genetiği Değiştirilmiş Tavuk" yok

Dünyada ve Türkiye de "genetiği değiştirilmiş tavuk" diye bir kavram yoktur.

Genetik yapının değiştirilmesi işlemi, tüm hayvan türlerinin beslenmesinde kullanılan mısır, soya gibi tarımsal ürünlerin ekildikleri alanda zararlı bitkilere ve böceklere dayanıklılıklarını arttırmak, besin değerlerini yükseltmek ve birim alandan daha fazla ürün elde etmek amacıyla kullanılan  biyoteknolojik bir metottur.

Söz konusu teknolojinin kullanılmasını kontrol altında tutmak amacıyla temmuz 2002 tarihi itibariyle "Birleşmiş Milletler Cartegena Biyogüvenlık Protokolü" Türkiye ve AB ülkelerinin de içinde bulunduğu 100 ülke tarafından imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu protokolün ülke içindeki uygulamalarını kurallara bağlayan "ULUSAL BİYOGÜVENLİK YASA TASLAĞI " AB ülkelerinin sırasıyla 18 ve 15 Nisan 2004'de uygulamaya koyduğu 1829/2003 ve 1829/2003 nolu yönetmeliklerine paralel olarak çok yakında ülkemizde de yürürlüğe girecektir.

Önemli olan nokta, AB ülkelerinin yakın bir tarihte yürürlüğe koyduğu kanun ve yönetmeliklerle, GDO ürünlerinin yem hammaddesi olarak kullanımına yasak getirmemesi ve sadece ürün izleme programı çerçevesinde etiketleme zorunluluğu getirmesidir.

Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,567 
  • Genel
  • 8 YanıtlarNe diyorsun Ömer abi marketlerdeki pliçleri gönül rahatlığı ile tüketebilirmiyiz yani. Ne güzel bir haber. Lakin asıl dikkat edilmesi gereken bence marketlerde son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihine 3-4 gün kala büyük marketler indirim yapıp ellerindeki tavuk etlerini tüketme yoluna giderler. Bu durumlarda hemen tüketmeyeceksek o etleri almamız zararlı olabilir.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Merhaba,

Marketlerin ne etine nede yumurtasına güven duymuyorum. Neden diye soracak olursanız bir çok nedeni var, az çok bu işin bir zamanlar nasıl yapıldığını görüyordum. Özellikle yumurta konusunda çok sakat.

Bu sebepledir ki yumurta için tavuk besliyorum. Tabi zevki ayrı bir kenara. Mesajı Paylaş

#3
Turgay bey siz beslemeye devam edin en iyisini yapıyorsunuz.  :) Fakat şunu söylemeliyim ki evet günümüzde hiç bir çiftlik hormon kullanmıyor ben yıllardır içerisindeyim ama. Daha fazlada bu konuyu karıştırmayacağım. Eğer yeriniz uygunsa kendi tavuğunuzun etini ve yumurtasını yemek bence daha zevkli. Mesajı Paylaş

Ömer bey konuyu açmışsınız iyi güzelde alıntı yapmışsınız bizler bilgilenelim diye.Dışarıdan horman alınmıyorsa tavukların genetiğiyle oynanmıyorsa bu tavuklar nasıl oluyorda 40 günde kesimlik hale geliyorda bizim köy tavukları yada süs tavukları 40 günde kesimlik hale gelmiyor.
Lütfen bunuda açıklayın siz söylediklerinize inanıyormusunuz Mesajı Paylaş

Dünyada ve Türkiye de "genetiği değiştirilmiş tavuk" diye bir kavram yoktur.
evet bu iddia lı bir söz ve gerçektende öyle... hiç broiler çiftiliği gördünüz mü? günde yaklaşık 20 saat ışık altında tutulan ve yem yemesi içn teşvik edilen bir canlı sadece yem yiyip kısıtlı bir alanda neredeyse hareketsiz  de kalınca 45 günde bu hale gelir genetiği değiştirilmemeiş fakat obez olmaya meyilli türlerin hiritleştirilmesiyle ortaya çıkan bu ister kabul edelim ister etmeyelim obez ama sağlıklı et yiyoruz, kabul etsekte etmesekte.... saygılarımla... Mesajı Paylaş

çok güzel o zaman üstat siz köy tavuğu yemeyin marketten alınmış tavuk yiyin. Mesajı PaylaşHasan bey daha önce yumurtalık hayvanlaın ve etlik pliçlerin nasıl bakıldığını gördüm demişsiniz. Sizin bildiğiniz bizim bilmediğimiz birşeyler varsa paylaşmanızı rica ederim. Böylece bizlerde markette satılan obez civcivleri neden yemememiz gerektiğini öğrenmiş olalım.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Tartışmak gibi bir niyetim yok ama, köy tavuğunu da broileri de yiyebilecek bir insanım kilom 105... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter


Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.